• Anasayfa
  • Mobil
  • Mobil Sektörün En Güvenlisi Windows Phone Mu?

Mobil Sektörün En Güvenlisi Windows Phone Mu?

0
0
0
0
0
Sektörün uzun süredir içinde olan hacker'lardan Steve Lord'a göre şu an piyasanın en güvenli telefonu Windows Phone.
Mobil cihaz pazarında zirvenin iki ismi Android ile iOS olabilir ancak, özellikle son dönemlerde Windows Phone'ların pazar payında ciddi bir artış yaşanmış durumda (özellikle Avrupa'da telefon pazar payının %20'si Windows Phone'larda).

Bu durumun, yani Windows Phone'ların yükselişinin arkasında pek çok sebep bulunmakta. Telefonların Microsoft ile iç içe oluşu ve bu sayede Microsoft platformunun getirilerinden yararlanmaları ya da Android ya da iOS cihazlara göre daha ucuz oluşları bu sebeplerin başında sayılabilir.
 

Fakat Windows Phone'u eşsiz kılan bir özellik daha var. Sahip olduğu güvenlik düzeyi. Telefon pazarında işletim sisteminde güvenlik dendiği zaman akıllara muhtemelen Blackberry gelecektir. Ancak Mandalorian Security Services şirketinde görev yapan ve sektörün içinde 15 yıllık tecrübeye sahip olan Steve Lord'a göre, güvenlik konusunda başı çeken isim Windows Phone cihazları.

Steve Lord, bir beyaz şapkalı hacker. Yani sahip olduğu özellikleri iyi ve yasal yönde kullanan hacker'lardan. Çeşitli sistemleri tarayarak güvenlik açıklarını bulan ve bu açıkları yetkili kişilere bildiren hacker'lardan olan Steve Lord, bir internet sitesinin soruları cevaplamış. Gelin birlikte Lord'un bu soru-cevap olayında öne çıkan sorulara ve cevaplara göz atalım:Soru: Güvenlik olarak en fazla riske sahip işletim sistemi sizce hangisidir? Windows mu, Android mi, yoksa iOS mu?

Steve Lord: Aslında hepsinin avantajları ve dezavantajları bulunmakta. Ancak şu an için kabuğunu kırmanın en zor olduğu Windows Phone. Aslında güvenlik konusunda Blackberry'nin de sağlam bir geçmişi bulunmakta. Fakat fiziksel olarak bir cihaza erişim sağlayacak olsaydım, benim için en kolay hedef Android olurdu. Özellikle eğer internet üzerinden -örneğin email yoluyla- saldıracaksam, Android bu konuda en kolay hedef. Sonrasında iPhone geliyor ve ondan sonra da Blackberry'nin eski versiyonu.

Zaten sık sık Android telefonlarının güvenlik konusundaki zaaflarından bahsetmiştik. Hatta Blackberry'nin tamamen Android'e geçmemesinin en büyük sebebi buydu. Ancak Lord'a göre iOS da beklenildiği kadar güvenli değil. Lord, güvenlik söz konusu olduğunda hiç düşünmeden Windows Phone öneriyor. Hatta eski versiyonlara sahip telefonlar kullansanız bile. Soru: Kullanıcıların daha güvenli olabilmeleri için kullanabilecekleri eski versiyon akıllı telefonlar var mı?

Steve Lord: Eski telefonlar tabiki yenilerine kıyasla daha az güvenlik barındırmakta. Çünkü yeni ortaya çıkan güvenlik açıkları, şu anki telefonlar için giderilebilse de eski telefonlar için bu durum geçerli olmuyor. Ancak, eğer eski bir akıllı telefon kullanıyorsanız veya kullanmak zorunda kalırsanız bu telefon ya BB-10 temelli bir Blackberry, ya da Windows Phone 8 ile çalışabilen bir Windows Phone olursa daha iyi olur.

Lord'un konu hakkında düşündükleri bu şekilde ancak, şahsi görüşümü söylemem gerekirse, güvenlik konusunda Windows Phone'un bu denli önde oluşunun sebebi tercih edilmekle alakalı olabilir. Şöyle ki, bir cihazın güvenlik açığını bulmaya çalışan bir hacker olsaydım, tercihim Android ya da iOS olurdu. Zira ulaşacağım kitle sayısı daha fazla. 

Yani Windows Phone pazarda her ne kadar yükselişte olsa da şu an kullanıcı sayısı bağlamında Android ya da iOS kadar fazla değil. Bu da güvenlik açığı arayan kişileri bir nevi ondan uzak tutuyor. Tabii Windows Phone'un güvenlik konuda zirvede olmasını sırf bu nedene yüklemek de haksızlık olur. Neyse, soru-cevaba geri dönecek olursak, Lord'un son olarak dikkat çektiği şey; Facebook.Soru: Telefonunuzun güvenlik açığı vermesine sebep olan uygulamalar var mı?

Steve Lord: Pek çok uygulama güvenlik konusunda ciddi şeyler yapıyor ve bunu kullanıcı izni olmadan gerçekleştiriyor. Bu uygulamalara en büyük örnek kesinlikle Facebook ve Facebook Messenger olarak gösterilebilir. Bir çok uygulamanın fotoğraflarınız ya da paylaşılan görselleriniz gibi belli başlı şeylere erişim sağlaması gerekmekte. Tabii bu durum sizin izniniz ve bilginiz altında olmalı. Ancak bazı uygulamalar bu işlemi size sormadan, ya da haberdar etmeden gerçekleştiriyor. Bilgileriniz toplanıyor, birer veri haline uygulamanın ana gemisine gönderiliyor. Bu durum yanlış.

Gördüğünüz gibi cihazının istediği kadar güvenli olsun, ''olmazsa olmaz'' dediğimiz çoğu uygulama ile biz bu güvenliği aslında bir şekilde açtırıyoruz. 

Kaynak: WhatMobile
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0