• Anasayfa
  • Mobil
  • Android, iOS ve Windows Phone'da Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Android, iOS ve Windows Phone'da Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

2
2
2
1
1
Akıllı telefonlarda sizi rahatsız eden numaraları nasıl engelleyebileceğinizi anlatıyoruz.
Akıllı telefonlarımızda birçok işlemi kolayca yaparken aynı zamanda dilerseniz sizi rahatsız eden ya da arasa bile ulaşmasını istemediğiniz (mesela kötü ayrıldığınız eski sevgiliniz) numaraları kolayca engelleyebilirsiniz.

Bunun için hem Android'de hem de iOS'te ve tabiki Windows Phone'da sadece birkaç adımda sizi aramış olan o numarayı engelleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki görsellere ve adımlara bakmanız yeterli. Ancak şunu da belirtelim; Android'deki adımı direkt olarak Saf Android dediğimiz arayüz üzerinden gösteriyoruz. Hatta cihazın Motorola Nexus 6 ve sistemde Android N (7.0) olduğunu da belirtmiş olalım.
 

 Android'de Numara Engelleme Nasıl Yapılır?
Android telefonlarınızda sizi aramış olan numarayı engellemek için Çağru Geçmişi/Son Aramalar ekranından istemediğiniz numaraya tıklayarak "Çağrı Ayrıntıları" bölümüne geçin. Açılan sayfada direkt olarak "Numara Engelle" bölümüne tıklamanız halinde artık bu numara size ulaşamayacaktır. Telefonunuzun üreticisine göre değişebilen bu durum temel olarak bu şekilde çalışmakta.Ayrıca sizi aramamış birini (eski sevgili vb.) engellememiş birini engellemek istiyorsanız eğer, Kişiler/Telefon bölümünü açıp sağ üstteki bölümden Ayarlar diyerek açılan bölümden Çağrı Engelleme kısmına gelerek dilediğiniz kişiyi ya da numarayı engelleyebilirsiniz.
 

 iPhonelarda Numara Engellme Nasıl Yapılır?
iPhonelarda da benzer şekilde yapılan bu sistemde "Son Aramalar"bölümünden engellemek istediğiniz numaranın yanındaki bilgi (i) işaretine tıklayarak açılan bölümde en altta bulunan "Bu Arayanı Engelle" kısmından numara engelleme işlemini başarıyla yapabilirsiniz.Ayrıca sizi daha aramamış birini engellemek istiyorsanız Ayarlar bölümüne gelip Telefon kısmından Engellenenler yerine geçerek Yeni Ekle dediniz mi istediğiniz numarayı sizi aramasa da engelleyebilirsiniz.
 

 Windows Phone'da Numara Engelleme Nasıl Yapılır?
Son olarak Windows Phone platformunda ise bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak Ayarlar bölümünde yer alan "Arama+SMS filtreleme" bölümüne gidip bu bölümde Engelli Numaralar kısmından istediğiniz numaraları seçerek engelleme işlemini yapabilirsiniz. Bu şekilde buraya eklenen numaralar bir daha sizi rahatsız edemiyor.
2
2
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
2
2
2
1
1