• Anasayfa
  • Mobil
  • Türkiye’deki 4.5G Teknolojisinin Kalitesini Ölçmek İçin Geliştirilen Süper Proje

Türkiye’deki 4.5G Teknolojisinin Kalitesini Ölçmek İçin Geliştirilen Süper Proje

0
0
0
0
0
1 Nisan 2016’dan itibaren geçiş yapacağımız 4.5G teknolojisi, söylendiği gibi gerçekten de hayat standardımızı yükseltecek mi?
4.5G’ye geçiş süreci için artık 2,5 haftadan daha kısa bir süre kaldı. Türk Telekom cephesinden gelen yorumlar, yayınlanan reklamlar, 4.5G ile ilgili ülke genelinde büyük bir beklentinin oluşmasını sağladı. Peki 4.5G, mobil internet kullanıcılarını belirtildiği gibi gerçekten de uçuracak mı?

Finlandiya Aalto Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Eren Boz, bizlere bu anlamda somut veriler elde etmemizi sağlayan yeni bir mekanizma geliştirdi. Netradar 360 adındaki proje ile operatörlerin sağladığı maksimum hızları gözlemleyebilmemizi sağlayan Netradar (ki mobil platform için uygulamaları da bulunuyor), mobil trafiğinizi anlık olarak ekran üzerinden görmenizi sağlıyor.

Biraz daha detaylı bahsedecek olursak Netradar 360, cihazınızın arka planında çalışarak yüksek hız gerektiren durumlarda mobil internet sağlayıcınızın size sunabildiği maksimum hızı, bulunduğunuz konum tabanlı olacak şekilde kendi veri tabanında kaydediyor.Örneğin Netradar, bir video izlediğinizde operatörünüzün o videoyu hangi hız kalitesinde izlediğinize dair verileri bünyesinde topluyor. Harita üzerinden elde edilen bu istatistikler, operatörlerin 4.5G teknolojisinin öncesi ve sonrasına ait rakamlarına ulaşmamızı sağlıyor. Yani, operatörlerin vaat ettiği gibi 4.5G’den sonra bu altyapıyı ne kadar verimli kullanabildiğimizi net olarak anlayabileceğiz.

Uygulama üzerinden şimdilik sadece kendi internet trafiğinizi izleyebilirsiniz ve aynı zamanda projeye verileriniz ile katkıda bulunmuş olursunuz. Projenin ilerleyen aşamalarında geliştirici tüm verileri uygulama içerisindeki bir harita üzerinde birleştirmeyi planlıyor.
 
  Netradar 360

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0