• Anasayfa
  • Mobil
  • Microsoft, Android ve iOS Uygulamalarının Nasıl Portlanacağını Anlattı

Microsoft, Android ve iOS Uygulamalarının Nasıl Portlanacağını Anlattı

0
0
0
0
0
Microsoft'un #Build2015 Etkinliğinde duyurduğu Android ve iOS uygulamalarına gelen Windows 10 desteği ile nasıl portlama yapılabileceğini anlattı.
Kısa süre önce buradan sizlere aktardığımız Windows 10 ile beraber Android ve iOS platformlarına ait uygulamaların Win10 desteği sayesinde çok kolay işlemler ile Windows platformuna portlanabileceğini duyurmuştuk.

Bu etkinliklik sonrası Android İçin Evrensel Windows Platform Köprüsü adında bir bölüm açan Windows, Android için Project Astoria, iOS için Project Islandwood, eski klasik Windows uygulamaları için Project Cantennial ve Web uygulamaları için ise Project Westminster adlarında projeler açarak geliştiricilerin Windows 10 platformu için uygulamalarını portlayabilecekleri bir alan oluşturdu.Ayrıca bir video da yayınlayan Microsoft, Agnieszka Girling adındaki Grup Program Müdürü olan ablamızın anlatımıyla nasıl bir portlama yapıldığını kısaca anlatmış. Buradan bakıldığında oldukça kolay ve 1-2 saatlik iş gibi duran portlamada örnek olarak Android platformu gösterilmekte.

Timber uygulamasının örnek gösterildiği videoda Timber'ın Android uygulaması aynen Windows platformuna aktarılmış, böylelikle tasarımsal olarak da bire bir işlemekte. Sadece paylaşma vb spesifik detaylarda farklılıklar bulunuyor. Ayrıca örnek olarak Android'de Google Maps kullanımının ufacık bir değişiklik sonrası Bing haritalar sevisi ile değiştirildiği ve bununiçin bi efor gerekmediği görülüyor.

Diğer detayları da aşağıdaki videodan takip edebilirsiniz.
 


Kaynak: Microsoft
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0