• Dünyanın En Güçlü Ubuntu Telefonunun Fiyatı Belli Oldu!

Dünyanın En Güçlü Ubuntu Telefonunun Fiyatı Belli Oldu!

1
0
0
0
0
AnTuTu'da 2015'in en iyi 2. cihazı olan Meizu Pro 5'in Ubuntu versiyonu ön satışa çıktı!
Günümüzde en popüler mobil işletim sistemleri olan Android, iOS ve Windows Phone savaşında her ne kadar asıl çekişme Android ve iOS arasında geçiyor olsa da WP tarafından bir türlü beklenen atak gelemedi. Hatta WP bu iki büyük işletim sistemine yetişmeye çalışırken Firefox OS ve Ubuntu olarak arkadan rakipleri de hazırlıklarını yapmaya devam ediyor.

Bu noktada artık ciddi adımını atan Ubuntu, daha önce farklı cihazlar ile ufaktan piyasaya girmesine rağmen üst seviye atılımı görmemek biraz merak uyandırmıştı. Fakat Mobil Dünya Kongresi'nde bu adımını atarak bizlere 2015'in AnTuTu skorlarına göre dünyanın en iyi 2. cihazı olan Meizu Pro 5 ile Ubuntu'nun ilk amiral gemisini göstermiş ve sizler için incelemiştik.
 

Şimdi ise ön satışa çıkan cihaz, 370 Dolar gibi yurtdışında uygun denilebilecek bir fiyata meraklılarını beklemeye başladı. Kendi deneyimlemelerimize göre oldukça kolay ve kullanışlı olan Ubuntu, diğer alışkanlıklarımızdan oldukça farklı bir arayüze sahip. Menü yerine uygulamalar arası sağ-sol parmak hareketi ile geçiş yaptıran Ubuntu OS, sağ alttan yapılacak yavaş çekme hareketi ile son uygulamalar menüsünü sizlere gösteriyor. Bizim MWC 2016'daki testlerimizde hafif stabilite sorunları ile karşılaşmış olsak da satışa çıktığında elbet bu sorunlar olmayacaktır.Aynı zamanda Windows 10 Mobile ile duyurulan Continuum özelliği gibi Ubuntu PC olarak da kullanılabilecek cihazda en güzel detay ise Display Dock gibi bir ekstraya ihtiyaç duymuyor olması. Yani eğer yakınınızda bir monitör ya da televizyon varsa telefonunuzu mouse ve klavye olarak kullanarak Ubuntu PC deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

Merak edenler için teknik özelliklerini de hatırlatmak gerekirse Meizu Pro 5 Ubuntu Edition'da 5.7 inçlik Full HD AMOLED ekran, Exynos 7420 çipseti ve Mali T760 grafik işlem birimi, 3GB RAM, 32GB depolama alanı ve MicroSD kart desteği, 21MP arka ve 5MP ön kamera gibi oldukça sağlam özellikleri bulunduğunu belirtmiş olalım.Son olarak Ubuntu OS'ın kendi uygulama mağazası olan Ubuntu Store tabiki şu anda çok kalabalık değil. ancak WhatsApp, Facebook, Twitter, Instagram vb sizin günlük kullanımınızda arayacağınız birçok uygulama ve oyun bulunuyor. Yani o konuda içiniz rahat olabilir. Bakalım, Ubuntu bu üst seviye atılımı ile ne gibi bir tepki alacak. Merakla bekliyoruz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0