• Anasayfa
  • Mobil
  • OHA! Samsung Galaxy Note 6’da 6 GB RAM mi Olacak?

OHA! Samsung Galaxy Note 6’da 6 GB RAM mi Olacak?

0
0
0
0
0
Samsung’un Note serisine ait son modelinde 6 GB RAM olabileceğine dair ciddi söylentiler bulunuyor.
SlashGear’ın haberine göre Samsung’un Note serisine ait yeni modeli Galaxy Note 6’da 6 GB RAM olabilir. Tanıtılmasına 6 ay gibi uzunca bir süre olmasına rağmen Samsung’un Note 6’da 6 GB RAM tercih etme ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor.

Söylentiler yalnızca RAM’le alakalı da değil. 5.7 inç ekran büyüklüğüne sahip olan Note 5’e göre ekranı 0.1 inç daha büyük olması beklenen (5.8 inç) Note 6’nın ekran çözünürlüğünün ise biraz daha düşük olabileceği belirtiliyor. Buna neden olan durumun, 5.8 inç ekran büyüklüğünün 2560x1440 piksel çözünürlüğünü destekleyecek büyüklükte olmaması gösteriliyor. (yani 2560x1440 piksel çözünürlüğünden daha düşük olacak)

Bizi asıl merak ettiren konu 6 GB RAM. Samsung’un her zaman bir önceki modele göre daha büyük ekran, daha üst özelliklere sahip telefonlar duyurmayı sevdiğini biliyoruz. 4 GB RAM’li akıllı telefonlara henüz yeni yeni alışmışken Samsung’un Note 6’da 6 GB RAM kullanma ihtimali, şimdiden ciddi olarak eleştirilmeye başlanmış durumda. RAM’in bilgisayar platformunda yüksek olmasına anlam verebiliriz. Çünkü yüksek depolama alanına ve yüksek işlem gücüne sahip olan programların sağlıklı bir şekilde çalıştırılabilmesi için daha hızlı disk ve yüksek seviyede RAM gerekiyor. Fakat aynı durumun telefon çok fazla geçerliliği bulunmuyor. Bir bilgisayar, daha fazla RAM’i çalıştırmak için yeterli donanıma ve alana sahip olabilir ama aynı durum telefonlar için çok fazla geçerli olmayacağı için 6 GB RAM’in ‘gereksiz bir fazlalık’ olduğu yönünde görüşler bildiriliyor. Bu durumla ilgili şöyle bir örnek verirsem sanıyorum ki daha açıklayıcı olacak: Aynı tempoyla 20 metrekarelik -pencereleri kapalı- bir alanda bir işi 1 saatte yaptığınızı düşünün. Peki alan 5 metrekareye düşerse aynı performansla 1 saat boyunca çalışabilir misiniz? Hayır, çünkü yeterli seviyede oksijeniniz kalmayacak. 6 GB’lik RAM de bilgisayar ve mobil platformda tıpkı böyle bir duruma maruz kalacak, yapılan eleştirilerin sebebi bu.

Galaxy Note 6’da olması beklenen diğer özellikler 12 MP çözünürlüğünde ‘Super OIS Plus’ kamera, 64 ve 128 GB depolama alanı, daha da geliştirişmiş S Pen. Ayrıca Galaxy Note 6’nın iki farklı işlemci versiyonuna sahip olması bekleniyor.

Ayrıca Note 6 hakkında bilinenleri 2 dakikada anlattığımız videoya hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz: 

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0