• Anasayfa
  • Mobil
  • Qualcomm’daki Bir Açık, Android Cihazları Son 5 Yıl Boyunca Mahvetmiş

Qualcomm’daki Bir Açık, Android Cihazları Son 5 Yıl Boyunca Mahvetmiş

0
0
0
0
0
Qualcomm’un yazılımında keşfedilen bir açık, hackerların yıllarca Android tabanlı cihazlara giriş yapmış olabileceğini gösteriyor.
Dijital ortamlarda güvenliğin %100 olacak şekilde sağlanması gerçekten zordur. Sonuçta işin içine insan eli / fikri giriyor ve bu da yapılan her işte bir hata payının olabileceğini gösteriyor. Qualcomm yazılımındaki bir açık bu anlamda tarihin en başarısız olaylarından bir tanesi olabilir çünkü tam 5 yıldır Android cihazlar, Qualcomm’daki bu açıktan etkilenmiş durumda.

Açık, cihazlardaki arama geçmişinin ve SMS’lerin toplanmasına izinv eriyor. Yalnız bu açık Android 4.3 Jellybean ve önceki sürümleri kullanan cihazları etkilemiş durumda. Android 4.2 KitKat ve sonraki sürümleri kullanan cihazlar, işletim sisteminin güvenlik seviyesinin önceki sürümlere oranla daha çok gelişmiş olmasından dolayı Qualcomm’un bu açığından nispeten korunmuş durumdalar.Hackerlar bu açıkla cihazların yalnızca arama geçmişlerine ve SMS’lerine değil, cihazın diğer işlevlerine de ulaşabiliyorlar. Bunun için sistem özelliklerinde birtakım değişiklikler yapmaları yeterli oluyor(muş).

Güvenlik şirketi FireEye, Qualcomm’a bu açık için daha önce uyarıda bulunmuş ve şirket, Ocak 2016’dan itibaren gerekli önlemleri almış. Fakat buradaki asıl konu, hackerların 5 yıl boyunca kullanıcılara ait elde ettiği devasa bilgileri ne yönde kullandığı ya da bundan sonra nasıl kullanacağı. Qualcomm bu açıkla ilgili bir yama yayınlamış fakat piyasadaki her cihaza eksiksiz bir şekilde ulaşması neredeyse imkansız. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0