Periscope'a Erişim Engellenebilir

4
0
0
0
0
Çıktığı ilk günden beri telif haklarıyla uğraşan Periscope'un başı bu sefer ciddi şekilde dertte.
Sosyal medya platformlarına uygulanan yasaklar, gerek ülkemizde gerekse dünyanın dört bir yanında giderek artmaya başladı. Bu yasaklara bir yenisi daha, Periscope ile eklenebilir.

Periscope'un sunduğu sistem, yani canlı yayın yapma olayı çoğu kullanıcı için eğlenceli olabilir. Zaten uygulamanın popülerliğinin kısa sürede bu derece artmasının en büyük sebebi de bu. Ancak bazıları için bu özellik, kolaylıkla yasa dışı olarak kullanılabiliyor. Hatırlayacaksınız birkaç ay önce, Periscope'un canlı yayınlanan maçları uygulama üzerinden internete sunan kullanıcılar yüzünden LigTV ile mahkemelik olduğu haberini yapmıştık. Periscope'un yasaklanmasına sebep olabilecek olay da, o durumun bir benzeri.Türkiye'de sosyal medya platformları üzerindeki telif haklarını denetleyen ve bu konuda pek affı olmayan Bilişim Hukuku Derneği, sürekli olarak canlı yayın özelliği ile telif hakkı ihlali yapan Periscope'un ipini çekmeye hazırlanıyor. Son olarak geçtiğimiz gün oynanan Fenerbahçe - Shakhtar Donektsk maçının Periscope üzerinden canlı olarak yayınlanması, bardağı taşıran son damla olacak gibi.

Bu konuda açıklamalar yapan Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün, Periscope'un sürekli olarak telif hakkı ihlali yaptığını ve bu sebepten dolayı platformun erişime kapatılabileceğini belirtti. Fenerbahçe'nin maçında yaşanan durumuna örnek gösteren Ergün, bu durumun önüne geçilmediği takdirde uygulamanın kısa sürede kapatılabileceğinin de altını çizdi.

Bakalım önümüzdeki günlerde Periscope hakkında nasıl gelişmeler yaşanacak?
4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0