• Anasayfa
  • Mobil
  • Size Cortana ve Siri’yi Unutturacak Manyak WhatsApp Botu: Mekan Asistanı

Size Cortana ve Siri’yi Unutturacak Manyak WhatsApp Botu: Mekan Asistanı

1
0
0
0
0
Siri’yi ve Cortana’yı kıskandıracak olan WhatsApp’ın yeni asistanı olan Mekan Asistanı, mekanlarla ilgili tüm isteklerinize cevap veriyor.
WhatsApp için geliştirilen uygulamaların sayısı her geçen gün artıyor. Bu zamana kadar ağırlık olarak ‘stalk’ üzerine yapılan uygulamaların arasına farklı bir konseptle katılan Mekan Asistanı, WhatsApp kullanıcısının gideceği mekanlarla ilgili bilgiler veriyor.

Size sistemin nasıl işlediğinden biraz bahsedelim. Öncelikle hizmeti kullanabilmeniz için mekanasistani.com adresine gitmeniz gerekiyor. Ardından ‘Facebook ile bağlan’ yazısına tıklıyorsunuz ve siteyle Facebook bilgileriniz üzerinden iletişim sağlıyorsunuz. Sonra sizden telefon numaranızı girmeniz isteniyor. Rakamlar arasında boşluk bırakmadan telefon numaranızı girdikten sonra sistem size 5-6 saat içerisinde WhatsApp üzerinden ulaşıyor. 

Sizinle olan iletişimini samimi bir mesajla başlatan Mekan Asistanı, gideceğiniz herhangi bir yerdeki mekanlarla ilgili her türlü bilgiyi sizlere aktarıyor. Örneğin ‘Benim acil olarak Bornova’da bir kafeye gitmem gerekiyor’ şeklinde soru sorduğunuzda, belirlediğiniz kriterlere göre size mekanları sıralıyor. Mekanın nerede olduğunu, yiyecek ve içeceklerin fiyatlarına kadar öğrenip sizinle paylaşan asistan, size günün her saatinde yardımcı olabileceğini belirtiyor.Kerem Sertan Özkılıç, Ece Berker, İhsan Serdaroğlu ve Emre Semercioğlu tarafından geliştirilen Mekan Asistanı, Foursquare tarzı platformlarda  bir kullanıcının 30 dakikaya kadar uzayan mekan bulma süresini minimum seviyeye çekmeyi hedefliyor. 

Ekim ayının sonunda geliştirilen uygulamada sorulan sorulara ilk olarak elle yanıt verdiklerini belirten Kerem Sertan Özkılıç o zamanlar sorulara ortalama 6-7 dakika içerisinde cevap verebildiklerini, şimdi ise geliştirdikleri yazılımla soruların yarısından fazlasına 1 dakikadan daha kısa sürede cevap verdiklerini belirtti.

Mekan Asistanı’nı zamanla insan yardımlı yapay zeka formatına dönüştürmeyi hedefleyen 4 arkadaş, WhatsApp tarafından uygulanacak engellenme sorununa karşılık ilerleyen zamanlarda bir mobil uygulama çıkaracaklarını söylüyorlar. (mobil uygulama çok daha kullanışlı olacaktır, en kısa sürede geliştireceklerini umut ediyorum)

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0