• Anasayfa
  • Mobil
  • Snapdragon 820 14nm Yapıda ve 3GHz Kryo Mimarisine Sahip Olacak

Snapdragon 820 14nm Yapıda ve 3GHz Kryo Mimarisine Sahip Olacak

0
0
0
0
0
Qualcomm cephesindeki bir sonraki tepe çipseti olacak olan Snapdragon 820'ye ait detaylar gelmeye devam ediyor.
Qualcomm'un tepe işlemcisi konumunda olan Snapdragon 810 için bu yıl pek de iyi geçmedi. Thermal Throttling denilen aşırı ısınma sorunları ile çıktığı günden itibaren bu sorun ile boğuşan firma, getirdiği birkaç güncelleme ve düzenlemeye rağmen bu sorunu kesin olarak çözüdüğünü söyleyemiyoruz.

Snadpragon 810'u kullanan cihazlar ise kullanıcılardan geri dönüt olarak sürekli "Telefonum çok ısınıyor" şeklinde memnuniyetsizlik durumu söz konusu olmuş, bu konudan en çok başı ağrıyan iki firma ise Sony ve HTC olarak gösterilmişti. Bunun sebebi ise HTC One M9'un metal kasaya, Sony Xperia Z3+'ın ıse cam çerçeveye sahip olması nedeniyle ısıyı kullanıcının eline çok hızlı bir şekilde iletilmesiydi.Snapdragon 810'daki bu sıkıntılar nedeniyle önlem alan Samsung ve LG ise bu işi iyi değerlendirdi diyebiliriz. Çünkü Samsung firması Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde Snapdragon 810 versiyonlarını çıkarmak yerine kendi üretimi Exynos 7420'ye yer vermiş, LG ise performans olarak S810'a yakın olan Snapdragon 808'i tercih ederek bu sorunu bertaraf etmiş oldu.Tabii bu sorunlar olunca kullanıcıların istemsiz bir Qualcomm'dan soğuma durumu da ortaya çıktı. Yani "S810'da böyle ise daha yüksek hızlarda çalışacak olan S820 alev topuna döner" gibi eleştiriler alan firma bir diğer kesim tarafından da "S810'daki sorunlardan ders çıkarıp S820'yi çok daha iyi bir şekilde çıkaracaklar" beklentileri de oluştu. Benim görüşüm ise ikinci beklentiye yönelik. Yani Qualcomm Snapdragon 820 ile bu sıkıntıları çözerek hem 810'dan daha performanslı hem de ısınma sorununun çözüldüğü bir çipset ile karşımıza çıkacaktır. Yoksa koskoca firmanın ikinci sefer ardı ardına aynı hatayı yapması sonunu getirebilir.İşte bu noktada Çinli Mobile Dad tarafından ortaya atılan bilgiler Qualcomm'un bir süredir üzerinde çalıştığı yeni tepe SoC çözümü olacak olan Snapdragon 820'nin daha farklı şekilde üretileceği şeklinde görünmekte. 

Bu sebeple ARM mimarisi yerine 3GHz hızında çalışan ve 64-bitlik Qualcomm'un Kryo mimarisine geçiş yapacak olan firma, FinFet teknolojisine de yer verecek. Üretim olarak ise 14nm'lik teknoloji ile buluşacak olan Qualcomm, bu değerler ile çok daha yeni çok daha gelişmiş ve performans olarak oldukça üst seviyelere çıkan bir çipseti ortaya çıkaracağa benziyor.

Şu anda başka bir detay bulunmasa da sonuç olarak Qualcomm'un çok iyi bir hazırlık yaptığını söyleyebiliriz. Yani 2016'nın HTC, Sony ve Xiaomi gibi üst seviye cihazlarında oldukça ciddi gelişmeler yaşanmış bir performans artışı göreceğimiz açık gibi duruyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda ne gibi yenilikler göreceğiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0