• Anasayfa
  • Mobil
  • Rusya Kendi Mobil İşletim Sistemini Geliştiriyor

Rusya Kendi Mobil İşletim Sistemini Geliştiriyor

0
0
0
0
0
Eline geçen her fırsatta ABD'nin sektördeki hakimiyetini kırmak isteyen Rusya, şimdide mobil iletişim sektörüne adım atıyor.
Bilişim alanında faaliyetlerini önemli ölçüde hızlandıran Rusya, Kaspersky güvenlik yazılımı ve Yandex arama moturu gibi sistemlerle ön plana çıkmakta. Rusya'nın yeni hedefi ise mobil işletim sistemleri.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Haberleşme Bakanı Nikolai Nikiforov, Finlandiya merkezli Jolla firması ile görüştüklerini ve Sailfish tabanlı bir mobil işletim sistemi geliştireceklerini açıkladı.

   

Rusya'da şu an %95 oranında iOS ve Android işletim sistemi kullanılmakta. Bu sistemlerin ülke güvenliği için tehlike yaratabileceğini söyleyen Bakan Nikiforov, NSA gibi teşkilatların tüm dünya genelinde bu sistemleri kullanarak dinlemeler yaptığını, bu sebeple kendilerine özel bir sisteme ihtiyaç duyduklarını dile getirdi (zaten Rusya'yla ABD sürekli olarak mücadele içinde. Bu hamleyle Ruslar uzun süredir her alanda yaptığı hamlelerle dış dünyaya olan muhtacını minimuma indiriyor).

Bağımsız bir işletim sistemi olacak Sailfish, açık kaynak kodlu olacak ve bu sayede istenildiği gibi özelleştirilebilecek. Yeni işletim sistemi Finlandiya, Çin ve Rusya ortaklığıyla geliştirilecek. Uzun vadede projeye Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerin de katılabileceği söylenmekte.Projeyi üstlenen Jolla firması, 2011 yılında Nokia'dan ayrılan bir grup çalışan tarafından kurulmuştu. Şirketin hissedarları arasında Çinli ve Rus yatırımcılar da bulunmakta.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0