Nexus 6 ve Galaxy Note 4 Karşılaştırması

1
0
0
0
0
Nexus 6 ve Galaxy Note 4 Karşılaştırması
Google’ın yaklaşık bir hafta önce tanıttığı Nexus 6, saf Android haliyle kullanıcılarının beğenisine sunulmuştu. Galaxy Note 4’te Samsung’un Note serisinin en yeni üyesi. Şu ana kadar Samsung’un tablet-telefon kategorisinde çıkardığı en güçlü cihaz. Peki bu iki üst düzey cihazın ne gibi teknik özellikleri var? Birbirini ayıran en önemli özellikleri hangileri?
Google’ın yaklaşık bir hafta önce tanıttığı Nexus 6, saf Android haliyle kullanıcılarının beğenisine sunulmuştu. Galaxy Note 4’te Samsung’un Note serisinin en yeni üyesi. Şu ana kadar Samsung’un tablet-telefon kategorisinde çıkardığı en güçlü cihaz. Peki bu iki üst düzey cihazın ne gibi teknik özellikleri var? Birbirini ayıran en önemli özellikleri hangileri? Bunlara sırasıyla bir göz atalım.
 

 Ekran boyutları

Nexus 6’nın ekran boyutu 5,96 inç. Şu ana kadar üretilen Nexus serilerindeki en büyük ekranlı telefon. Galaxy Note 4’ün ekranı ise tıpkı Note 3’teki gibi 5,7 inç. Nexus 6’nın ekran büyüklüğünün biraz daha fazla olduğunu görüyoruz.

 Pil gücü ve batarya ömrü

Nexus 6’da da Galaxy Note 4’te de sanki birbirleriyle anlaşmışlar gibi 3,220mAh batarya gücünün olduğunu görüyoruz. O yüzden pil ömrünün birbirlerine çok yakın olduğunu söyleyebiliriz.
 

 İşletim sistemleri

Nexus 6’nın zaten saf Android işletim sistemiyle birlikte geleceğini biliyorduk. Android Lollipop yüklü olarak gelen Nexus 6’ya karşılık olarak Galaxy Note 4’te ise Android 4.4.4 KitKat mevcut.
 

 Kameraları

Nexus 6’da 13 megapiksel OIS arka kamera ve 2 megapiksel ön bulunuyor. Note 4’te ise 16 megapiksel OIS arka kamera ve 3.7 megapiksel ön kamera mevcut. Her zaman söylüyoruz ki, fazla megapiksel demek çok iyi fotoğraf çekmek anlamına gelmiyor. Sadece kağıt üzerinde Note 4’ün bir tık üstte olduğunu söyleyebiliriz.
 

 RAM

Her iki cihazda da 3 GB RAM bulunuyor.
 

 Dahili hafıza

Yine her iki cihazda 32-64 GB dahili hafıza seçenekleri bulunuyor. Tek bir fark var, Galaxy Note 4’te microSD kart yuvası ile hafızasını yükseltebiliyorsunuz.
 

 Fiyatlar

Nexus 6’nın 32 GB’lık versiyonu 649 dolar etiket fiyatına sahip. Tabi ülkemizde baz alırsak ne kadar olacağını kestirmek biraz güç. Galaxy Note 4’ün şu an vatanbilgisayar.com’daki fiyatı 2.299 TL. Hemen hemen aynı fiyatlarda olacağını söyleyebiliriz ama Nexus 6’nın biraz daha yüksek fiyata gelmesi muhtemel.
 
Genel itibariyle baktığımızda aralarında çok fazla fark olduğunu söyleyemeyiz. Fakat bu özelliklerin sadece kağıt üzerinde olduğunu tekrar hatırlatalım. Size cazip gelmesini sağlayacak 
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0