iPhone 6 Safir Ekran İle mi Üretilecek ?

0
0
0
0
0
iPhone 6 Safir Ekran İle mi Üretilecek ?
Apple’ın safir ekran üreten bir firma satın alması ile iyice güçlenen safir ekran dedikoduları herkesi bu konu hakkında araştırma yapmaya itti.Peki nedir bu safir ekran?

Apple’ın safir ekran üreten bir firma satın alması ile iyice güçlenen safir ekran dedikoduları herkesi bu konu hakkında araştırma yapmaya itti.

Peki nedir bu safir ekran?

Safir, takı eşyalarında sıklıkla kullanılan oldukça değerli bir taş, ancak günümüz dünyasında akıllı telefon sektöründe kullanımına da başlanacağı düşünülen bir değerli taş. Elbette hali hazırdaki kullanım alanı da sadece takı üretimi ile sınırlı değil, askeri araçlar için şeffaf zırh olarak kullanılan safirin telefonlarımıza katacağı özellik telefonumuzu bir zırh gibi sağlamlaştıracak olması ile ilgili.

Çoğu kişi tarafından bilinen bir bilgidir elmastan daha sert bir madde bulmanın zor olduğu, her ne kadar cümlenin gelişinden safirin elmastan daha dayanıklı olduğu fikrine kapılabilecek olsanız da klişeler klişedir ve elmastan daha sert bir madde bulmak gerçekten zordur. Ancak MOH ölçeğine göre safir elmastan sadece 1 derece daha yumuşak. Zaten kırılmayacak olsa da elmastan üretilmiş bir telefonun fiyatı çoğu kişinin bütçesini aşacağı için Elmas iPhone fikri pek akla yatan bir düşünce değil.

Peki safir ekran ile üretilecek iPhone’lar daha mı pahalı olacak?

Teoride bunun olması çok muhtemel, çünkü ekran üretiminde safir’i kullanmak Gorilla Glass’a göre yüzde 90 daha fazla maliyet anlamına geliyor. Ancak Apple’ın buna göre bir üretim planı olduğunu düşünmek pek de anlamsız sayılmaz, çünkü bizlerin aklına bile GT Advanced firmasının geliştirdiği saç telinden ince safir üretebilen teknolojiyi kullanmak gibi maliyeti azaltabilecek fikirler gelirken, Apple’ın bu soruna çözüm üretemeyeceğini düşünmek biraz fazla kendini beğenmiş bir düşünce olacaktır.

Oldukça gelecek vaat eden bu teknolojiyi, ancak çıktığı zaman inceleyebilecek olmamız işin kötü tarafı olsa da en azından Gorilla Glass gibi oldukça dayanıklı ekranlara sahip olmamızı sağlayan bir buluştan daha da sağlam bir materyal ile üretilecek bir ekran fikri oldukça iç rahatlatıcı.

Sizin de telefonlarınızı duvara fırlatasınız gelmedi mi ?

iPhone 6 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0