• Anasayfa
  • Mobil
  • Samsung'dan Özelleştirilmiş Çipset: Mongoose

Samsung'dan Özelleştirilmiş Çipset: Mongoose

0
0
0
0
0
Yeni telefonlarında Exynos çipset kullanan Samsung işi bir adım ileri götüreceğe benziyor.
Samsung bu yıl piyasaya sunduğu ve büyük ihtimalle de milyonlarca satacağı telefonları Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge'de çok şaşırtan bir karar almış ve çipset olarak Exynos'u kullanmıştı. Bu durum özellikle Snapdragon 810 ile bazı sıkıntılar çeken Qualcomm'a bir darbenin de Samsung'dan gelmesi demekti. Ayrıca bu durum Samsung'un hamlelerinin burada bitmeyeceğini ve daha fazlasının geleceğini de göstermekte.

Son zamanlada Samsung'un kendine özel bir ARM çekirdek üzerinde çalıştığı söylenmekteydi ama ortada herhangi somut bir bilgi mevcut değildi. İşte bu somut bilgiler Samsung'a yakınlığı ile bilinen Çin tabanlı bir siteden gelmeye başladı. 

Bu bilgilere göre; teknoloji devi Samsung Mongoose adında özelleştirilmiş bir çekirdek üzerinde çalışmakta. 14nmFinFET üretim teknolojisi ile üretilecek yeni çekirdek, ARM'nin ARMv8 çip dizaynını kullanacak ( 64 bit ).

2,3GHz işlemci hızına çıkabilecek Mongoose, Geekbench 3 testlerinden de tek çekirdekte 2200 puan almış durumda. Mongoose'un aldığı bu puanlar şu anki tek çekirdek Exynos 7420'nin puanlarından 45 daha fazla.Kendi özelleştirilmiş çipseti üzerinde çalışan Samsung, aynı şekilde kendi RAM, depolama, LTE, WiFi, NFC, görüntü işlemcisi çipleri üzerinde de çalışmalar yapmakta. Exynos'a bu çipleri yerleştirebilirse Samsung, Qualcomm'a soğuk terler döktürebilir.

Qualcomm zaten yeni çipsetlerini tanıtan MediaTek tarafından yavaş yavaş arka planda kalmaya başlamıştı. Şimdi birde üstüne Samsung'dan bu tarz bir atak gelmesi, bırakın Snapdragon 810'u, 820'yi de tehlikeye atmış durumda. Artık ileride Qualcomm'dan da farklı adımlar gelir mi orasını bilemeyiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0