Microsoft, Nokia'yı Satarak Mobil Telefon Pazarından Çekilecek!

0
0
0
0
0
Teknoloji devi Microsoft'un sahibi olduğu Nokia tekrar el değiştirebilir. Mobil telefon pazarında umduğunu bulamayan şirketin Nokia'yı elden çıkararak bu birimi kapatabileceği iddia ediliyor.
Microsoft mobil pazarda yıllardır istediği başarıyı yakalayabilmiş değil. 2013 yılında Finlandiyalı telefon üreticisi Nokia’nın cihazlar ve servisler bölümlerini satın alan şirket, bu marka altında da istediği başarıya ulaşamadı. Son çeyrekte sadece 15 milyon mobil telefon satışı gerçekleştiren Microsoft’un Nokia markasını satacağı iddia ediliyor.

 Nokia Kime Satılacak?

Nokia’nın yeni sahibi olarak adı geçen şirket ise Tayvan merkezli üretici Foxconn. Çin’deki dev tesislerinde Apple başta olmak üzere birçok markanın üretimini üstlenen şirketin, Nokia’yı Microsoft’tan satın alabileceği konuşuluyor. Foxconn’un önümüzdeki yıl Android işletim sistemli Nokia telefonlar üretmesi de gündemde. Microsoft, Nokia’nın cihazlar ve servisler bölümünü 2013 yılında 7.2 milyar dolara satın almıştı. Eğer gerçekleşirse yeni satış operasyonunun Foxconn’a ne kadar maliyeti olacak şu an bilinmiyor.

 Windows Phone'da Durum Ne Olacak?

Microsoft’un Nokia’yı sattıktan sonra mobil bölümü tamamen kapatacağı da iddialar arasında. Tabii ki bu karardan Windows Phone cihazlar şu aşamada etkilenmeyecektir. Microsoft’un akıllı telefon pazarında da dişe dokunur bir başarısı yok ancak şirketin büyük yatırım sağladığı Windows Phone’dan kolay kolay vazgeçeceğini düşünemeyiz. Geçtiğimiz çeyrekte gerçekleşen 2.3 milyon adetlik Lumia satışları umut kırsa da Surface Phone markasıyla Microsoft’un bu alandaki mücadelesi sürdürecek gibi duruyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0