• Anasayfa
  • Mobil
  • "Amiral Gemi Katili" OnePlus 2, Galaxy S6, iPhone 6, One M9, Xperia Z3+ ve G4 Karşılaştırması

"Amiral Gemi Katili" OnePlus 2, Galaxy S6, iPhone 6, One M9, Xperia Z3+ ve G4 Karşılaştırması

0
0
0
0
0
OnePlus firmasının hem geçen sene hem de bugün tanıttığı iki telefonu olan OnePlus One ve OnePlus 2'nin sloganı "Amiral Gemisi Katili" olarak geçmekte. Geçen seneki cihaz oldukça iyiydi. Peki ya OnePlus 2 de sloganı gibi gerçekten diğer üst seviye cihazlara kafa tutabilecek mi? Gelin beraber bakalım.
OnePlus 2, bugün sabaha karşı saat 06:00 gibi tanıtıldı ve sizlere buradan duyurduk. Hem tasarımı hem de teknik özellikleri olarak oldukça iyi görünen cihaz aynı zamanda "Amiral gemi katili" olarak geçiyor. Bu kadar iddialı olan OnePlus firmasının sloganı sadece satışa yönelik mi, yoksa gerçekten alınası bir telefon mu hep beraber görelim.

Bunu yaparken Samsung Galaxy S6, iPhone 6, HTC One M9, LG G4 ve Sony Xperia Z3+ ile başlıca teknik özelliklerinden yola çıkarak kıyaslamalar yapacağız. Lafı da dolandırmadan hemen kıyaslamalarımıza geçelim.


 

 1) Tasarım


OnePlus 2 tasarımsal olarak oldukça şık görünen bir cihaz olduğunu söylememiz gerek. İlk bakışta Samsung Galaxy S6'yı ve iPhone 6'yı ufak ufak andırıyor olsa da ön tarafta köşeleri ince oval hale getirilmiş biraz sert duran bir tasarımı var. Çerçeve kalınlığı ise makul seviyelerde tutularak sizi rahatsız etmeyecek düzeyde ince tutulmuş. (Aslında çerçevesiz bir yapıda olması çok daha iyi olabilirdi.)

Arka taraftan bakınca OnePlus logosuyla markasını direkt olarak bizlere sunan telefon ayrıca Bambu, Gül Ağacı, Siyah Kayısı Ağacı ve Kevlar arka kapak seçenekleri ile bizlere farklı seçenekler sunuyor. Özellikle Kevlar'ın şahsen çok hoşuma gittiğini söylemeliyim.

Diğer telefonlar ile kıyaslayacak olursak eğer iPhone 6 ve Samsung Galaxy S6'nın (özellikle Edge'e modeli) OnePlus 2'ye göre daha şık durduğunu söylemeliyim. LG G4'ün deri arka kapak seçenekleriyle de bir farklı olduğunu düşünürsek OnePlus 2'nin Kevlar modeline göre heme hemen aynı şıklıklara sahip diyebiliriz. Xperia Z3+ ise farklı ve güzel bir tasarıma sahip fakat şahsi görüşüme göre OnePlus 2 bir adım daha önde. (Yine kevlar arka kapak olarak düşünürsek) One M9'un da ayrı bir tasarımı olsa da OnePlus 2 yine bence daha şık bir cihaz. Tasarım detayları daha güzel düşünülmüş gibi duruyor.

Son olarak alttan ve üstten bırakılan boşluklar da olabildiğince ince tutulmuş ve bu detay da çok güzel olmuş. Bu konuda da tebrik etmek gerek OnePlus yetkililerini.

Ama özellikle tasarım anlamında bunun herkese göre farklılık içereceğini hatırlatmak gerekiyor. Ama madem kıyaslama yapıyoruz bahsetmeden de geçmek olmazdı. (Galaxy S6 = iPhone 6 > LG G4 = OnePlus 2 > Xperia Z3+ = HTC One M9)


 

 2) Boyutlar ve Ağırlık


151.8 x 74.9 x 9.85 mm boyutlarına sahip olan OnePlus 2, aynı zamanda 175gr gibi bir hafifliği de bulunuyor.

Hemen diğer cihazlara bakacak olursak 6.9 mm inceliği ve 129gr ağırlığı ile iPhone 6, 6.8 mm incelik ve 138gr ağırlığı ile Samsung Galaxy S6, 9.6mm incelik ve 157gr ağırlık ile HTC One M9, 9.8mm kalınlık ve 155gr ağırlığa sahip LG G4 ve 6.9mm incelik ve 144gr ağırlığı bulunan Xperia Z3+ modellerinin hepsinden kalın ve ağır görünüyor.

Ancak her ne kadar daha kalın ve daha ağır olan OnePlus 2'nin bu farkı batarya kısmına geldiğimizde ciddi bir atak ile kapatacağını söyleyebiliriz. Yani aslında bu ağırlık ve kalınlık değerleri çok da mühim gelmiyor bana nedense. Tabii inceliğe ve hafifliğe dikkat eden varsa bu değerleri de göz önünde bulundurmalı.


 

 3) Ekran


Ekran özelliklerine gelecek olursak eğer OnePlus 2'de 5.5 inçlik Full HD çözünürlüğünde IPS LCD bir ekran bulunuyor. 401 ppi değeriyle iyi bir özellik sunan telefon rakiplerine göre de ortalama bir ekran özelliği sunmakta.

iPhone 6'daki HD ekran kalite açısında OnePlus 2'nin gerisinde kalırken Xperia Z3+'ta da Full HD ekran olmasına rağmen Sony'nin yazılımsal teknolojileri ile daha hoş bir ekran parlaklığı, netliği ve derinliği sunmasıyla ön plana çıkıyor. One M9'un 1080p ekranı ise 441 ppi değeri ile daha canlı bir görüntü sağlayabilecek. G4 ve S6 ise 2K ekranı ile tabiki OnePlus 2'ye göre çok daha güzel ve canlı bir izlenim verecek.

Ama telefonlarda kullanılan ve sıklıkla dile getirilen "Full HD yeter be ya" anlayışında kalmaları da OnePlus için isabet olmuş. Evet 2K olsa daha iyi olacaktı ama bataryaya eksi olarak yazılacağı için de bir katkısı olacağını düşünmüyorum. Sonuçta 5.5 inç ekranda ne diye 2K/4K gibi değerler isteyelim ki. Televizyon olsa eyvallah, ama telefon yani..


 

 4) Donanım


Dışına baktığımıza göre biraz da iç taraflara bakalım. OnePlus 2'da stabilite sağlandığı iddia edilen Snapdragon 810'un 1.8GHz saat hızına sabitlenmiş ve güncel bir versiyonu bulunuyor. Adreno 430 ile desteklenen bu işlemciye 4GB RAM'i LPDDR 4 olması ile saat hızı daha iyi ve daha rahat bir işlem yapabilen bellek kapasitesi sunuyor. 16GB/64GB kapasitesi de isteğe göre seçilebilecek düzeyde olması ve fiyat aralığının yakın tutulması ile hoş bir detay olmuş. Ancak depolama alanını Micro-SD kart ile arttıramayacak olmanız kötü bir detay. O sebeple 16GB ya da 64GB arasında iyi bir seçim yaomak gerekli. iPhone 6 ve Galaxy S6 dışındaki tüm cihazlar ise size MicroSD kart desteğini sunabiliyor.

Diğer cihazlara baktığımızda ise Exynos 7420'li Galaxy S6, A8 işlemcili iPhone 6, Snapdragon 808'li G4 ve sorunlu Snapdragon 810'u kullanan One M9 ve Z3+ bulunmakta.

Tam bu noktada Samsung Galaxy S6'yı 3GB RAM + 7420 ile öne geçtiğini söylemeliyiz. Sonuçta bu hem sentetik testler ile hem de kullanım testleri ile Samsung'un Exynos ile oldukça iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. (TouchWiz'i pek düşünmemek gerek, saf performans olarak ele alın) Sonraki rakibi ise One M9 ve Xperia Z3+ olacak. Bu noktada da M9 ve Z3+ S810'dan çok çekmişti. Alev topuna dönen M9 ve soğuk suya koyarak soğumaya bırakılan Z3+ olmaları, Sony tarafında "Aşırı sıcaklık nedeniyle kamera açılamıyor" hataları vs çok can sıkmıştı. S810 ise bu ısınma nedeniyle her ne kadar iyi bir işlemci olsa da güzelim telefonlarda performans kayıpları yaratıyordu.OnePlus 2'de de S810 tercih edildi. Hem de bu örneklere rağmen. Ancak OnePlus ve Qualcomm v2.1 adı verilen versiyonunu kullandılar ve bunun saat hızı 2GHz'den 1.8GHz'e çekilerek bir stabilite sağlandı. Haliyle daha az ısınacak ve "söylenilenlere göre" size performans düşüşü ve aşırı ısınma gibi sorunlar yaratmayacakmış.

iPhone 6 abimizdeki A8 çipi aslında saf şekilde baktığımızda oldukça geride kalan bir SoC olarak dikkat çekiyor. Fakat düz performans ve stabilite konusunda hiçbir sorun çıkarmadan tüm işlemleri çatır çatır halledebiliyor olmasını da göz ardı etmemek gerek. LG G4'ün ise S810'dan bir tık geride kaldığını söyleyebilriiz. Söylemiştik de. Ancak 1.8GHz'e çekilen OnePlus 2'nin hızı bu noktada S808'le bir oluyor. Fakat S808 6 çekirdekli ve Adreno 418 kullanıyor. Bu noktada da Snapdragon 810'un hızı düşürülmüş olsa bile bir adım geride kalmakta. Ayrıca Andreno 430 > Adreno 418 diye de bir gerçek var.

4GB LPDDR4 RAM de böylelikle yukarıdaki tüm telefonları "tokatlıyor". Ama 3GB RAM'in de sorun yaratmayacağını, 4'ün biraz "Amiral gemi katili" olabilmek için seçildiğini söylemek gerekli.


 

 5) Kamera


OnePlus 2'nin kamerasına gelecek olursak eğer bizleri 13MP çözünürlüğünde f/2.0 diyafram açıklığına sahip bir ana kemera karşılıyor. Lazer otofokus, optik görüntü sabitleme ve çift tonlu LED flaş desteği de oldukça iyi donanımlı bir kamera olduğuna işaret ediyor. 0.2 saniyede odaklanmış biçimde fotoğraf çekme yeteneğine sahip olan bu kamera aynı zamanda 4K çekim desteği de sunuyor. 720P'de 120fps çekebilen kamera slow-mo videolar çekebilmenize de yarıyor.

Ön tarafa konumlandırılan 5MP kamera'da ise flaş bulundurmamasına rağmen gayet iyi sonuçlar çıkarabilecek bir kapasiteye sahip olduğunu belirtmek gerek.

Diğer telefonlara gelecek olursak eğer; Samsung Galaxy S6'da 16MP, iPhone 6'da 8MP, LG G4 ise lazer otofokus destekli ve f/1.9 diyafram açıklığı sunan ve 1/2.6 inç boyutundaki sensörü ile ön plana çıkıyor. Sony Xperia Z3+'taki ve One M9'daki 20MP kamera ise daha iyi bir çekim özellikleri sunabilecek yapıda oluyor.

Bir kıyaslama yaptığımızda sadece megapiksel durumuna bakarsak iPhone 6'dan sonra en kötü ikinci cihaz olarak görülebilecek OnePlus 2, aslında tepeye oynayabilecek bir kamera özelliklerine sahip. Ancak bunu test edip kıyaslamak gerekeceği için net bir şey söyleyemiyoruz. Fakat bana kalırsa bu telefonların hepsi kamera performansı noktasında kullanıcılarını hiçbir şekilde üzmeyecek biçimde tasarlandı ve hepsinin üstün oldukları taraflar bulunuyor. Yani bu kadar iyi kameralar varken "Hangisi daha iyi" kıyaslamasına da pek gerek kalmıyor aslında. Çünkü hepsi oldukça iyi. Ancak G4'ün kamera performansındaki "en iyi" olmasına kimse birşey diyemez. Çünkü öyle.


 

 6) Batarya Performansı


İşin en dikkat çekici tarafı ise burada ortaya çıkacak. Çünkü bir telefona istersen dünyanın en iyi teknolojilerini koy, bataryada iyi bir seçim yapmazsan patlarsın. Bir anlamı kalmaz onca özelliğin.

OnePlus firması da bunun farkında olarak 3.300mAh değerinde bir batarya tercih etmiş. Çok da yerince bir tercih olduğunu söylemek gerekli. Çünkü S6 2.550mAh, i6 1.810mAh, M9 2.840mAh, G4 3.000mAh, Z3+ ise 2.930mAh bir batarya kapasiteleri ile geliyor.

Daha detaya bile inmeden OnePlus 2'nin 3.300mAh tercih etmesiyle her türlü bu cihazlardan daha iyi pil performansı göstereceğini söylemeliyiz. Hatta kendisine yakın olan G4'te 2K ekran olduğunu da düşündüğümüz vakit Z3+'ta olduğu gibi 1080p ekranı ile gününüzü dolu dolu geçirmenize yol açan ve "Aman şarjım bitmesin" diye sizi strese sokmayacak bir görüntü çizebiliyor. Yani sonuç olarak OnePlus 2, diğer tüm rakiplerine en tepeden el sallıyor. (Harbiden iyi yapmışlar bunu tebrik ediyorum)


 

 7) SAR Değerleri


Evet, Webtekno olarak her seferinde dikkat ettiğimiz, dikkat edilmesi gereken bir detay olduğunu üstüne basa basa söylediğimiz ve artık ülkemiz telefon kullanıcılarının "Abi bunun SAR değeri ne alemde?" diye teknoloji mağazalarında sorulan bir soru haline gelen bu özelliği de kıyaslama yapacaksak atlamak olmazdı.

OnePlus 2 arkadaşımız maalesef konu SAR değerlerine geldi mi bizi üzdü. Çünkü 0.79 W/kg kafada ve 1.44 W/kg vücutta bir SAR değerine sahip olan OnePlus 2'nin beklentilere göre biraz sıkıntılı bir değer içerdiğini söylemek gerekli. iPhone 6'da bu değerler 0.98 W/kg kafada 0.97 W/kg vücutta olarak gösterilmiş. Kafadaki oranın i6'da fazla olması da eleştirilmesi gereken bir değer ama biz kıyaslama işinde devam edelim. Samsung Galaxy S6, 0.38 W/kg kafada ve 0.50 W/kg vücutta olacak şekilde oldukça takdire şayan bir değerler sunarken LG G4, 0.62 W/kg kafada bir sar değerine sahip. One M9 ve Z3+'ın değerlerini ilk bakışta bulamadım ama sonuç olarak 1'in altında kalması ve hatta 0.70'lerin de altında bulunmasının daha iyi oalcağı değerler OnePlus 2 için "Fena değil" diyecek düzeyde olsa da "iyiymiş yav" diyecek düzeyde değil.

Bu konuda baktığımızda en iyisi Samsung olduğunu söylemek gerekli. Mis gibi değerler sunmuş adamlar.


 

 8) Arayüz


Arayüz kısmına da gelecek olursak eğer Oxygen OS adında kendi üretimi ve Android bazlı bir arayüz kullanacak olan OnePlus, daha önceki Cynogen anlaşmazlığı nedeniyle bu yolu seçmişti. Aslında yapı olarak hem saf Android dediğimiz arayüze oldukça fazla benzeyen Oxygen OS, ayrıca CynogenMod'dan da esintiler taşıyor gibi.

Sadelik ön planda olması sebebiyle oldukça kolay ve basit bir arayüze sahip olan OnePlus 2, bu sebeple şişmelere de yol açmayacaktır. 4GB RAM'i de doyasıya ve rahat rahat kullanabileceğiniz anlamına geliyor bu. Klavye konusunda SwiftKey'i de tercih ederek nokta atışı yapan OP2, tüm formatlardaki ikon paketlerini de destekleyerek keyfi görsel değişiklikler yapabilmenize de olanak sağlıyor.

Bu konuda da kişisel görüşlere göre değişebilecek bir durum bulunmakta aslında. Samsung'un TouchWiz arayüzü nedense hep şişme yapar, bazı durumlarda da can sıkar. HTC ise biraz daha kullanışlı bir arayüz sağlar fakat yukarıdan aşağıya inen menü durumu bence kötü. LG G4 ise bence en güzeli, ne çok fazla detay var ne de bir sıkıntı var. Xperia Z3+ ise sadeliğin adını koymuş diyebiliriz. Sony arayüzleri bir kasvetli gibi gelse de bana oldukça hoştur. OnePlus 2 ise burada sade arayüz kullandığı için de klasik Android deneyimi diyebiliriz. iPhone 6'ya gelmeyelim, çünkü o da başka bir dünya..

Ancak sonuç olarak bu arayüz konusunda kim önde kim değil diye bir kıyaslama yapamayız. Sonuçta kişisel bir görüş olacak. Objektif olmak neredeyse imkansız. Hangisi hoşunuza gidiyorsa onu kullanmak gerekli sonuçta.


 

 9) USB-C


OnePlus 2 amcamızın en dikkat çekici yeniliği ise USB-C teknolojisini kullanması oldu. Bu yeni bağlantı teknolojisi ise veri aktarımında özel ve daha hızlı bir çözüm üretiyor. İlk olarak Apple'ın yeni MacBook lansmanında gördüğümüz bu yeni özelliği sizlere bu bağlantı üzerinden detaylıca nedir ne değildir diye anlatmıştık. OnePlus 2'deki USB-C kablosunda tabiki bir de normal USB bağlantısına dönüştürücüsü bulunacak. Böylelikle bilgisayarınıza bağlayabileceksiniz. Ama bir USB-C portu bularak veri aktarımı yaparsanız bu da oldukça hızlı olacak.

Diğer cihazlar ile kıyaslama yapmaya gerek yok çünkü iPhone 6'da Lightning girilşi, diğerlerinde ise Micro-USB portu var. Şu an için USB-C kullanmak büyük bir fark değil, ancak ileriye dönük oldukça güzel bir yenilik olduğunun altını çizmek gerekli.


 

 10) Ekstalar


Ekstalar bölümünde ise OnePlus 2'deki farklı ve güzel detaylara da değinelim istedik. İlk oalrak cihazın sol tarafınaa yerleştirilen bildirim modu tuşuna örnek verebiliriz. "Alert Slider" olarak geçen bu özellik iPhone'larda bulunan sessize alma butonuna benziyor. Android 5.0 ile gelen Sessiz, Sadece Öncelikli Bildirimler ve Tüm Bildirimler şeklinde değişen 3 mod arasında değişikliği hızlıca yapmanızı sağlayan bu tuş okula ya da işe vardığınızda üst panel ile uğraşmak yerine direkt olarak yandaki bu tuş ile sessize alabilmenizi ya da tüm bildirimleri sunabilmenizi sağlayacak.

Ayrıca OnePlus 2'ye eklenen parmak izi okuyucusu ise size uzaktan Samsung cihazı görünümü veriyor olsa da bu bir tuş değil. HTC One M9 Plus'da gördüğümüz gibi sadece parmak izi okumaya yarayan bir scanner diyebiliriz. Bu da güzel bir detay olmuş ve güvenlik açısından hoş bir detay olarak göze çarpıyor.Diğer cihazlar ile kıyaslandığında sadece iPhone 6'da gördüğümüz yan tuş ile kafa kafaya gelen OP2 ve i6, diğer telefonlardan bir adım öne geçmiş oluyor. Parmak izi okuyucusu ise iPhone 6, Samsung Galaxy S6 dışında diğer cihazlarda yok. Şimdi de OnePlus 2 eklenmiş oldu.

Son olarak OnePlus 2 abimizdeki çift simkart destekleyebiliyor olması da bir artı olarak düşünülebilir. Çünkü birçok kullanıcı artık iş ve şahsi hatları olarak iki farklı simkarta sahipler ve bu da iki ayrı telefon demek. OnePlus 2 ile buna gerek kalmıyor ve oldukça iyi bir cihazı iki ayrı telefon taşımak yerine kullanabiliyorsunuz. Bu özellik ise karşılaştırmamızdaki hiçbir cihazda yok.


 

 11) Fiyat


OnePlus 2'nin "Amiral Gemi Katili" olmasını sağlayan belki de en büyük özelliği de bu oluyor. Çünkü diğer telefonlar şu anki fiyatları ile bile 500 Dolar / 500 Euro gibi fiyatların üzerinde bir ücretler ile alınabiliyor. Ülkemizdeki vergileri de düşünürsek +2K gibi bir fiyatlandırma ile bizleri üzmekteler. Ancak OnePlus 2'nin bu cihazlara kafa tutan, hatta geçen özellikleri olmasına rağmen oldukça uygun fiyatlar ile satışa çıkıyor olması da diğer rakiplerine "Aha! Milleti kandırmayın abicim, bende de aynı özellikler var, hatta fazlasını koydum. Ama daha ucuz naaabeeeeerrr" dercesine bir hava atma detayı olmuş.

Fiyatlandırmaya gelecek olursam eğer 329 Dolar 16GB ve 389 Dolar da 64GB modelinin fiyatı olarak dikkat çekiyor. Tabii bu ağaç veya kevlar arka kapak olunca biraz değişebilir. Ancak 329 Dolar temel fiyatla zaten farkını ortaya koyuyor. Bu da 910TL eder. Tabii vergi vs olayını kaymıyorum işe. Hani davetiye usüsü satılmasa ve ülkemize gelecek olsa 1.500-1.750TL bandında satılırdı tahminimce. Sonra da kapış kapış giderdi. "İlk ben alırdım" :)

Ancak "Oha! Ben bunu almalıyım" diye düşünen arkadaşlarımız, takipçilerimiz olduysa orada bir duracaklar maalesef. Çünkü davetiye usülü bir satış olacak ve 13 Ağustos'ta satışa açılacak. Davetiye usülü almak için ise şimdiden 400.000 kişi sıraya girmiş. (Ben bunu yazıp yayınlayana kadar o 500K'yı aşmış olabilir) Yani alımı biraz zor. Ki alacak olsanız bile gümrükte sıkıntı çıkacaktır.

Ama ben ne yapıp ne edip almak istiyorum diyorsanız, yurtdışında yaşayan bir tanıdığınızın adresine gönderip sonra ya o gelirken ya da siz gelirken bu telefonu alıp getirmeniz gerekecek. Pasaport kaydını da unutmamalı tabii.


 

 12) Sonuç


Geldik sonucumuza. Oldukça uzun ve biraz fazla detaylı ele almış olabilirim. Fakat "Amiral Gemi Katili" gibi bir sloganla çıkan telefona bu yaraşırdı. Şimdi ise bu sorumuzu cevaplayalım; "OnePlus 2, gerçekten bir Amiral Gemi Katili mi?" cevabım: Kesinlikle!

Teknik özellikler olarak ve tasarım olarak tüm üst seviye cihazlar ile kafa kafaya giden ve bazı özelliklerinde ve detaylarında diğerlerini geçen OnePlus 2, bir de bu fiyatlandırma ile zaten şu andaki piyasanın lideri olmayı bence hak ediyor. (Alkış!) Ancakkkk... Davetiye usülü işte can sıkıcı tarafi maalesef. Öyle gideyim de kendime bir OnePlus 2 alayım bari diyemiyorsunuz. Ama bu sorunu çözerseniz net bir şekilde alınacak bir telefon diyebiliriz. Şahsen ben deneyeceğim yani. Olursa da Webtekno'da video incelemesini de yaparız tabiki. Bu satın alma olayını çözebilirsem de sizlere nasıl satın alabileceğinizi detaylı olarak yazarım.

Saygılar OnePlus yetkilileri, ellerinize sağlık. Efsane telefon ve efsane fiyat olmuş!
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0