• Anasayfa
  • Mobil
  • Hepimizi Sokaklarda Pokemon Avına Çıkartacak 'Pokemon Go' Oyunu Hakkında Merak Edilenler!

Hepimizi Sokaklarda Pokemon Avına Çıkartacak 'Pokemon Go' Oyunu Hakkında Merak Edilenler!

0
0
0
0
0
Yepyeni bir oyun deneyiminin kapılarını aralamaya hazır mısınız? Artık oturduğumuz yerden kalkarak gerçek hayatın içinde akıp giden bir oyunun parçası olabiliriz! Uzun süredir merakla beklenen Pokemon GO ile oyun deneyimimiz nasıl değişecek gelin birlikte göz atalım...
Her şey Google’ın 2014 yılının 1 Nisan’ında yaptığı Google Maps: Pokemon Challange şakası ile başladı. Google Maps tabanlı bir Pokemon oyununun kurgulandığı hayali videoda, efsane oyun ekranlardan dışarıya taşmış, Pokemon’ları yakalamak isteyen oyuncular dağ bayır demeden küçük canavarların peşine düşmüştü. Bu video o kadar ilgi gördü ki YouTube’da 8 milyon kişi tarafından izlendi…

 Betadan Sızan Neler Var?

Aradan 2 yıldan fazla bir zaman geçtikten sonra Google’ın 1 Nisan şakasına konu olan "Pokemon Challange" adlı kurgu oynunun bir benzeri gerçek oluyor… Evet, artırılmış gerçeklik tabanlı Pokemon Go oyunundan söz ediyoruz.  Oyun henüz yayınlanmasa da aktif betaları Birleşik Devletler, Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda’da devam ediyor. Kapalı bir şekilde devam eden beta sürecinden ortaya çıkan görüntüler ve detaylar ise hem oyunseverleri hem de teknolojiseverleri heyecanlandırmaya ve meraklandırmaya devam ediyor. Durum böyle olunca biz de Pokemon Go hakkında ne var ne yok bir bakalım ve gelecek oyunun bizlere neler sunacağını tartışalım istedik.

 Artırılmış Gerçeklik Nedir, Sanal Gerçeklikten Farkı Ne?

Öncelikle artırılmış gerçeklikten biraz söz etmekte fayda var… Artırılmış gerçeklik için “gerçek dünyadaki çevrenin ve çevredekilerin, bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen görünüm” tanımı yapabiliriz. Sanırım biraz karışık oldu… Sanal gerçeklikle kıyaslayarak anlatmak daha iyi olabilir. Sanal gerçeklik tamamen gerçek dışı bir ortamda yaşanan deneyime dayanırken, artırılmış gerçeklik bizzat gerçek bir fiziksel ortamın çeşitli dijital veriler ile biçimlendirdiği bir ortama dayanıyor… Tam da Pokemon Go'da olduğu gibi  gerçek fiziksel çevre içinde oyun oynuyorsunuz…

"Gerçek harita üzerinde belirlenen konumlar ve yakınınızdaki oyunculara yakınlık"

 Pokemon Go Nasıl Bir Oyun Deneyimi Sunuyor?

Bu kadar kafa karıştırıcı olabilecek açıklamadan sonra Pokemon Go’ya dönecek olursak, eminim oyunun artırılmış gerçeklik tabanlı olduğu konusunda hepiniz ikna olmuşsunuzdur. Peki ama oyun nasıl olacak ve ne tür bir deneyim yaşatacak? Bu konudaki bilgimiz her yeni sızıntı ile biraz daha artıyor. Daha önce buradaki haberimizde sizlere aktardıklarımıza ek olarak ortaya çıkan bazı detaylar oyunun ne kadar farklı bir deneyim sunduğunu bizlere gösteriyor. Oyundan gelen son bilgilere göre Pokemon Go bugüne kadar deneyimlemediğimiz bir oyun deneyimini bizlere sunuyor. Akıllı telefon ve Pokemon Go Plus adlı giyilebilir akseuar ile birlikte çalışan cihazda sokaklarda Pokemon avına çıkıyoruz. Yabancı kaynaklardan gelen bilgiler oyunun bu alandaki başarısının oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Yani sokaklara düşerek item toplamak ve başka Pokemon’ları yakalamanız mümkün. 

"Harita görünümü ve yakındaki karakterler..."

 Akıllı Telefon Ekranında Ne Görünüyor, Bildirimleri Nasıl Alıyoruz?

Gerçek dünyada görüntülenen çevre ve nesneler mobil cihazınızın ekranında da yer alıyor. Örneğin, bir Pokemon’un peşinde yollara düştünüz ve tarihi bir binanın yanından geçiyorsunuz. Ekran üzerinde bu binaya dokunduğunuzda onunla ilgili bilgiler alabilirsiniz. Aslında artırılmış gerçeklik dediğimiz tam olarak bu. Bu özelliğin oyun ile harmanlanmış kısmına gelecek olursak… Gerçek fiziki çevrenin içinde gerçek nesneler olduğu kadar gerçek olmayanlar da var. Örneğin, harita üzerinde asında gerçekte olmayan bir yer görebiliyorsuz. Eğer yakınınızda bir Pokemon varsa size gelen uyarı ile onun peşine düşüp yakalamanız ve heyecan dolu karşılaşmalar yapmanız mümkün. Bu durumda akıllı cihazınız size yakınlarda bir pokemon olduğu yönünde bir uyarı veriyor ve kamera gerçek dünya görünüme geçiyor. Burada kameradan gerçek dünyayı izleyerek eş zamanlı olarak Pokemon’u bulmanız mümkün. Heyecana düşünebiliyor musunuz?

"Kamera görünümü ile gerçek fiziksel çevre ve artırılmış gerçeklik ile oyundaki karakterler..."

 Final Sürümü Ne Zaman Gelecek?

Tabii bütün bu deneyimi yaşayabilmek için öncelikle oyunun final sürüme erişmesi gerekiyor. Henüz bir apk ya da farklı bir yöntem ile oyunu denemek mümkün değil. Ayrıca, Pokemon Go Plus gibi giyilebilir ürünler de oyun içinde önemli yer tutacak ve ayrıca satılacak. Pokemon Go Plus sayesinde telefonunun ekranına bakmadan oyun içi olaylardan bildirimler alabileceğiz. Niantic Labs, The Pokemon Company ve Nintendo’nun Pokemon Go çalışmaları devam ediyor ancak oyunun ne zaman kullanıcılar ile buluşacağına dair net bir bilgi yok.

 Benzer Bir Deneyim için Ingress'i Deneyin!

Şimdilik Pokemon Go ile ilgili söyleyebileceklerimiz bu kadar. İçerikte yer alan görseller oyunun nasıl bir deneyim sunacağı hakkında daha iyi fikir verebilir. Oyunun üreticilerinden Niantic Labs’ın sınırlı bir artırılmış gerçeklik deneyimi sunan ilk oyunu Ingress Pokemon Go’nun sunacağı deneyimi daha iyi kavramanızı sağlayabilir. Android ve iOS için yayınlanmış Ingress oyununu aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.
 
 Ingrees Mobil Uygulamasını İndir
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0