Neden Apple Değil de Android?

3
1
0
0
0
Neden Apple Değil de Android?
​Kodcu Herif olarak WebTekno 'daki Apple 'a Sahip Olma Psikolojisi adlı konunun devam niteliğinde bir konuyla beraberiz. Günümüzde çok tartışılan Apple 'ın iPhone telefonlarının sonuncusu iPhone 6 'da meydana gelen sorunlar neticesinde "bu telefona bu kadar para verilmez" dedirtiyor ve bir çok Apple fanatiği buna tepki gösteriyor. Acaba gerçekten verilir mi beraber bakalım ...
Kodcu Herif olarak WebTekno 'daki Apple 'a Sahip Olma Psikolojisi adlı konunun devam niteliğinde bir konuyla beraberiz. Günümüzde çok tartışılan Apple 'ın son telefonu iPhone 6 'da meydana gelen sorunlar neticesinde "bu telefona bu kadar para verilmez" dedirtiyor ve bir çok Apple fanatiği buna tepki gösteriyor. Acaba gerçekten verilir mi beraber bakalım ...

Önceki konuda Apple ile alakalı genel bilgiler verip günümüzde tercih edilme nedenlerinden bahsettik. Biraz da Android'ten bahsedelim. 

Android 'in Geliştiricileri
Android 'in Google tarafından satın alınmış ve Google 'a ait bir işletim sistemi olduğunu hemen hemen herkes biliyor. Fakat çok az kişinin bildiği şey Android 'in geliştirilmesinde rol oynayan sadece Google değil. HTC, Samsung Electronics, Sony, Dell, Intel, Motorola, Qualcomm, Texas Instruments, LG Electronics, T-Mobile, Sprint, Nvidia ve Wind River Systems gibi mobil ve teknoloji dünyasının en önde gelen firmaları var. Bunların yanında Android'in geliştirilmesinde birde Özgür Yazılım Topluluğu'nu unutmamak lazım. Dolayısıyla arkasında çok sağlam bir destek var.

Uyumluluk
Apple her ne kadar donanım ve yazılım uyumuna sahipse, Android işletim sistemlerinin bundan aşağı kalır yanı yok. Samsung ve diğer mobil cihaz üreticileri Android'in gelişimine katkı da bulunup, Android işletim sistemiyle uyumlu olmaması, kasması yada sorunlar çıkarması saçma olur. 

Değerlendirmede Yapılan Hata
Burada belirtmekte fayda var ki Android işletim sisteminin performansını yada iyi olup olmadığını Samsung, LG, HTC, Sony gibi günümüz teknoloji devlerinin mobil cihaz performanslarına bakarak değerlendirmemiz gerek. Piyasada ki çakma ve düşük teknik özelliklere sahip mobil cihazlarda gördüğünüz kötü performans Android işletim sisteminin kalitesiz olduğunu asla göstermez. Bu yüzden kıyaslamayı kaliteli firmaların orijinal telefonlarına bakarak yapmak gerek.

Piyasa Hakimiyeti
Heehhh! Gelelim piyasaya. Peki piyasaya hangi işletim sistemi hakim? Apple'cıların bile dürüst olması durumunda Android tahmininde bulunacağına inanıyorum. Fakat bu hakimiyet tahmin edilenden çok daha fazla. Android piyasada kullanılan akıllı telefonların son ölçümde yüzde 85'ine yakınına hakim. Apple iOS ise yüzde 12, kalan oranda Microsoft ve BlackBerry 'nin toplamına ait.

Nasıl milyonlarca Apple ürünü alan arkadaş salak değilse ve kendince mantıklı gerekçeleri varsa, dünyada akıllı telefon kullananların yüzde 85'i hiç salak değil.

Fiyat ve İhtiyaç
Her şeyi bir kenara bırakalım. Apple 'ı, Samsung 'u, iOS'u, Android 'i ve diğer şeyleri. Bir elektronik cihaz alırken öncelikle neye ihtiyacınız olduğunu düşünün. Bundan 4-5 sene önce "3G geliyor, herkes telefonlardan görüntülü konuşacak" diye herkese Symbian işletim sistemli telefonları ihtiyacımız olan bir telefondan 300-400 TL daha fazla fiyatla kakaladılar. Sonra o telefonları alanlar eşine, dostuna "bak, yeni telefon aldım, 3G'li (üç ciğli), görüntülü konuşabiliyorsun" diye böbürlendiler. Lan daha 3G Türkiye'ye gelmemiş, yaygınlaşmamış, herkesin elinde 3G telefon yok dolayısıyla kullanamıyorsun fakat havasını atıyorsun. Kullanamadığı şeyin, bizim gibi havasını atan başka bir millet var mıdır çok merak ediyorum. Günümüzde ne o telefonlar artık kullanılıyor nede ben bu zamana kadar bir sürü kişinin eline telefon alıp görüntülü konuştuğunu gördüm. 

Dolayısıyla neye ihtiyaç varsa ona göre hareket etmek gerek. Sadece konuşmak için telefon alınacaksa gidip bir 3310 alınmalı. Ne yamulur, ne kırılır hatta çivi çakmakta, kavgada emanet niyetine kullanmakta mümkün. Güncelleme, versiyon derdi de yok. 

Bundan 5 sene önce Apple ürünleri yine pahalıydı. Fakat kimse itiraz etmiyordu çünkü herkes biliyordu ki Apple ürünleri son teknolojiydi ve onun dışında ki diğer ürünler onun kadar kaliteli değillerdi. Dolayısıyla verilen parayı hak ediyordu. Bugün Apple 'ın kalitesi sorgulanıyorsa, verilen parayı hak etmediği söyleniyorsa bunun nedenini bir düşünmek gerek.

Kişisel Deneyim
Ne yalan söyleyeyim bende bundan 2 sene önce iPhone almayı düşünüyordum. Çünkü Apple ürünleri Steve abi döneminde gerçekten teknolojinin öncüsüydü. Mac OS bilgisayara ve işletim sistemine bakıp "Windows 'u bir insan yaptıysa, OS X'i kesin uzaylılar yaptı" derdim. Hayranlık uyandıran bir performansı ve özellikleri olan bir bilgisayar ve işletim sistemiydi. Buna bakarak gözüm kapalı iPhone almak istedim fakat almadan önce hafif gözümü aralayıp araştırma yaptım. 2 sene öncesinin en son çıkan iPhone 'u ile Samsung 'un son çıkan Note 2'sini araştırdım. Ben iPhone 'un her halükarda, uygulamaları ve oyunları en az 1-2 saniye daha hızlı açacağını düşünürken çoğu zaman aynı anda açıldılar hatta bazılarında Note 2'nin daha hızlı açıldığı oldu.

Tabi sadece buna bakarak karar vermek yanlış olur fakat aradaki fiyat farkını göz önünde bulunduracak olursak her açıdan daha kaliteli olması gerekir, ki kayda değer bir çok konuda daha üstün değil. Note serisinin S kaleminden bahsetmiyorum bile. Zira amacım burada bir markayı yüceltip diğerini gömmek değil, sadece kıyaslama yapmak.

Bir çok Apple 'cı kardeşimin düşündüğü ve söylediği yanlış bir bilgiyi düzeltmek istiyorum; Android işletim sistemli bir telefon almanız durumunda maksimum 2 sene sonra telefonu değiştirmek zorunda kalmazsınız. Samsung Note 2'yi alalı 2 seneye yaklaştı ve ilk gün ki kadar düzgün, sorunsuz ve hızlı. En az 2 sene daha idare edeceğine eminim. Hatta 2 sene sonra da kullanılabilir durumda olur fakat o günün şartlarında ki ihtiyaçlarımı karşılayacağından şüphem var. Yeter ki orijinal ürün alın ve telefonu temiz kullanın.

Benim şöyle kişisel bir tezim var. Eğer bugün iPhone 6 3.000 TL civarı bir ücrete satılıyorsa, Samsung'un Note 4 telefonunu Apple'ın çıkarması durumunda Apple 'ın çekeceği fiyat en az 5.000 civarı olurdu. Eğer iPhone 6'yı Samsung çıkarsaydı çekeceği fiyat maksimum 1.000 TL civarı olurdu. Çünkü Apple ürünün gerçek fiyatının üzerine birde marka değerini koyarak normalden daha fazla fiyata satıyor. Bu bütün isim ve kaliteye sahip markalar için geçerli.

SONUÇ
Netice olarak bugün piyasada standart bir saat 100-150 TL'yken Rolex saatler binlerce dolara satılmasına rağmen alınıyorsa, standart kalitede bir kulaklık 40-50 TL'yken Beats kulaklıklar 1.500 TL'ye bile alıcı bulabiliyorsa, iPhone 6'nın da diğer kaliteli telefonlara nazaran daha pahalı olmasını yadırgamamak ve saygı duymak gerek. İsteyen istediğini alır, bunun adı serbest piyasa ekonomisi. Fakat günümüzde artık son çıkan iPhone telefona sahip olan kişinin son teknoloji ürüne sahip olduğunun düşünülmesi yanlış olur.

Kodcu Herif olarak WebTekno 'da ki bir yazının daha sonuna geldik. Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın ...
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0