• Anasayfa
  • Mobil
  • Qualcomm, Metal Kaplamalı Cihazları Kablosuz Şekilde Şarj Edecek!

Qualcomm, Metal Kaplamalı Cihazları Kablosuz Şekilde Şarj Edecek!

0
0
0
0
0
Qualcomm'un yeni buluşu, metal gövde kullanan mobil cihazların da kablosuz şarj teknolojisinden yararlanabilmesini sağlayacak.
Neredeyse bütün yeni nesil mobil cihazların kullandığı kablosuz şarj teknolojisine son ve belkide en yararlı katkı, Qualcomm'dan geldi. Bugün yapılan açıklamaya göre, WiPower (Qualcomm'un yeni nesil kablosuz şarj aygıtı) artık metal gövdeli mobil cihazları da kablosuz şekilde şarj edilebilecek.

Şu ana kadar kablosuz şarj teknolojisini kullanabilen bütün cihazlar metal olmayan bir gövde kullanıyordu. Bunun nedeni ise cihazın şarj olmasını sağlayan dalgaların metalden tam olarak geçememesi ve bunun sonucunda metal kaplamanın, cihaza ve bulunduğu alana zarar verecek şekilde aşırı derecede ısınması. Hatta bu sorun sadece telefonda değil, yayılan dalgaların ulaşabildiği metal türü olan her objede yaşanıyor. Ancak Qualcomm bu sorunu yeni geliştirdiği bir şarj yöntemi ile çözdü. Manyetik Rezonans adlı bu yeni yöntem, metal telefon kabı ve diğer metal eşyaların hiçbir türlü etkilenmeyeceği, "üç boyutlu uzay alanı'' üzerinden telefonu şarj ediyor. Önceden var olan fakat sadece bozuk para veya anahtar büyüklüğündeki cihazları şarj edebilecek kapasite de olan bu teknoloji, Qualcomm tarafından geliştirilerek telefonları ve hatta tabletleri şarj edebilecek düzeye getirildi.

Normal telefon şarjları ve kablosuz şarjlardan hiçbir farkı olmadığını söyleyen Qualcomm genel müdürü Steve Pazol, yeni ürettikleri teknoloji hakkında "metal kaplamalı telefonların da kullanabileceği kablosuz şarj teknolojini üretmek bütün endüstri adına büyük ve önemli bir adım. Bugün birçok mobil cihaz üreticisi, cihazın daha sağlam, dayanıklı ve estetik olarak güzel olması için metal ve metal karışımlarını kullanıyor. Bu kadar büyük bir kitleye hitap edecek teknolojinin öncülüğünü yapmış olmaktan dolayı gururluyuz" diye konuştu.

Kaynak: Cnet
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0