• Anasayfa
  • Mobil
  • Microsoft, Dokunmadan Parmağınızı Algılayan Ekran Geliştirdi

Microsoft, Dokunmadan Parmağınızı Algılayan Ekran Geliştirdi

1
0
0
0
0
Microsoft, mobil cihaz kullanımında devrim niteliğinde bir ekran teknolojisine imzasını attı.
Mobil cihaz sektörünün iki dev ismi Apple ve Samsung, sektörde ''ilk'' olma konusunda da önemli işler yapmakta. Her geçen gün kullanıcıya sundukları kullanım imkanları gelişen mobil cihaz ekranlarına yönelik adımlar atan iki şirket, bu sayede sektörün de gidişatına yön vermekte.

Bu bağlamda Apple karşımıza 3D Touch özelliği ile çıkmış ve kullanıcıya ekrana uyguladığı basınç ile orantılı olarak çeşitli özellikleri kontrol etmesini sağlamıştı. Samsung ise Note serisi cihazları ile birlikte sunduğu S-Pen stylus'un ekrana değmeden de algılanması sistemini hayata sokmuştu. Ancak sektörün bir diğer dev isimlerinden Microsoft, çok daha farklı bir ekran teknolojisi ile karşımıza çıkıyor; ''dokunmamatik ekran''.Pre-Touch adı verilen yeni ekran teknolojisini tanıtan Microsoft, bu teknoloji sayesinde kullanıcıya dokunmadan komutları algılayabilen bir ekran deneyimi sunmayı amaçlamakta. Ekranda bulunan sensörler, kullanıcının parmağını ekrana yakınlık derecesine göre algılıyor ve bu yakınlık derecesine göre ekrandaki komutlar şekilleniyor.

Telefonun arayüzüne çok rahat bir şekilde entegre olan sistem, kullanıcının telefonu tek elle mi yoksa iki elle mi tuttuğunu da algılayabilmekte ve arayüz bu şekilde değişebilmekte. 
 
Henüz geliştirilme aşamasında olan Pre-Touch'ın 1-2 sene içinde mobil cihaz sektörüne giriş yapması bekleniyor. Tabi sistem Microsoft'a ait olunca Windows cihazlar dışındaki cihazlarda bu teknolojiyi görebilir miyiz sorusu da gündeme geliyor ancak sistemin Android cihazlar için de geliştirilme olasılığı bulunuyor.

Kaynak: PhonaArena
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0