Replika Telefonlar Neden Alınmamalıdır?

21
5
4
4
4
Replika Telefonlar Neden Alınmamalıdır?
Günlük yaşantımızda adını sık sık duyduğumuz, nedir bu? Ne işe yarar? Bana faydası var mı? dediğiniz replika telefonlardan biraz bahsedelim. 
Günlük yaşantımızda adını sık sık duyduğumuz "nedir bu? e işe yarar? ana faydası var mı?" dediğiniz replika telefonlardan biraz bahsedelim. Öncelikle replika kelimesinin Türkçe karşılığı “kopya” dır. Kopya denildiğinde aklımızdaki soru işaretlerinin bir kısmı gitse de, kalan sorulara bu yazımızda cevap bulmaya çalışalım.

Teknolojinin her an, her saat ilerlediği günümüzde yarın daha nelerle karşılaşacağımızı kestirememekteyiz. Yeni çıkan bir ürünü aldığımızda, sonraki gün üst modeli çıkmakta. Hal böyle olunca, teknoloji pazarında dönen paranın kokusunu alan replika telefon üreticileri, kendilerine bir pay çıkartma çabasıyla taklit ürünler üretmeye başlamışlardır. Özellikle Çin’den yayılan bu furya, ülkemizde de fazlasıyla kendini göstermiştir. 
 

 Kim Neden Alır Bu Kopyaları?

Replika ürünlerin kimlere hitap ettiği, kimlerin aldığı sorusunu 2 cevaba ayırabiliriz. Bunlardan ilki “bilinçsiz tüketici”.

Teknolojik ürünler konusunda fazla bilgiye sahip olmayan, çevresinden duyduklarıyla hareket eden, özellikle TV ve radyo üzerinden replika ürünlerin reklamlarıyla aldatmacaya gelen kesim. Aldıkları ürünü gerçekten orijinal sanarak para vermiş, fakat gerçeği anlayınca soluğu tüketici haklarında alırlar. Bu ürünleri kimlerin kullandığı sorusunda ilk sırada bu kesim yer almakta.

İkinci kesim ise “bilinçli olarak alanlar.” Bu kesimdekiler ilk kesimden farklı olarak, aldığı ürünün replika olduğunu bilerek, kendince sebeplerce tercih eden kişilerdir. “Ne gerek var 1500 – 2000 lira vermeye, 100 liraya aldım aynı işi görüyo” ya da “Aldım 200 liraya bozulunca atarım kafam rahat” cümlelerini sık kullananlardır.

Bazen çevresine orijinal görünümü olduğu için hava atmak isteyenler de vardır ki onlara girmeyelim bile. Ayrıca ekonomik durumundan dolayı replika kullanan fakat verdiği zararı bilmeyenleri de konumuzun dışında tutuyoruz.

Hep dediğimiz cümle. Teknoloji gelişmekte ve her gün yeni ürünler yeni teknolojik cihazlar piyasaya çıkmakta. Eskiden replika cihazları ayırt etmek, şimdiki zamana göre daha kolaydı. Artık replika üreticileri de gelişen teknolojiye kendilerince ayak uydurarak aynı tasarıma sahip, orjinalleriyle aynı görünümde kopyalar üretebilmekte. Fakat orjinalinden ayıran en büyük özelliği ise donanımsal özelliği.

Bir cihazın replika olup olmadığını dış tasarımından değil, içerisindeki donanımsal parçalarına ve buna bağlı performansına bakarak anlamak mümkündür. Replika cihazlar, gerçeğiyle kıyasladığımız zaman kat kat daha düşük performans gösterdiğini görebiliriz.  


 

 Peki bu cihazların bize zararı var mıdır?

Mobil cihazlar, iletişim sırasında etrafına bir miktar radyasyon yayar. Vücudumuz tarafından emilen bu radyoaktif enerjiye de SAR (Spesific Absorption Rate) yani Özgül Emilim Oranı denir. Yasal sınırlarda bu değer; Avrupa için 2W/kg , Amerika için ise 1W/kg dır. Fakat, uzmanlar bu sınırın yüksek tutulduğunun, en yüksek değerin 1W/kg’yi geçmemesi gerektiğinin kanaatindeler. Büyük telefon şirketlerinin ürettiği cihazların SAR değeri bile tartışma konusu olmakta ve ürettikleri teknolojilerle bu sınırları en aza indirmeye çalışmaktalar.

Hal böyle iken, replika telefonlarda en büyük tehlike SAR değeri konusudur. Hiçbir ölçüme tabi olmadan gelişi güzel olarak üretilen bu cihazlarda Avrupa’daki Amerika’daki öngörülen sınırın kat kat üstünde SAR değerleri mevcuttur.  Bunun sonucunda uzun vadede kansere, genetik hastalıklara, kadar gidebilen rahatsızlıklara yol açmaktadır.

O yüzden bilinçlenip replika cihazlar almayalım, aldırmayalım...
21
5
4
4
4
Emoji İle Tepki Ver
21
5
4
4
4