Samsung Cephesinde Yeni ve Eski Kapışması: Galaxy S7, Galaxy S6'ya Karşı!

0
0
0
0
0
Samsung yeni amiral gemisini Mobil Dünya Kongresi'nde görücüye çıkarttı. Tasarım olarak Galaxy S6'dan büyük farklılıklar içermeyen Galaxy S7'nin öncülüne olan üstünlüklerini ve farklılıklarını sizler için bir araya getirdik.
Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S7 sonunda tanıtıldı. Buradaki haberimizde özelliklerine detaylı olarak yer verdiğimiz yeni cihazın ortaya çıkması ile birlikte, teknoloji meraklılarının aklını kurcalayan sorular da başladı.

Her yeni amiral gemisi modelde olduğu gibi en merak edilen konu, yeni cihazın öncülü ile karşılaştırılması... Bu nedenle biz de, Galaxy S serisinin yeni kralı Galaxy S7 ile zirveden inen Galaxy S6’yı önemli özelliklerine odaklanarak karşılaştırmaya karar verdik.

İşte Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S7 ve Galaxy S6’nın karşılaştırması:

 Tasarım

Günümüzde birçok marka beğenilen tasarımdan kolay vazgeçmeme eğiliminde. Açıkçası bu konuda haksız sayılmazlar çünkü hem ergonomik, hem şık, hem de beğenilen bir tasarım yaratmak gerçekten zor bir iş. Bu nedenle, markalar ürün tasarımlarında en azından 2 yılda bir değişiklik yapmayı uygun buluyor.

Samsung Galaxy S7’de de durum pek farklı değil. Yeni cihaz, öncülünün beğenilen tasarımı üzerine şekillendirilmiş durumda. Her iki cihaz arasında sadece ufak tefek farklılıklar ve boyutlarda minimal değişiklikler söz konusu. Rakamlarla konuşacak olursak, Galaxy S6’nın 143.4 x 70.5 x 6.8 mm ölçüleri ve 138 gramlık ağırlığı, Galaxy S7’de 142.4 x 69.6 x 7.9 mm ve 152 gram olarak değişmiş. Galaxy S7 için bir miktar büyüme ve biraz daha ağır bir tasarım söz konusu. Buna rağmen, bu küçük artışın ne derece hissedilebilir olduğu cihazı elimize aldığımızda anlaşılabilir olacak. Bu tasarımsal değişiklik, ekran ve pil tarafında gerçekleştirilen yeniliklerin bir sonucu ve gerileme anlamına gelmiyor.

Tasarım konusunu özetleyecek olursak, Galaxy S6’nın tasarımını beğenenlerin Galaxy S7’nin tasarımını da beğeneceğini söyleyebiliriz. Eğer Galaxy S6’nın tasarımı size pek sıcak gelmiyorsa, S7’de görebileceğiniz yeni pek bir şey yok.

 Ekran

Samsung, Galaxy S serisinin ekranını her üst modelde büyüterek bugünlere geldi. Anlaşılan artık o da 5 inç’in büyüklüğün endüstri standartı haline geldiğini kabul etmiş ve Galaxy S6’da kullandığı 5.1 inç’lik ekranı aynen Galaxy S7’ye yerleştirmiş. Her iki modelin ekranı da 1440 x 2560 piksel çözünürlüğe ve 577 ppi piksel yoğunluğuna sahip.Ekran tarafındaki ufak bir detay, 5.1 inç büyüklüğündeki ekranın cihazlarda kapladığı alanda ortaya çıkmış. Galaxy S6’da yüzde 70.7 olan bu oran, Galaxy S7’de yüzde 72.1 oranında. Yani, Galaxy S7’de ekranın dışında kalan alan bir miktar daha azaltılmış durumda.

 Donanım ve Yazılım

Samsung uzun süredir bekleneni Galaxy S7 ile sundu ve Snapdragon 820 ile tüketicileri memnun etmiş görünüyor. Henüz performans testlerini görmesek de, Android 6.0 Marshmallow ön yüklü olarak sunulan Galaxy S7’nin, Exynos 7420 çipinden gücünü alan Galaxy S6’ya oranla hissedilir bir performans artışı sağlayacağını söyleyebiliriz. Ayrıca, 3 GB’tan 4 GB’a yükselen bellek de özellikle çoklu işlemlerde hissedilir bir rahatlama sağlayacaktır.

Yazılım tarafında ise yeni Android sürümünün özelliklerine güncel bir Touchwiz arayüzü eşlik ediyor. İşletim sisteminde “düz ve sade tasarım” anlayışı tüm markaları etkilemeye devam ederken Galaxy S7 de bu anlaştan nasibini almış. Simgeler ve arayüz, kullanım kolaylığı sunma amacıyla bir miktar daha sadeleşmiş durumda.  

Samsung’un Galaxy S7 ile birlikte sunduğu sürprizlerden biri de “Always On Display” özelliği. Bu özellik sayesinde ekran sürekli açık kalarak, saat tarih bilgileri görüntülenebiliyor.

 Kamera

İki cihaz arasındaki önemli farklardan biri de cihazların kamerasında ortaya çıkıyor. Mobil cihazların DSLR’ye kalitesine doğru evrilmeye başladığı şu günlerde, Samsung da bu alanı ihmal etmemiş görünüyor. 

Artık kaliteli fotoğrafın megapiksel değeri olmadığını herkes anladığı için, Samsung kalite amaçlı olarak bu alanda geri adım atmış.  Galaxy S6’nın 16 MP kamerası, S7’de 12 MP’e gerilemiş. Aslında MP alanındaki bu gerileme fotoğraf kalitesinde bir artış anlamına da geliyor. Çünkü, fotoğraf üretimindeki diğer önemli bileşenler S6’dan oldukça farklı.Galaxy S6’nın f1.9 diyafram açıklığına sahip lensi, Galaxy S7’de f1.7’ye düşmüş. Bu rakamsal düşüş aslında sensöre daha fazla ışık girmesi, yani daha kaliteli fotoğraf anlamına geliyor. Galaxy S7’nin güncel dual sensörü de, öncülündeki sensöre göre daha hızlı odaklanma sağlıyor. Bu iyileştirme, özellikle hareketli anlarda daha net fotoğraflar yakalanabilmesine olanak veriyor.

 Pil ve Diğer Detaylar

İki cihaz arasındaki en büyük farklardan biri kamera tarafındaysa diğeri de kesinlikle pil konusunda ortaya çıkıyor. Galaxy S6’nın 2550 mAh gücündeki piline karşın, Samsung Galaxy S7’de 3000 mAh değerinde bir pil kullanılmış. Bu artışa Android 6.0 Marshmallow’un düşük güç tüketimi de eklendiğinde, yeni amiral gemisinin pil süresi konusunda öncülüne fark atacağını öngörebiliriz.

İki cihaz arasındaki bir diğer küçük detay da genişleme yuvaları ile ilgili. Galaxy S7, yenilenen microSD kart girişi ile 256 GB’a kadar artırılabilir depolama sunuyor. Yüksek depolama alanına ihtiyacı olan kullanıcılar için bu önemli bir faktör olabilir. 

Son birkaç nokta ise, Galaxy S7'nin sahip olduğu su ve toz geçirmezlik özelliği ile Samsung’un yeni cihaz için sunduğu birçok aksesuar… Buradaki haberimizde bulabileceğiniz ilginç aksesuarlara destek vermesi de Galaxy S7’nin artı hanesine yazılabilir.

Kısaca toparlarsak, Galaxy S6’nın tasarımını beğenenler ve yeni akıllı telefon almayı düşünenler için kamera, pil ve tabii ki performans tarafındaki artıları ile Galaxy S7 tercih edilebilecek bir cihaz. Buna rağmen, hali hazırda Galaxy S6 sahipleri için güncellemeyi gerektirecek büyük bir neden bulmak zor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0