• Anasayfa
  • Mobil
  • Mobil Uygulamalarda Bulunan Gizli Reklamlara Dikkat

Mobil Uygulamalarda Bulunan Gizli Reklamlara Dikkat

0
0
0
0
0
Mobil uygulamalarda gözümüzün içine içine sokulan reklamların birde gizli olanları çıktı.
Artık interneti düzenli bir şekilde kullanmayanımız yok. Gerek sosyal medya platformları üzerinden, gerekse farklı sebepler aracılığıyla interneti kullanıyoruz. Üstelik bu kullanım öyle kısa sürelerle de sınırlı değil.

Hal böyle olunca, yani insanların internet üzerinde geçirdiği zaman süresi artınca, işin maddi boyutuna yönelik girişimler de baş gösteriyor. Bu girişimlerin başında da internet üzerinden reklam verme olayı geliyor. Biliyoruz, hepiniz internet reklamlarından nefret ediyorsunuz. Ancak, bazı durumlarda paranın bir şekilde bir yerden gelmesi gerekiyor. Bu sebeple internet alemi üzerinde reklamın olmadığı bir yer bulmak imkansıza yakın.Tabi bu işin bir etik tarafı var, bir de iyice kullanıcının haklarına saldıranları. Bu haberimizde bahsedeceğimiz olay da, işin etik olmayan kısmıyla alakalı. Amerika'da bazı uygulamalar baz alınarak yapılan araştırma gerek mobil cihaz kullanıcılarının, gerekse reklam veren firmaların nasıl aldatıldığını gözler önüne sermekte. Özellikle Google Play Store'da bulunan çoğu uygulamada ''gizli reklam'' olayı bulunmakta.

Yani siz bir uygulama indirdiğiniz zaman (genelde oyunlarda oluyor), uygulama sürekli olarak reklam yayınlıyor ancak bu durumu gizli, yani kullanıcıya belli etmeden yapıyor. Tabi böyle bir durum size ilk başta mantıklı gelebilir, ''ne güzel işte reklam görmüyoruz'' diyebilirsiniz. Ancak bu reklamlar belli bir algoritma çerçevesinde sürekli olarak yayınlanıyor. Yani siz uygulamayı kullanırken hem telefon performansınızı etkiliyor, hem de o sırada telefonunuzun internet paketini kullanıyorsanız paketi bir güzel sömürüyor.

İşin reklam veren şirketler tarafına olan zararı ise, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, reklamların gizli oluşu. Yani adamlar reklamları yapılsın diye o kadar para veriyor, ancak reklamlar uygulama üzerinde gözükmüyor. Forensiq firmasının yaptığı araştırma, durumun hem Android, hem Windows işletim sistemli cihazlar hem de Apple cihazları için geçerli olduğunu göstermekte. Amerika'da yapılan 10 günlük bir araştırma sonucunda, her 100 akıllı cihaz kullanıcısından en az birinde, gizli reklamların cihazı ciddi şekilde etkilediği gözlemlenmekte ( yani %1 oran var diye ''nooolacak yaa'' demeyin, diğer kullanıcılarda da ufak tefek çıkıyor bu durum).
 

Üstelik Asya ve Avrupa taraflarında bu oran %3'e kadar çıkmakta. Şu an için Apple ya da Google gibi şirketlerin bu duruma müdahale etmesi zor gözüküyor. Bu tarz uygulamaları kendi başınıza yakalamak için yapmanız gereken şey ise uygulamalar açıkken pil tüketim seviyelerini düzenli şekilde kontrol etmek.

Kaynak: Dailymail
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0