Samsung, BlackBerry'yi Satın mı Alacak?

0
0
0
0
0
​BlackBerry, son yıllarda yaşadığı mali sıkıntılar nedeniyle pazardan çekilme noktasına kadar gelmişti. CEO değişimiyle biraz daha toparlanma aşamasına geçen şirket, BBM gibi kendileri için önemli olan departmanları geliştirerek satılma olasılığına karşılık daha değerli bir marka haline gelmek istiyor. 
BlackBerry, son yıllarda yaşadığı mali sıkıntılar nedeniyle pazardan çekilme noktasına kadar gelmişti. CEO değişimiyle biraz daha toparlanma aşamasına geçen şirket, BBM gibi kendileri için önemli olan departmanları geliştirerek satılma olasılığına karşılık daha değerli bir marka haline gelmek istiyor. BlackBerry ile Lenovo’nun ilgilendiği konuşuluyordu. Şimdi bu isimlerin arasına Samsung da eklendi.

Reuters’den gelen haberlere göre Samsung, BlackBerry’yi satın almak için görüşmelere başlamış. Samsung’un firma için 7.5 milyar doları gözden çıkardığı söyleniyor. (Microsoft’la arasındaki 1 milyar dolarlık patent sorununu mahkeme yoluyla çözmeye çalışan Samsung’un BlackBerry’ye bu parayı vermesini ben pek etik bulmam açıkçası) 

Samsung, BlackBerry ile geçen yıl da ilgilenmişti. Şirket bu ilgisini bu zamana kadar sürdürmüş olacak ki şimdi de satın almak için harekete geçmiş. 


 

 BlackBerry, Samsung’a ne gibi fayda sağlayacak?

BlackBerry’nin elinde kendisine ait önemli patentler mevcut. Samsung, şirketi satın alarak bu patentleri kullanmak isteyecektir. Ayrıca öyle ya da böyle “isim” yapmış bir şirketi bünyesine katmış olacak. Bunun prestij açısından da büyük bir önemi bulunuyor.

Satın alma işlemiyle ilgili iki firmadan da bir açıklama gelmedi. Fakat BlackBerry’nin hisselerinin şimdiden %30 oranında arttığını söyleyelim.

Güncelleme: 

Söz konusu iddiaların ayyuka çıkmasının ardından ilk olarak BlackBerry konu ile ilgili açıklama yaparak basına yansıyan dedikoduların yanlış olduğu ve böyle bir satın alınmanın gerçekleşmeyeceğini dile getirildi. Daha sonrasında ise Samsung’dan benzer bir açıklama geldi ve BlackBerry’e bu şekilde bir teklif yapılmadığı belirtildi. İddiaların ortaya çıkmasının ardından yüzde 30’luk artış gösteren BlackBerry hisselerinin yalanlamalardan nasıl etkileneceği ise merakla bekleniyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0