• Anasayfa
  • Mobil
  • Snapdragon 820'yi Kullanacak Şimdiden 30 Telefon Var!

Snapdragon 820'yi Kullanacak Şimdiden 30 Telefon Var!

0
0
0
0
0
Snapdragon 810 ile bir çalkantı yaşayan ve birçok sorunla başa çıkmak zorunda kalan Qualcomm'un yeni üst seviye çipseti Snapdragon 820 için şimiden 30 ayrı modelde istek yapılmış.
Mobil cihazlarda işlemci, daha doğrusu çipset denilince ilk akla gelen firma olan Qualcomm, Snapdragon çipsetleri ile oldukça popülerleşmişti. Hatta son seneye kadar Qualcomm yerine MediaTek ve ya başka bir çipset kullanan cihazlara burun kıvrılıyordu. Normal işlemcilerde lider konumdaki Intel'in bile önüne geçemediği Qualcomm, Snapdragon 810 ile neredeyse kendi bacağına sıkacaktı.

8 çekirdekli ve yüksek hızları ile dikkat çeken çipsette ortaya çıkan ve 1 senedir bir türlü tam manasıyla çözülemeyen ısınma ve thermal throttling sorunları ile boğuşan firma en son v2.1 adını verdiği yeni S810 ile bir nebze olsa da ortalığı toparlamıştı. Fakat S810 kullanan Sony Xperia Z3+, OnePlus 2, HTC One M9 gibi modellerde bu sorun hala devam etmekte. Sony yaptığı güncelleme ile saat hızını düşürmek zorunda kalmış, HTC ise metal çerçeveye sahip olması sebebiyle üzerinde yumurta pişirilebilecek hale gelen telefonuna birçok güncelleme verme zorunda kalmıştı. OnePlus 2 ise v2.1 kullanmasına rağmen normal kullanımda bile elde tutulurken ısınan bir cihaz olarak dikkat çekiyor.Şimdi ise Snapdragon 820 ile bu hatalarını örtmeye ve herşeye rağmen çok daha iyi cihaz üretmeye çalışan Qualcomm'da "Acaba talep azalacak mı?" korkusu hakim olabilecekken şimdiden 30 ayrı cihazdan S820 talebi gelmesi durumun hiç de sandığımız gibi olmadığını gösteriyor.

İlk olarak Samsung'dan gelen haberlerde Galaxy S7'de kullanılacağı neredeyse kesin gözüyle bakılan Snapdragon 820 için bu 30 model açıklanmadı. Fakat HTC One M10, LG G5 ve G Flex 3, Sony Xperia Z5 Ultra ve Xperia Z6 ailesi ve Xiaomi Mi5 gibi modellerde görebileceğimiz de yüksek ihtimal. Bunların dışında Meizu, LeTV, ZTE gibi firmaların da Snapdragon 820'ye yer vereceği konuşuluyor.Snapdragon 810'a göre 2 kat daha iyi performans ve 2 kat daha iyi enerji tasarrufu sunacağı iddia edilen Snapdragon 820 için Qualcomm Symphony System Manager adlı bir yeni optimizasyon yazılımını içerecek. Bu yazılım ise işlemci, grafik işlem birimi gibi bölümleri akıllı bir şekilde kullanarak gereken birimi gerektiği kadar aktif ederek tam tasarruf sağlayacak. Yani cihazlar üzerinden performans, stabil ve tasarruf modu gibi geçişlere de müsaade edecek.Adreno 430'un da S820 ile Adreno 530'a yükseltecek olan Qualcomm, %40 daha iyi performans ve %30 daha iyi enerji tasarrufu sağlayacak. Bunun dışında DDR4 ramleri destekleyebilen bu çipsette 1866MHz'ye kadar da hız desteği sunuyor. Grafik işlem noktasında ayrıca 4K 60fps desteği vermesiyle de ön plana çıkacak olan S820, dileyen firmaların gerekli sensörleri ve kapasiteyi de koyasıyla fark yaratmasına yardımcı olabilir.

Bakalım bu 30 ayrı cihaz kendi içlerinde nasıl bir yarışa girecek ve sunacağı ekstalar ile kazananı kim olacak göreceğiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0