• Anasayfa
  • Mobil
  • OnePlus'ın Çözemediği RAM Sorunu XDA'da Çözüldü!

OnePlus Yazılımcılarının Çözemediği RAM Sorununu XDA Geliştiricileri Çözdü!

0
0
0
0
0
OnePlus 3'ün güçlü özelliği olan 6GB RAM'i kullanamama sıkıntısı OnePlus yetkilerinden önce XDA geliştiricileri tarafından çözüldü.
Amiral Gemi Katili olarak lanse edilen ve özellikle uygun fiyata amiral gemi modeli üretilebileceğini tüm dünyaya gösteren OnePlus, geçtiğimiz günlerde OnePlus 3 cihazını duyurmuş ve 6GB RAM ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Fakat bu bellek miktarının tamamının kullanılamadığı kısa süre içerisinde ortaya çıkmış ve OnePlus 3'ün bu sorun yüzünden tam kapasitede çalışamama, arada donmalar gibi sıkıntılar yaşaması ciddi bir eleştiri almasına yol açmıştı.Her ne kadar OnePlus bu hatayı kabul edip, kernel'dan kaynaklandığını belirttiği hatayı en kısa sürede çözeceklerini ve güncelleme olarak sunacaklarını duyursalar da Android platformunun geliştirici dünyası haline gelen XDA'daki geliştirici ekibi çoktan bu sorunu çözmeyi başardı bile. Hatta bu riski göze alıyorsanız siz de aşağıdaki adımları takip ederek rootlu bir OnePlus 3'te bunu gerçekleştirebilirsiniz.
 

 OnePlus 3'ün RAM Problemi Nasıl Çözülür?


Biraz önce bahsettim, ama yine de tekrarlayayım: Bu işlem hem root yetkisi istiyor hem de sistem dosyalarında oynama yaptığınız için oldukça riskli. Şahsen ben de denemediğim için direkt olarak XDA'da anlatılanı sizlere aktarıyorum. Yani tüm olay size ait. Oluşabilecek sıkıntılardan sorumlu değiliz. Eğer bu konuda okey iseniz konumuza geçelim;

İlk olarak cihazınızın rootlu olması gerekli. Eğer root yetkisini almış iseniz Root Explorer, Solid Explorer ve ES Dosya Yöneticisi gibi root yetkisine sahip olan bir uygulamayı indirerek cihazınıza kurun. Ardından root dosyalarını size gösteren kök sistemdeki /system klasöründen build.prop dosyasını düzenle diyerek açın.Buradaki yukaırda da görebileceğiniz ro.sys.fw.bg_apps_limit=20 dizinindeki 20 sayısını isteğinize göre 36 ya da 42 olarak değiştirebilirsiniz. Normal hali olan 20 limiti RAM sorunu yaşayana kadar ortalama 12 uygulamayı arka planda çalıştırabiliyorken bunu 36 veya 42 yaparak ortalama 22 uygulamaya kadar çıkarabiliyorsunuz.Ancak şunu da belirtmek gerek. Çünkü XDA daha bu sorun çözme tekniğinin batarya performansına nasıl etki ettiğini test edememiş, yani büyük oranda batarya azalma oranında ciddi bir artış olma ihtimali bulunduğunu da unutmayın.

Eğer bu işlere girmeyi ya da riski almayı göze alamadıysanız OnePlus'ın sunacağı güncellemeyi bekleyebilirsiniz. Ayrıca bu işlem ile RAM problemi çözülen OnePlus 3 ile Samsung Galaxy S7 arasındaki hız testine de aşağıdan bakabilirsiniz;
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0