Parmak İzi Sensörlü En İyi 10 Telefon

14
6
3
3
1
Önce telefonumuzu açmak, sonrasında da ekran kilidini açmak için yıllarca şifreler kullandık. Sonrasında akıllı telefonlarla telefonumuzun ekranında nokta birleştirmece oynadık; ama çok uzun sürmedi. Şimdi ise rüzgar başka yönden esiyor.
Bir süredir parmak izimiz, telefonumuza erişim için kullandığımız en moda teknik olarak çıkıyor karşımıza ve her geçen gün daha fazla insan parmaklıyor ekran kilidini. (parmak izimizi alıyorlar, fişliyorlar bizi, hakkımızda bilgi topluyorlar. Çünkü hepiniz diplomatsınız)

Teknolojiye olan güvenimizi biraz olsun sarsıp kendimizi topladıktan sonra bu teknolojiyi kullanmaya heves etmiş; ama kendisini hangi markanın ekranını parmaklayacağı konusunda bir türlü karara yakınlaştıramamış olan arkadaşlar için parmak izi sensörüne sahip en iyi 10 telefonu topladık.

Eğer bunun yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, bir süre daha retina taraması yapan telefonların vitrindeki yerlerini almalarını bekleyin. (az güvenin teknolojiye, kötü değil herkes)
 

 Apple iPhone 6/6 Plus


Parmak izinizi okuduğunuz için kötü insanların eline geçmesinden korktuğumuz ve zaman zaman nükleer savaş başlığı gibi yaklaştığımız parmak izi sensörünün kullanıldığı telefonlar listemizin ilk ismi geçtiğimiz günlerde “biz ne yapalım kullanıcı bilgilerini, sizin bilgilerimiz bizim için paraya çevirebileceğimiz bir bilgi değil” şeklindeki açıklamasıyla güven tazeleyen Tim Cook’un yönetimini yaptığı Apple’a ait.

NFC tabanlı mobil ödeme sistemlerinin onayı için de kullanabildiğiniz bu sensör, başlangıçta şüphe uyandırmış olsa da alınan güvenlik önlemlerinin ne kadar üst seviye olduğu görüldükten sonra oldukça yaygınlaştı.
 

 Samsung Galaxy S6/S6 Edge


Yapılan testler sonucunda Apple’ın iPhone 6 ve 6 Plus’ta kullandığı sensörle neredeyse birbirinin aynı sonuçlar veren Samsung’un Galaxy S6 ve S6 Edge modelinde kullandığı parmak izi sensörü de firmanın açıkladığına göre yakında parmak izi temelli bir ödeme sistemi için kullanılacak.
 

 Meizu MX4 Pro


Zarif tasarımı, ses kalitesi ve yüksek ekran çözünürlüğü ile ön plana çıkan Meizu MX4 Pro’nun Asya pazarında söz sahibi olmasının bir diğer nedeni de güvenilir parmak izi sensörü oldu.

Firmanın kendi geliştirdiği mTouch teknolojisi ile Meizu MX4 Pro, ıslak parmakları bile algılayan bir parmak izi sensörüne sahip.
 

 Huawei Ascend Mate 7


Avrupa başta olmak üzere küresel pazara çok açık olmayan Huawei’nin bu 6 inçlik phableti, güçlü donanımı ve metal kasası ile göz doldururken işlevsel ve güvenli parmak izi sensörü ile de sahip olmak isteyeceğiniz bir cihaz olarak çıkıyor karşımıza.

(Amerika’da yok teknosa’da var)
 

 Apple iPhone 5S

Apple’ın parmak izi sensörüne sahip olan ilk telefonu iPhone 5S, neredeyse 6 ve 6 Plus’ta kullanılan sensörü ile parmak izi okuyucusuna sahip; ancak bir NFC çipi bulundurmadığından Apple Pay gibi ödeme sistemi dahilinde kullanılamıyordu.

(Kabyul etmek lazım, neredeyse iki yıl olmasına rağmen; hala tercih edilebilecek bir telefon 5S)
 

 HTC M9+


HTC’nin M9+ modeli sadece HTC kullanıcıları tarafından değil, tüm telefon meraklıları ve pazarın takipçileri tarafından yılın en çok beklenen telefonlarından birisi oldu.

Küçük kardeşi olan M9’dan tek farkı boyutu olmayan M9+, donanımına bir de parmak izi tarayıcısı yerleştirerek kendisini bekleyenlere ekstra özellikler sunuyor.
 

 Oppo N3


Sade görünümünün altında birkaç numarası olan Oppo N3’ün belki de en havalı özelliği yön değiştirebilen kamerasının parmak izi okuyucunuz aracılığı ile yönlendirilebilmesi.

(Sırf bu karizması yüzünden de telefon alınır mı size kalmış?)
 

 Samsung Galaxy Note 4


Samsung’un bu yıl piyasaya sürdüğü parmak izi sensörlü 3 cihazdan biri olan Note 4, 10 kişiye kadar parmak izi tanımlayabildiğiniz ve belli uygulamalar için her birini ayrı ayrı yetkilendirebildiğiniz sensörü ile dikkat çekiyor.

Her ne kadar parmak izi sensörü kendisinden beklendiği kadar etkileyici olmasa da Galaxy Note 4, şu an Android pazarında paranın satın alabileceği en güçlü phabletlerden biri.
 

 Samsung Galaxy S5


Samsung’un parmak izi sensörlü ilk telefonu olan Samsung Galaxy S5, eski usul, ana ekran tuşunun üzerinde bir sensör bulunduruyor ve teknolojisi de biraz geride kalmış diyebiliriz; ancak S6 ya da S6 edge için çok yüksek bütçeli telefonlar diyorsanız Galaxy S5 de parmaklama hevesinizi giderebilecek bir cihaz diyebilirim.
 

 Motorola Atrix


Telefonlarda parmak izi okuyucusu yeni bir teknoloji gibi görünse de Motorola Atrix modeli ile 2011 yılında bu teknolojiyi kullanan ilk telefon olmuştu; ama elbette güvenilirliği ve stabilitesi bugünkü sensörler kadar iyi değildi.

Bu listede yer alan diğer telefonlara nazaran donanımı da geride kalmış diyebileceğimiz Motorola Atrix, 1 GHz çift çekirdekli Nvidia Tegra 2 işlemcisi ve 540 x 960 piksel çözünürlüğü ile 2011 yılından beri parmak izi okuyucusuna sahip bir telefon.
 
14
6
3
3
1
Emoji İle Tepki Ver
14
6
3
3
1