• Anasayfa
  • Mobil
  • Microsoft, Lumia Satışlarında Ciddi Bir Düşüş Yaşıyor

Microsoft, Lumia Satışlarında Ciddi Bir Düşüş Yaşıyor

0
0
0
0
0
Windows Phone ile mobil işletim sistemi savaşlarında epey geride kalan Microsoft, cihaz satışları konusunda da önemli bir düşüş yaşıyor.
Mobil cihaz sektöründe açık ara başı çeken iki işletim sistemi iOS ve Android. Artık bu tartışılmaz bir gerçek. Bu ikilinin ardından Windows Phone gelmekte ancak, Windows Phone her sene ciddi oranda bir düşüş yaşayarak iOS ve Android'ten iyice uzaklaşmakta.

Bu durum aslında biraz da Microsoft'un suçu olarak değerlendirilebilir. Zira daha birkaç hafta önce Microsoft bu sene önceliğin WP'de olmayağını ve diğer sistemler ile cihazlar üzerinde duracaklarını açıklamıştı. Yani Microsoft da WP'yi biraz boşlamakta.Ancak bu durum etkisini Microsoft cephesine sağlam şekilde göstermiş durumda. 2016 yılı üçüncü çeyrek mali kazanç raporunu yayınlayan Microsoft, bu rapor doğrultusunda bu çeyrekte sadece 2.3 milyon Lumia cihazı satabilmiş.

Tabi 2.3 milyon kulağa az bir rakammış gibi gelmiyor. Fakat bu rakamı geçen senenin aynı dönemiyle kıyasladığımızda sonuç fiyasko. Microsoft 2015 yılında aynı dönemde 4.5 milyon Lumia satmıştı. Şimdi ise bir yıl içinde Lumia satışlarında yaşanan düşüş neredeyse %50 oranında. Geçtiğimiz yılın toplamında Microsoft 8.6 milyon Lumia satmıştı. Şimdi ise yılın bu döneminde satışların sadece 2.3 milyon oluşu, yıl sonunda da geçtiğimiz seneye oranla Microsoft'un ciddi bir düşüş yaşayabileceğini göstermekte.

Son olarak bu düşüşün sadece Lumia cihazlarından kaynaklı olmadığını da belirtelim. Microsoft, yayınladığı raporunda ayrıca Lumia dışındaki cihazlarında da şu an için 15.7 milyon satış rakamına ulaşmış. Geçen sene ise bu rakam 24.7 milyondu. Yani Lumia dışında kalan Microsoft cihazlarında da satış konusunda önemli bir düşüş gözlemlenmekte.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0