• Anasayfa
  • Mobil
  • LG G4, Samsung Galaxy S6 ve iPhone 6 Kamera Karşılaştırması

LG G4, Samsung Galaxy S6 ve iPhone 6 Kamera Karşılaştırması

3
1
0
0
0
Kamerasından fazlaca söz ettiren LG G4 acaba Samsung Galaxy S6 ve iPhone 6'nın sahip olduğu kameralar karşısında neler yapabiliyor?
LG G4'ün tanıtılması sonrası en çok rağbet gören firmaların üst seviye yarışı kızıştı. Özellikle buradan bahsettiğimiz gibi G4'ün ülkemiz fiyatının iPhone 6 ve Samsung Galaxy S6 ile çok yakın olmasıyla kullanıcılar arasında seçim zorluğu başladı. 

Acaba yeni telefon almayı düşünenler bu üç cihaz arasından nasıl bir seçim yapacak? Sonuçta 3 değerli ve birbirileriyle kıyasıya yarışabilen üç telefondan bahsediyoruz. Genel kıyaslamasını daha sonra yapacağımız telefonlar için Gizmodo en çok merak edilen detaylardan biri olan kamera kıyaslamasını yapmış.Bildiğiniz gibi Samsung, Mobil Dünya Kongresi'nde yaptığı Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge lansmanında iPhone 6 Plus ile kamera kıyaslamaları yaparak daha iyi bir kamera deneyimi sunduğunu iddia etmişti. LG ise G4 lansmanında "En yiyi kameraya" sahip olduğunu söyleyerek bu cihazlara da net bir meydan okuma tavrı takındı.

Peki iş sözde bu şekilde fakat pratiğe gelirsek sonuç ne olacak? İşte gelin hep birlikte bunu görelim;
 

 Gündüz Çekimi
Şimdi kıyaslamamıza başlayalım. Gizmodo editörlerinden Michael Hession eline bu üç cihazı alıp aynı yerden üç ayrı fotoğraf çekip yanyana birleştirmiş. Detaylara geçmeden de bir MP hatırlatması yapalım. Galaxy S6'da ve LG G4'te 16MP, iPhone 6'da ise 8MP bir kamera bulunuyor. Ama bunun bir etkisinin pek olmadığını söyleyelim. Çünkü G4'ü ve S6'nın çekim kalitesini 8MP düşürdüğünüzde de pek bir fark olmadığı belirtilmiş.

Soldaki iPhone 6 ile çekilen resimde renk detayları güzel gözüküyor. Ama öndeki demir parmaklıklardan ilerisinde görüntü flulanmış, bozulmalar ciddi şekilde var. Sağdaki Samsung Galaxy S6 ile çekilen resimde ise iPhone 6'ya göre çok daha net bir resim görmekteyiz. Uzaklık ayırt etmeksizin detaylarını gösterebilen Galaxy S6, maalesef renk konusunda ise çok da iyi bir iş çıkaramamış.

Fakat ortadaki resim olan LG G4'te hangi tarafla kıyaslarsanız kıyaslayın çok ciddi bir fark attığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Renkler gayet canlı ve resimde görebileceğiniz en uzak detaylar bile seçilebiliyor. Bozulma oranı ise gerçekten çok düşük. Yani bu gündüz çekimi karşılaştırmasında bir sılama yapacak olursak;

LG G4 - Samsung Galaxy 6 - iPhone 6 olarak karşımıza çıkıyor.
 

 Düşük Işık Çekimi


 

Şimdi gelelim düşük ışık performanslarına.

Samuel Adams adlı Amerikan Birasını çeken arkadaşımız yine görüntüleri yanyana koyarak işe koyulmuş. Samsung Galaxy S6'nın bozulmalar konusunda en geride olduğu belli oluyor. Bunda sanırım hepimiz hem fikiriz. iPhone 6 ise hem renk dengesi hem de keskinlik konusunda en öne geçtiği rahatlıkla görülmekte. Tüm resimlerdeki "Sam" ve "Ad" yazan kısma bakarsanız en sağlamının iPhone olduğunu farkedebilirsiniz. LG G4 ise noise denilen karıncalanmayı en güzel kapatan cihaz olmuş. Yani çok az bir bozulma bulunuyor.

Ancak Galaxy S6 ve LG G4'ün iPhone'a göre bir eksisi bulunmakta. Renk. Yani biranın kendi rengine en yakın renk gösterimini iPhone 6 yapmış, Galaxy S6 bir tık geride kalmışken LG G4 nedense sarı renk olarak göstermiş. Demek ki renk spektrum sensörü düşük ışıkta pek de etkili değil.

Şimdi ise sıralamaya geçelim. iPhone 6 ve G4 ise farklı konularda öne geçmiş. Bu sebeple renk ve bozulma konusunda iki ayrı sıralama yapalım.

Renk: iPhone 6 - Galaxy S6 - LG G4
Bozulma: LG G4 - iPhone 6 - Galaxy S6
 

 Ön Kamera (Gündüz)
Şimdi ise gelelim ön kameraya. Bildiğiniz gibi LG lansmanda renk tonlaması konusunda oldukça ciddi şekilde bahsetti. Ama anlaşılan o ki ön kamera arka kamerası kadar iş yapmıyor.

8MP olan ön kamerasıyla göze hoş gelen bir çekim yapan LG G4, bıyık ve sakal kısımlarından anlayabileceğiniz gibi flu ve boğuk bir görüntü çıkarmış. Ayrıca editör kendi ten rengini çok fazla turunculaştırdığını belirtmiş. (Aslında bu LG'nin kamerasında bulunan pürüssüz yüz ayarının açık olmasından kaynaklanabilir fakat böyle bir hata yapıldığını sanmıyorum) iPhone 6 ise 1.2MP ile netlik konusunda gayet güzel bir iş yaparken renk konusunda ise biraz beyaz tonlarının yüksek kaldığı bir iş çıkartarak tam bir ayarlama yapamamış. Samsung tarafında ise 5MP'lik ön kamera hem netlik hem renk konusunda oldukça güzel bir iş çıkardığı belli. (Adamın bıyıklarındaki ve sakallarındaki her tel tek tek sayılabilecek kadar net vallahi)

Ön kamera sıralaması yapacak olursak eğer şu şekilde bir sonuç çıkıyor;

Samsung Galaxy S6 - iPhone 6 - LG G4
 

 Sonuç


Sonuç olarak genel bir değerlendirme yapmak gerekirse 2 kere 1. olan LG'nin özellikle arka kamerada çok iyi iş yaptığını söyleyebilirim. Ön kamerada en yüksek çözünürlüğe rağmen en geride kalıyor olsa da resimdeki arka detaylarla 1.'liği almakta kurtarıyor. Daha sonra ise 2.liğin paylaşıldığını görmekteyiz. Çünkü hem iPhone hem de Galaxy S6 1 kere 1. ve 2 kere 2. omuşlar. 1 kere de 3. sıralaya gerilemiş bu arkadaşlar. Yani durum şöyle;

LG G4 - iPhone 6 = Samsung Galaxy S6.

Ama şunu da belirtmek gerekli. Bu karşılaştırma bizim tarafımızdan yapılmadığı için ben de sizler gibi görsellere bakarak bir yorumlama yaptım. Fakat görüşler konusunda farklılıklar olabilir. Ama objektif olarak baktığımızda ise böyle bir sonuç çıktığında hemfikir olacağımızı düşünüyorum. Sırlama ise işin biraz tuzu biberi olmuş. Yani asıl sıralamayı sizler resimlere bakarak kendinizin yapması daha doğru olacaktır.

Kaynak: Gizmodo
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0