• Anasayfa
  • Mobil
  • Nexus 5'te Android M, 5.1.1'e Göre Çok Daha Az Batarya Tüketiyor

Nexus 5'te Android M, 5.1.1'e Göre Çok Daha Az Batarya Tüketiyor

0
0
0
0
0
Android M'in geliştiriciler için yayınlanan 1. önizleme sürümüne yapılan testlere göre Android 5.1.1 Lollipop sürümüne göre çok daha az batarya tüketerek kullanıcılarını sevindirecek.
İlk lanse edildiğinde sizlere bu haberimizden paylaştığımız detaylarıyla Android kullanıcılarının merakla bekledikleri yeni sürüm olacak olan Android M'in en güzel yanlarından biri batarya performansı olacağından bahsetmiştik.

Hatta haberimizde Google'ın Android Lollipop sürümüne göre 2 kat daha iyi batarya performansı göstereceği iddiası birçok Android kullanıcı tarafından oldukça olumlu karşılandı. Keza Android'in Lollipop sürümü birçok cihazda KitKat'a göre biraz daha fazla batarya harcayan bir performans sergileyebiliyor.Şimdi ise XDA Developers'ın Aamir Siddiqui adındaki editörü tarafından Nexus 5 ile hem Android 5.1.1 Lollipop, hem de Android M'in geliştirici önizleme sürümü ile yapılan testleri sizlerle paylaşacağım. Ama hemen sonuçların gayet tatmin edici olduğunu belirtebilirim.Yukarıda gördüğünüz gibi Lollipop Bekleme Süresi olarak 8 saatte %4, ilk günde %12 ve 2. günde ise %24 harcamış. Tabi bu dediğimiz gibi telefonda hiçbir işlem yapmadan geçen sürede giden şarj durumu olduğunu belirtelim.

Android M'in geliştiricilere sunduğu sürümde ise bu oranlar gerçekten çok iyi. Yukarıda görebileceğiniz gibi ilk 8 saatte sadece %1.5 şarj harcayan Android M, 1 günde %4.5, 2. günde ise %9 harcamasıyla dikkat çekiyor. Düz hesap olarak 3 kata yakın bir daha az kullanım sağlayan Android M, oldukça iyi bir batarya performansı gösteriyor.Devam eden sürede hiçbir şey yapılmadan bekleme modunda kalmaya devam eden Nexus 5'in Android 5.1.1 yüklü olanında geçen 200 saatin ardından telefon kapanıyor. Fakat Android M yüklü Nexus 5'te ise 533 saate kadar dayanabilen telefon 2-3 kat arası bir artış göstererek oldukça iyi bir performans göstereceği anlaşılıyor.

Sonuç olarak Android M'in Google'ın sözünü verdiği gibi 2 katı aşan bir batarya tasarrufu sağlamasıyla oldukça iyi bir iş çıkardığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak uyarmamız gereken 2 nokta bulunuyor.

Bunlardan ilki cihazın Nexus 5 ve kullanılan Android'in saf Android olarak nitelendirdiğimiz bir sürüm olması. Diğeri ise bu verilerin bekleme modunda olduğu. Yani sizin elinizdeki telefonunuzun markası, modeli ve sizin telefonu kullanım yoğunluğunuz bu verileri değiştirecektir. Fakat yine de telefonunuzun Android sürümünü Android M yaptığınızda daha iyi bir batarya tasarrufu sağlayacağını göreceksiniz. (Gerçi daha birçok cihaz hala Android 5.0 almadı, Android M gelene kadar baya beklememiz gerekecek, orası ayrı)

Kaynak: XDA Developers
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0