• Anasayfa
  • Mobil
  • John Sculley "Apple Kadar Başarılı Olamayacaklar"

John Sculley "Apple Kadar Başarılı Olamayacaklar"

0
0
0
0
0
Apple'ın eski CEO'larından ve zamanında Steve Jobs'u firmadan atan isim olan John Sculley, diğer firmalar için "Hiçbir zaman Apple kadar başarılı olamayacaklar" diye bir iddiada bulundu.
Günümüz teknolojik gelişmeleri arasında belki de en çok dillendirilen karşılaştırma olan Apple ve Samsung arasındaki kıyaslamalar ve tartışmalar neredeyse her Samsung ve Apple haberinde tekrar ortaya çıkar.

Bazen takım fanatikliğine kadar varan bu tartışmalarda dünyada her yerde görülebiliyor. Zaman zaman bazı yöneticilerin de yorumlarıyla körüklediği bu kıyaslamaya eski Apple CEO'su John Sculley de dahil oldu.Apple'ın ilk yıllarında Apple'ın kurucusu ve şirketin efsanesi Steve Jobs'u firmadan kovarak gündeme gelen ve hep bu kararı ile bilinen Sculley, aynı zamanda 1984'te en önemli teknolojik gelişmelerden biri olarak gösterilen Macintosh relmanlarını da yapan isimdi.

Yaptığı yorumda Apple'ın o günlerden beri dünyanın en güçlü pazarlamasını yapan şirket olduğunu söyleyen John Sculley, Samsung ve diğer firmaların ne kadar para dökerlerse döksünler Apple kadar başarılı olamayacaklarını belirtmiş. Yani, Apple kadar önemli ve başarılı pazarlama sayılarına ulaşamayacaklarını dile getiriyor.

Buna örnek olarak 2014'te Samsung'un Apple'dan %15 gibi bir miktarda daha fazla pazarlama payı ayırmasına rağmen satışlar konusunda Apple Samsung'a ciddi bir fark atarak geride bırakmıştı. Ayrıca John Sculley Samsung'un telefon konusunda mükemmel tasarımları olduğunu da belirtmeyi ihmal etmemesine rağmen iPhone'lar daha prestijli bir noktaya yükseltemediğini söylemiş.Bu görüş ile yine alevlenevek olan Samsung ve Apple arasındaki bu çekişme için kişisel görüşüm Sculley'in ilk dediklerinde haklı olduğu yönünde. Çünkü son zamanlarda daha dikkat çekici hale gelen Samsung reklam ve pazarlama stratejilerinin şimdiye kadar ciddi bir etkisi olmadı. Teknik özellikler konusunda Appe'ın önünde gibi gözüken Samsung, Apple'ın stabilitesini kendi telefonlarına taşıyamadığı için sorunlar ile karşılaştı.

Ancak özellikle Galaxy S6 adına yaptıkları reklamlar ile gerçekten iddialı bir şekilde geldiklerini gösteren firma bu düşünceyi kırarak bu sene dengeleri değiştirebileceğini gösteriyor diye düşünüyorum. Tabiki buna 1 Mart'taki tanıtım ve Apple'ın yeni iPhone lansmanından sonra anlayacağız.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0