Ocak Ayının En İyi 10 Android Oyunu

17
9
4
4
2
Artık hey ayın başında bir önceki ayın en iyi oyun ve uygulamalarını belirleyeceğiz. İlk olarak Android Oyunlar ile başlıyoruz.
Bu yıl itibariyle sizlere güzel listeler hazırlamaya karar verdik. Her ayın sonunda bir önceki ayda dikkat çeken oyunlar için hazırlayacağımız "En İyi 10" listeleriyle sizlere öneriler sunacağız. Ayrıca listemizin sonuna da bir Türk yapımı oyun ekleyerek Türk yapımı oyun ve uygulamara destek vereceğiz.

En İyi 10 listelerimiz Android, iOS ve Windows Phone platformları için oyun ve uygulama kategorileri olarak ayrı ayrı sunmaya çalışacağız.

Listemize geçmeden önce ufak bir hatırlatma yapalım; Eğer sizin keşfettiğiniz güzel bir oyun varsa [email protected] adresine mail atarak ya da yorumda belirterek yardımcı olabilirsiniz. Yine sizin geliştirdiğiniz/bildiğiniz bir Türk yapımı oyun ya da uygulama var ise aynı mail adresiyle bana ulaştırarak Webtekno'da duyurulmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi ise listemize geçelim. İşte Webtekno'ya göre Ocak Ayının En İyi 10 Android Oyunu
 

 1) WWE Immortals
Yaklaşık 5-6 sene önce ülkemizdeki en popüler zamanlarını geçiren fakat hala fanlarının dünya genelinde çok olduğu Amerikan Güreşi dediğimiz WWE için çıkartılan fantastik bir oyun olan WWE Immortals oynanış açısından gayet güzel grafiklere sahip.

Warner Bros. yapımı olan oyunda John Cena ve Hulk Hogan gibi birçok efsanevi dövüşçüleri oynuyoruz. Ancak oyunda daha da efsaneleşen bu dövüşçüler birer MarvelDC karakterleri gibi bir süper kahramanvari bir görünüm ve güç kazanmışlar.

Oyunda bir takım oluşurarak girdiğimiz dövüşlerde rakiplerimize kafa tutuyoruz. Tabiki her mobil dövüş oyununda olduğu gibi bu oyunda da dövüşçülerimizi yükseltme (upgrade) yapabiliyoruz. Normal tek kişilik oyun modu dışında Online modu da bulunan oyunda farklı online oyuncularla da güçlerimizi kıyaslayabiliyoruz.

Her dövüşçüde bulunan birbirinden güzel dövüş tekniklerine hayran kalarak seçmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Özellikle dövüş oyununu sevenler bu oyuna bayılacağını düşünüyorum. WWE seven kesim ise çoktan indirmiş olmalı!
 
  WWE Immortals Android İndir [ÜCRETSİZ]

 
 
 

 2) N.O.V.A. 3: Freedom Edition
Mobil dünyanın en sevilen oyun serilerinden olan N.O.V.A. normalde ücretli bir seriydi. Fakat yapımcı şirket olan mobil oyunların en iyi şirketlerinden Gameloft bu serinin son oyunu olan N.O.V.A. 3: Freedom Edition adında ÜCRETSİZ bir oyun çıkarmaya karar vermiş.

Shooter dediğimiz sürekli silahla bir şeyleri vurmamız gerekn oyun tarzı olarak en iyi mobil oyunlardan biri olan N.O.V.A. bu ünvanını korumaya niyetinin olduğunu bu oyunla çok iyi anlıyoruz. Takım savaşlarının da bulunduğu Multiplayer özelliği de olan oyunda çoklu oyuncu ile bir tık daha eğlenceli olabiliyor.

Hatta bu tarz oyunları sevenler için güzel bir haber daha verelim. Oyunda herhangi bir satın alma seçeneğiniz yok. Yani para harcayanlar yerine tamamen oyunu kavrayan ve daha sık oynayanlar üstünlük kurabilecek. Oyunun da adını veren Freedom Edition'ın hakkını veren Gameloft, oyunu tamamen ücretsiz şekilde sunuyor. Kaçırmamak gerek.
 
  N.O.V.A. 3: Freedom Edition [ÜCRETSİZ]

 
 
 

 3) LEGO BIONICLE
Lego dediğimizde aklımıza gelen genelde küçüklüğümüz olur. Hayal dünyamızın yardımıyla istediğimiz şekillerde birleştirdiğimiz parçalar sonucunda şaheserler yaratırdık (!)

Daha sonra film ve oyunlar ile karşımıza çıkan ve anılarımızı tazeleyen firma LEGO BIONICLE adındaki oyunuyla tıpkı bir önceki oyun gibi tamamen ücretsiz şekilde sunarak gölnümüzde baştan taht kuruyor. Okoto isimli bir adada geçen oyunda birer savaş robotu olan 6 farklı kahramanın hikayesine tanık olacacağız. Kahramanınızı seçerek Yaratılış Maskesi'nin peşine düşmeye başlarken her bir aşamada maskeleri toplayarak şeytani güçlere meydan okuyabiliriz.

Tahu, Kopaka, Onua, Gali, Pohatu ve Lewa gibi farklı güçlerdeki hazır kahramanlar mevcut olsa da kendi kahramanımızı yaratabilmek ayrı bir güzel olmuş.

İzometrik bakış açısı ile kahramanlarınızı görebileceğiniz oyunda 4 bir taraftan yaklaşan düşmanlarınızı görebilir ve savaşabilirsiniz.
 
  LEGO BIONICLE [ÜCRETİZ]

 
 
 

 4) Crossy Road
Birçok site tarafından Yeni Flappy Bird Çılgınlığı diye bahsedilen oyun olan Crossy Road hem çok can sıkıcı hem de eğlenceli yapısıyla dikkat çekiyor. Piksel piksel grafikleriyle herhangi bir Android telefonda görüntü sorunu çıkarmayan oyun Yodo1 Games adlı geliştirici şirketi tarafından çıkartıldı.

Yeni Flappy Bird denilse de oldukça farklı olan oyunda yapmanız gereken tek şey birçok farklı hayvan figürlerinden birini seçerek trafik keşmekeşi, tren yolu ve hızlıca akan dereler gibi birçok farklı yollardan hayvanınıza zarar gelmeden karşıya geçirmeye çalışmak. Aslında her ne kadar kendini yineleyen bir parkur yapısında olsa da Flappy Bird'den sonra o patlamayı yapması beklenen oyun olarak ön plana çıkartılan Crossy Road isim olarak da Flappy Bird'ü çağrıştırdığı için tutacağı düşünülüyor.

Eğer Flappy Bird'e çok sinir olup aynı zamanda oynamaktan vazgeçemeyenlerdenseniz bu oyun tam size göre olduğunu rahatça söyleyebilirim.
 
  Crossy Road [ÜCRETSİZ]

 
 
 

 5) The Witcher Battle Arena
The Witcher severler için dikkat çekecek olan MOBA oyunu Battle Arena, stratejileri ve hızlı tempoyu birleştiren bir yapıya sahip. Dikkatli ve bir o kadar da hızlı olmanız gereken oyun zaman geçirmek ve heyecan yaşamak için bie bir diyebiliriz.

CD Projekt Red ve Fueno Games tarafından geliştirilen oyunda karşılıklı maçlar yapılıyor ve bu maçları ister botlara karşı isterseniz de arkadaşlarınız ile online olarak yapabiliyorsunuz.

The Witcher'ın kahramanları Geralt of Rivia, Letho of Gulet, Philippa Eilhart, Zoltan Chivay, Eithné of Brokilon, The Operator, Golem, Saskia of Aedirn ve Iorveth'in bulunduğu Battle Arena grafik konusunda da fazlasıyla tatmin ediyor. Uygulama içi satın almalarla hızlıca gelişebileceğiniz oyunda para harcamadan da gelişmek mümkün. Fakat tabiki bu bir hayli zor ve uğraştırıcı olduğu için sizi biraz para harcatmaya zorlayabilecek yapıda olduğunu da belirteyim.

Ama belirttiğim gibi indirmesi ücretsiz olan oyunu hiç para harcamadan da geniş geniş de oynayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla meydan okuyarak ve eğlenceli bir oyun arayanlar için tam aradıkları oyunun The Witcher Battle Arena olduğu söylemek gerek.
 
  The Witcher Battle Arena [ÜCRETSİZ]

 
 
 

 6) Looney Tunes Dash!
Çocukluğumuzun en eğlenceli çizgi film kahramanları olan Looney Tunes bu oyunla beraber cep telefonlarımıza geliyor. Looney Tunes Dash ile Bugs BunnyRoad Runner ve Tweety gibi karakterlerini koşarken puanları toplamaları için yönlendireceksiniz. Looney Tunes Dash! oyunu ilk bakışda diğer Temple RunSubway Surfers gibi oyunlara benziyor. Fakat birçok farklı bölümde farklı karakterleri yönlendireceğiniz oyun bence bu diğer oyunlara göre daha eğlenceli.

Hatta bu koşu oyunları için en eğlencelisi olarak düşündüğüm Çılgın Hırsız kadar hoşuma giden oyun özellikle küçük yaştaki Android kullanıcıları için favori oyun olabilir. Ama sonuçta karakterler bizim de çocukluğumuzu içerdiği için tüm yaştan oynayanı ve seveni mevcut.
 
  Looney Tunes Dash! [Ücretsiz]

 
 
 

 7) Twelve
Yine daha önce bir patlama yapan oyun benzeri başka bir oyun ile listemize devam ediyoruz. Twelve daha önce hemen hemen herkesin oynadığı 2048 oyununa biraz fazla benzetilmiş. Ama bu oyunların en güzel yanı da dikkatli ve stratejik bir biçimde oynamamız gerekiyor. Tunay Ayyıldız adlı bir Türk tarafından geliştirilen oyun bir hayli de zevkli.

Sıralama olarak 5x4 boyutunda oynanan oyun için zorluk seviyenizi normal, hard veya aggressive olarak belirleyebiliyorsunuz. Oyun yapı olarak biraz önce dediğim gibi 2048'e benziyor. Fakat bu biraz farklı. Birbirinin aynısı olan sayıları birleştirerek 12 sayısına ulaşmaya çalıştığımız oyunda maalesef ki "12 kolay yea" diyecek kadar kolay bir oyun değil. Birleştirme konusunda bir kısıtlamanın olmadığı oyunda dikey, yatay ve çapraz olarak birleştirmeler yapabiliyorsunuz.

2048'i sevenler ve biraz daha farklı bir oyun arayanlara oynamasını öneriyorum. Tunay kardeşimizin de emeğine sağlık, süper olmuş.
 
  Twelve [ÜCRETSİZ]

 
 
 

 8) Odd Bot Out
Odd Bot Out,  keyifle oynayabileceğimiz eğlenceli bir bulmaca oyunu olarak gösterebiliriz. Oyun geri dönüşüm için fabrikaya gönderilen robotun kaçışışını konu alınıyor. Odd adındaki robotumuzu özgürlüğe kavuşturmaya çalıştığımız oyunda uzun ve zor bir süreç bizleri bekliyor.

Oyunda gittikçe zorlaşan 100 bölüm mevcut ve ilk birkaç bölümde oyunun dinamiklerine alışmamız için tabiki gayet kolay ve öğretici şekilde tutulmış. Ancak oyunun ücretsiz oynayacaklar için tam da şu anda kötü bir haberim var. Çünkü Odd Bot Out oyununun sadece ilk 10 bölümü ücretsiz durumda. 11. seviye ve sonrası için ücret ödemeniz gerekecek.

Odd'un karşısına farklı farklı bulmacalar çıkacak ve bunların her biri farklı dinamiklere sahip oldukları için mantıksal çözümlemeler yaparak yapılarını çözmeye çalışacağız. Stressiz ve eğlenceli bir oyun deneyimi sunan Odd Bot Out, farklı ve eğlenceli olarak tavsiyelerimiz arasında yerini alıyor.
 
  Odd Bot Out [ÜCRETSİZ]

 
 
 

 9) Monument Valley
Monument Valley açıkcası benim Goolge Play Store'daki favori oyunum. Gördüğüm en eğlenceli ve bir o kadarda zorlayıcı bulmalacalarla dolu bir oyun. Saraylardan tapınaklardan geçerken çok dikkatli şekilde oynanamız gerekiyor.

Oyunda dikkat etmemiz gereken en temel şey ise üzerinde nokta şeklindeki parçalar. Bu parçaları sürükleyebildiğimizi ve döndürebildiğimizi unutmamamız gerekiyor. Bazı bölümlerde içinde olduğumuz yapıyı döndürerek farklı bir bakış açısına geçip aslında ayrı olan yolları birleştiriyor, bazı parçaları hareket ettirerek ya da bazı vanaları döndürerek bölümümüzü geçmemize yardımcı olacak tüm etmenleri kullanmak gerekiyor.

ÜCRETLİ olan bu oyun belki de bu ücretini fazlasıyla hak eden tek oyun olarak belirtebilirim. Grafik sorunu olmadığı için de 2.3.3 ve sonrası Android versiyonlarını destekleyerek her Android telefonda çalışabilecek bir özellikte. Fakat tavsiyem büyük ekranlı telefonlarda ve tabletlerde oynarsanız detayları daha rahat keşfederek biraz daha zevkli bir şekilde oynayabilirsiniz.

"Ben Android oyununa para vermem" diyenlerden değilseniz ödeceğiniz ücretin hakkını alacağınızı düşünüyorum.
 
  Monument Valley [8.5TL]

 
 
 

 10) Sky Gamblers: Storm Raiders
Sky Gamblers: Storm Raiders, tamamıyle sizi içine çekebilecek yapıda ve 2. Dünya Savaşı'nda geçen bir hikayeye sahip olan başarılı bir mobil uçak savaşı oyunu olarak dikkat çekiyor.

Uçak tutkunlarını ve meraklılarının kalbini fethedecek olan oyunda 2. Dünya Savaşı'nda kullanılmış tarihi uçaklardan oluşan geniş bir savaş uçağı filosundan bir uçak seçerek oyuna başlıyoruz. Daha sonra Pearl Harbor gibi savaş alanlarını ziyaret ederek düşmanlarımızla savaşlara katılıyoruz.

Temel olarak simülasyon türünde bir hava savaşı oyunu olan Sky Gamblers, bu nedenle basit kontrollere sahip uçak oyunlarından farklı ve daha zor yapıda olduğunu belirtmek gerek. Farklı kontrol sistemlerinden birini seçerek istediğiniz şekilde tercih edebilme imkanı veriliyor. Grafik konusunda ise üst düzey iş çıkaran yapımcı Atypical Games firması özellikle uçak modellemerinde oldukça iyi işler çıkarmış.

Ücretli olan oyun ise parasının hakkını veren oyunlardan biri olduğunu düşünüyorum. Hatta ederinin altında bir fiyata sahip olan oyunda satın alım sonrası başka hiçbir ücret talep etmiyor. Bu sebeple de oyunu alıp keyfinize bakabilir, 2. Dünya Savaşı'nı bir de havadan görebilirsiniz.
 
  Sky Gamblers: Storm Raiders [2.30TL]

 
 
 

 +1 Türk Yapımı Oyun: 2 Nokta
Normalde Twelve oyunuyla listemizde bir Türk yapımı oyun bulunuyor. Fakat biz yeni sistemimize uyması açısından 10+1 olarak bir Türk yapımı oyun daha ekliyoruz. Fırat Özer adlı yapımcı tarafından geliştirilen 2 Nokta oyunu oldukça eğlenceli ve gittikçe zorlaşan bir yapıya sahip.

Kırmızı ve yeşil olan iki nokta ile başladığımız oyunda yukarıdan ve aşağıdan gelen renkleri doğru renkle elimizdeki noktaları döndürerek eşleştirmeye çalışıyoruz. Anlatınca garip gelse de oynadığınızda keyif verecek 2 Nokta oyunu Android platformundaki en büyük artısı tüm Android sürümlerine ve cihazlara destek veriyor olması. Böylelikle "Ya bu oyunu benim telefon kaldırmaz" derdi olmayan bir Türk yapımıyla karşı karşıyayız. Yaklaşık 3.5MB boyutuyla da düşük depolama kapasiteli cihazlarda da rahatça kurulabilecek oyunu tüm takipçilerimize tavsiye ediyoruz.
 
  2 Nokta [ÜCRETSİZ]Böylelikle ilk Ayın En İyi 10 Oyunu listemizin sonuna geldik. Diğer platformlar için de gelecek olan bu listelerimizi kısa süre içerisinde Webtekno'da bulabileceksiniz.

Ancak ben bekleyemem diyenler için İzmo Bilişim bünyesinde açılan ve beta aşamasındaki sitemiz Fobito'dan tüm platformlar için uygulama ve oyun arayabilir, merak ettiğiniz oyunlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 Fobito - Mobil Uygulama ve Oyun Kılavuzu
17
9
4
4
2
Emoji İle Tepki Ver
17
9
4
4
2