Jailbreak Neden Gerekli?

0
0
0
0
0
Jailbreak Neden Gerekli?
Bu yazıda size Jailbreak'in ne olduğundan, kimler tarafından yapıldığından ve hangi sebeple yapıldığından bahsedeceğiz.
Çoğu kullanıcı, “JAILBREAK” olarak adlandırılan "iCihaz’ı özgüleştirme" işleminin sadece uygulamaları bedavaya yükleye yaradığını düşünüyor. Fakat bu buz dağının görünen kısmı. Jailbreak yaptığınız anda cihaza artık user (kullanıcı) olarak değil root (admin) olarak erişim sağlıyor olacaksınız. Bu sayede sistem dosyaları üzerinde işlem yapabilir veya başkalarının yapıp “Cydia” da size hazır olarak sunduğu “tweak”leri kullanabilirsiniz. Bu tweakler, Apple’ın sunmadığı özellikleri sizin kullanmanızı sağlar. Örnek vermek gerekirse, Bluetooth özelliğini iCihaz olmayan ürünlerle beraber kullanmak için bir tweak mevcut. Ya da Samsung’da görüp beğendiğiniz ama iCihaz’ınızda kullanamadığınız multitasking (ekranı ikiye bölüp iki ayrı uygulamayı aynı anda kullanabilme zımbırtısı) özelliğini cihazınıza kazandıran bir tweak de var. Bunlar, Cydia uygulamasında “repo” olarak adlandırılan kaynaklar üzerinden yüklenebiliyor. Yani üreten kısımda değilseniz Jailbreak’i görsellik katmak (tema vs.), yeni özellikler eklemek, sistemi kurcalamak için kullanabilirsiniz.

Üreten kısımda ise işler çok farklı. Herkes Jailbreak’in beleşçiler tarafından kullanıldığını düşünse de Jailbreak kullanan kısmın büyük bir oranı uygulama üreticileridir. Jailbreak’in sunduğu özgülükler üreticileri uygulama üretirken rahatlatıyor, onların işlerini kolaylaştıryor. Şuan Apple mağzasında yer alan çoğu uygulamayı üreticiler Jailbreak’den yardım alarak üretmiş durumdalar. Bunun nedeni ise Apple saf iOS ile size çok kısıtlı bir sistem sunarken root erişimi sağlayan üreticiler rahatça uygulamalarını üretebiliyor ve geliştirebiliyorlar. Bu üreticiler de iki kısıma ayrılıyor:
 

 Saf iOS için uygulama üreten kısım

Bu gruba giren üreticiler sadece App Store’a kaliteli uygulama sunmak için Jailbreak’in nimetlerinden faydalanıyor ve Jailbreak ekosisteminin(bu ekosistemi birazdan açıklayacağım) gelişmesinde katkıda bulunmuyorlar.
 

 Jailbreak’li iOS için üretim yapan kısım

Bu kısmın başlığında dikkat ederseniz uygulama kelimesini kullanmadım çünkü Jailbreak’e üreten kitlenin önü açık olduğu için bir uygulama, bir özellik bir tema veya daha önce saydıklarımın üretimini sağlayan veya kolaylaştıran bir şey üretebilirler. Burada işte biraz önce bahsettiğim ekosistem devreye giriyor. Siz bir uygulama üreteceksiniz ama sizin bunu üretmenizi sağlayan uygulamayı başka biri üretiyor ve o üreten kişi içinde aynı şekilde başka biri üretiyor ve bir kısır döngü oluşuyor. Bu kısır döngü sürekli üretime dayalı olduğu için Jailbreak gelişiyor ve nimetleri, size sundukları artıyor. Hatta bu gelişimler ve üretimler bazen Apple’a kaynak olabiliyor. Apple her ne kadar Jailbreak’e karşı gibi görünsede bu üreten kesimi sürekli takip ediyor ve sürüm güncellemelerinde bu kesimden gördüklerini sistemine ekliyor. Buna bir örnek vermem gerekirse 3G ile FaceTime bağlantısı Apple’ın bu Jailbreak üretimi yapan serbest geliştiricilerden görüp sonrasında sistemine eklediği bir özellik.
 

 Sonuç

Eğer üreten kesim iseniz Jailbreak’i size şiddetle tavsiye ediyorum. Ama siz de o beleşçi kısımdaysanız jailbreak yapmanıza gerek yok. Bunun nedeni zaten piyasada 25pp, Vshare gibi bedava uygulama yüklemeye yarayan programlar mevcut. Fakat sizde Jailbreak’in Apple’da olmayan özelliklerini (temalar, geçişler, bluetooth paylaşım) özelliklerini kullanmak istiyorsanız veya uygulama geliştirecekseniz gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0