• Anasayfa
  • Mobil
  • MIT: "Android Uygulamaları Çok Fazla Gereksiz Veri Alışverişi Yapıyor"!

MIT: "Android Uygulamaları Çok Fazla Gereksiz Veri Alışverişi Yapıyor"!

0
0
0
0
0
MIT araştırmacıları Android uygulamalarının gizli veri alışverişi yaptığını ve bu verilerin çok gereksiz olduğunu vurguladı.
İşletim sistemleri arasında en büyük, en zengin ve en çeşitli uygulama mağazası tabii ki Google'ın sahip olduğu Google Play Store. Sadece Android kullanıcılarının kullandığı Google Play Store, tüm kullanıcıların kendi yaptıkları uygulamaları koyabildiği ve herkesin indirebildiği bir uygulama mağazası. Uygulama mağazası bu özelliğinden ötürü oldukça kullanışlı, çünkü kullanıcıların yanı sıra geliştiricilerin de uğraşabileceği birşey var. Ancak bu özellik, acemi geliştiriciler tarafından kullanıldığında son derece yararsız olabiliyor.

Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacıları tarafından yapılan yeni araştırmalara göre Android kullanıcıları arasındaki en popüler bazı uygulamalar, gizli veri alışverişi yaptıkları sırada gereksiz yere alışveriş yapıyorlar. Örneğin Walmart'ın uygulaması (Amerika'da ve dünyanın birçok ülkede bulunan dünyanın en büyük marketler zinciri) siz uygulamayı kullanarak bir barcode tarattığınız sırada alakasız bir şekilde eBay ile bağlantı kuruyor. Bu gibi gereksiz veri transverini gerekli olanlardan çok daha fazla gerçekleştiren Android uygulamaları, MIT araştırmacılarına göre yanlış veya eksik programlanmış.Aynı zamanda popüler bazı uygulamalarda oldukça büyük boşluklar bulduklarını ve bu nedenlerle uygulamanın yavaş ya da verimsiz olabileceğini belirten MIT araştırmacıları, uygulamaların yaptıkları işlemleri tehlikeli olarak değerlendirmedi ancak sahip oldukları daha iyi yazılımlarla çok daha kullanışlı ve hızlı olabileceklerini niteledi.

Kaynak: Engadget 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0