'Profilime Kim Baktı?' Derken Şifrenizden Olmayın: Şüpheli İki Uygulama Mağazalarda!

0
0
0
0
0
Sosyal medya ortamlarında profilinize kimlerin ilgi gösterdiğini merak ediyor olabilirsiniz. Yine de, size bunu söylediğini iddia eden uygulamaları kullanırken bir kez daha düşünün!
Sosyal medyada profilinize kimlerin baktığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunu anlayışla karşılıyorum ancak yine de merakın dozunu fazla abartmanızı öneririm. Çünkü Facebook, Twitter ya da Instagram profilinize kimlerin baktığını söylediğini iddia eden uygulamalar, kişisel gizliliğinizi tehdit edebilir. 

 Instagram Şifrenizden Olmayın!

Bugünkü haberimize konu olan ise Instagram’a yönelik iki tehlikeli uygulama. InstaDetector ve InstaCare adlı uygulamalarının tehlikeli olmasının nedeni ise daha önce App Store’dan kaldırılan InstaAgent uygulamasının isim değiştirmiş benzerleri olması. Geçtiğimiz yıl Türk geliştirici Türker Bayram tarafından yayınlanan “InstaAgent - Profilime kim baktı?” uygulamasının, kişilerin özel bilgilerini kendi sunucusuna gönderdiği tespit edilmiş ve Kasım ayında App Store’dan kaldırılmıştı. Yukarıda söz ettiğimiz yeni uygulamaların da, InstaAgent uygulaması gibi Instagram şifrelerine göz diken zararlı yazılımlar olduğu iddia edildi.

 Aynı İsimden Önemli Uyarı

InstaAgent uygulamasının, Instagram şifrelerini çalan zararlı bir yazılım olduğunu tespit eden yazılım şirketi Peppersoft çalışanı David L-R, yeni uygulamalar için de aynı uyarıyı yaptı. Özetle, InstaDetector ve InstaCare uygulamaları tıpkı daha önce mağazadan kaldırılan InstaAgent gibi Instagram şifrelerini çalmaya çalışan uygulamalar olma ihtimali oldukça yüksek. Bu nedenle kişisel tavsiyem, profilinize kimin baktığını çok da umursamamanız. Bence profilinize kim bakarsa baksın, siz hesabınızın güvende olduğundan emin olun! Eğer daha önce böyle bir uygulamayı kullandıysanız buradaki içeriğimize bir göz atmanızı kesinlikle öneririm.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0