Microsoft'tan 2 Yeni Üst Seviye Lumia Yolda!

0
0
0
0
0
Microsoft, Nokia'yı satın aldıktan sonraki kendi adını taşıyacak ilk üst seviye cihazlarının kod adları ve teknik özellikleri ortaya çıktı.
Son zamanlarda Microsoft tarafından yapılan etkinlikler ve tam sürüme geçileceği zamanın yaklaştığı Windows 10 için büyük bi kesim PC sürümüne odaklanmış olsa da aslında daha çok merak edenler hep mobil tarafını merakla bekleyenler olarak dikkat çekiyor.

Ortaya çıkışının üzerinden neredeyse 5 yıl geçmesine rağmen son 1-1.5 senedir isteneni verebilmeye başlayan Windows Phone, Microsoft'un bu seneki en büyük hamlesi olacak Windows 10 ile beraber neredeyse şahlanacak gibi duruyor.Özellikle en son dikkat çeken ve sizlere buradan aktardığımız televizyonda bilgisayar gibi kullanabilme tarzı bir özellik için iyi bir donanım gerektiğini anlamaktayız. Tabi daha birçok yenilik var ve daha bizlere bahsedilmeyen yeniliklerin de olduğu konuşuluyor.

Hal böyle olunca WP platformunun en iyi iki cihazı olan Lumia 1520 ve Lumia 930 modelleri gibi bazı modeller dışında bu tarz üstün özellikler noktasında birçok WP cihazı yetersiz kalabilir. Ama yine de stabil ve gayet rahat bir kullanım sağlayabileceklerini rahatlıkla söyleyebilirim.Tabii bu platformda tanıtılmasının üzerinden 2 seneye yakın zaman geçmesine rağmen hala en iyisi olarak gösterilmesi hem bir bakımdan iyi, hem de kötü yanlarını barındırıyor. İyi tarafı 2 sene önce tanıtılan telefon bile rahatlıkla çalışabildiğini görüyoruz. Ki bunu Android platformunda nadir görmekteyiz. Kötü tarafı ise yeniliklere cihazlar bazında ayak uydurulmamış olması. (HTC One M8'in WP versiyonu var ama benim kastettiğim Microsoft tarafı)

İşte tam bu noktada Microsoft büyük ihtimalle Windows 10 AR-GE çalışmalarına aşırı yoğunlaşmasından dolayı Win10 ile gelecek cihazları ve özellikle yeni üst seviye telefonlarını sonraya saklamış gibi duruyor.

Fakat birkaç gündür konuşulsa da hala kesin olmayan Microsoft Cityman ve Microsoft Talkman adında iki cihazdan bahsediliyor. Windows 10 ile kutudan çıkacak olan bu cihazlar özellik noktasında da günümüz cihazlarına donanımsal olarak da kafa tutabilecek.Bu telefonlardan ilki Talkman. 5.2 inçlik bir QHD ekran bekleniyor. Yani 2K ekran. Aslına bakarsanız Full HD sonrası bana fazlalık gibi gelse de artık mobil teknolojinin ekranı QHD olacağı için Microsoft da uyum sağlamak istemiş olabilir. Bunun yanı sıra 6 çekirdekli bir Qualcomm işlemciden bahsediliyor. Bu da Snapdragon 808 olsa gerek. (İşin güzel tarafı bu cihazlar çıkana kadar LG G4 ile bu çipsetin tam performansı test edilmiş olacak) 3GB RAM'e terfi etmesi beklenilen bu cihazın 32GB arttırılabilir bir depolama alanı sunması bekleniyor. Ayrıca 20MP arka ve 5MP ön kamera da diğer özellikleri. Son olarak bataryaya değinmek gerekirse 3.000mAh tercih edilmiş. Windows platformunun batarya kullanım cimriliğini bilmeyen yok, bu sebeple güzel seçim.

Ayrıca Talkman'in abisi olacak olan Cityman ise 5.7 inçlik yine QHD bir eklanla gelerek phablete yakın boyutlarda telefon arayanların tercihi olmayı istiyor. Bu cihazda ise 8 çekirdekli bir Qualcomm işlemciden söz ediliyor ve şu anda bu işlemci de sadece Snapdragon 810 olabilir. Diğer özellikleri aynı olan Cityman'de batarya ise 3.300mAh olarak arttırılarak büyük ekran ve S810'un daha fazla enerji tüketmesi sebebiyle de burada bir güncelleme yapılmış.Sonuç olarak birbirine kardeş ama seçim konusunda birçok WP kullanıcılarını arada bırakacak iki cihaz gelecek. He yeri gelmişken tekrar belirtelim. Bu cihazların geleceği daha resmi kaynaklarca doğrulanmadı, fakat birçok kesim de Microsoft'tan bu tarz cihaz atakları da beklediği için ihtimali güçlü olarak tahmin ediliyor.

Windows 10'un ciddi girişi ardından bir de Win10 kullanan ciddi iki cihaz tanıtımı sonrası Microsoft bu iki cihaza bir de uygun fiyat çekmesi halinde yerlerde gezen pazar payında çok ciddi yükselmeler yaşayabilir. Mağaza konusunu ise tekrar açmaya gerek yok, artık o sorunun Win10 çıkana kadar tölere olacağı, sonrasında ise bir problem olmaktan çıkacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. (Şuraya da ne olur ne olmaz yazayım, son 2 görsel konsept çizimlerdir. Cityman ve Talkman ile alakası yok)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0