Samsung Galaxy Alpha Özellikleri

4
1
1
0
0
Samsung’un sürekli çıkarttığı telefonlardan siz de benim kadar bıktınız mı bilmiyorum; ancak Galaxy Mini, Galaxy Ace, Galaxy K, Galaxy bilmem ne derken bir sürü Samsung doldu ortalık ve insanlar da ne alacaklarını şaşırır hale geldiler.
Samsung’un sürekli çıkarttığı telefonlardan siz de benim kadar bıktınız mı bilmiyorum; ancak Galaxy Mini, Galaxy Ace, Galaxy K, Galaxy bilmem ne derken bir sürü Samsung doldu ortalık ve insanlar da ne alacaklarını şaşırır hale geldiler.
Derken Bir başka Samsung ile daha karşılaştık geçtiğimiz günlerde; Samsung Galaxy Alpha. Ancak bu sefer biraz daha farklı olmuş bazı şeyler ve Samsung çizgi değiştirmiş diyebilirim.

Sanki sevgili Samsung yetkilileri, kendilerine şimdiye dek yönelttiğim eleştirileri duymuşlar da yahu “Barış diye bi’ adam var, bizim telefonlarımız hakkında böyle böyle fikirleri var, bir dinleyelim bakalım” demişler ve Alpha’yı ona göre üretmişler gibi bir hava sezdim.
Yabancı basından da takip edenleriniz görmüş ya da görecektir ki; Samsung Galaxy Alpha hakkında söylenen kötü şeylerin sayısı son derece az.


Peki, nedir bu Galaxy alpha, ne işe yarar, özellikleri nasıldır?

 Donanım Özellikleri ve Performans

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; Galaxy Alpha amiral gemisi olarak tanıtılan bir telefon değil (evet hala sevmiyorum bu tabiri ama alışkanlık işte)

Elbette Samsung klasiklerini yine görebildiğimiz Alpha modelinde de kıtalar arası farklılıklar mevcut. Örneğin İngiltere’de piyasaya çıkan versiyonda biri 1.3 GHz, diğeri ise 2.8 Ghz olmak üzere iki adet quad-core işlemciden oluşan octa-core (sekiz çekirdek) bir işlemci mevcut iken Amerika’daki modelde, 2.5 GHz işlem hızına sahip bir dört çekirdekli Snapdragon 801 işlemci bulunuyor.

Her iki işlemcinin de hem oyun, hem de günlük kullanımda son derece iyi performans sağladığını söyleyebiliriz ki bu işlemcilere her iki modelde de 2 GB RAM eşlik ediyor.

RAM ve işlemcisi dışında 32 GB sabit depolama alanı bulunan Galaxy Alpha’nın ne yazık ki SD kart desteği mevcut değil ki; bu eksilerinden biri olarak görülebilir. (ama ben bir telefonun 128 GB falan olmasını çok da gerekli görmüyorum. Fotoğrafın varsa eğer o kadar ya da videon, at bilgisayara yedekle dursun. Harici disk mi canım bu)

Ayrıca performansı etkileyen bir diğer alan olan yazılımda da Android’in 4.4 KitKat’ına sahip olan Galaxy Alpha, bu konuda kullanıcıları şaşırtmıyor elbette (ice cream sandwich olacak hali yoktu tabi) İşletim sisteminin yanı sıra Galaxy S5 ile aynı Touch Wiz arayüzüne sahip olan Galaxy Alpha, menü geçişleri ve dokunmatik hassasiyeti konusunda da yüksek performanslı diyebiliriz.

 Ekranı Nasıl?

Çok güzel. Aslında bu kadarını söylesem bile yeterli belki de. Takip edenler benim Super AMOLED’i sevdiğimi bilir ki bu da Samsung ekranlarını sevdiğim anlamına geliyor. (evet bazen taraflıyım ben de ne var?)

Ancak Galaxy Alpha’nın sevdiğim bir diğer tarafı sürekli dert yandığım çözünürlük meselesinde abartıya kaçmamış olmaları. Hep söylerim; elinizdeki ekran zaten taş çatlasa 6, 6,5 inç; ne yapacaksınız 2K, 4K çözünürlükte görüntüye bakıp. Telefonda film mi izleyeceksiniz? Film dediğin dev ekranda izlenir, avuç içinde film izleyip ne yapacaksınız?

Bu noktada da Galaxy Alpha 312 ppi piksel yoğunluğundaki 4.70 inçlik 720 x 1280 piksel çözünürlüğü ve 16 milyon renk desteği ile gayet yeterli bir seçenek olarak çıkıyor karşımıza.

Diğer yandan bu çözünürlüğü yetersiz bulacak olan arkadaşlar elbette olacaktır. Onlara da söyleyecek bir şeyim yok elbette. Ancak sözde düşük çözünürlüğün batarya ömrünü de uzattığını göz önünde bulundurursak 720 x 1280 piksel çözünürlükteki Galaxy Alpha’nın daha uzun kullanım süresi sunduğunu düşünsünler.

 Kamerası Nasıl?

12 megapiksel kamerası ile 16’lık Galaxy S5’in gerisinde kalan Galaxy Alpha, sınıfının en üstün üyesi olmadığını gösteriyor diyebiliriz; ancak hepimiz biliyoruz ki kamerada megapiksel demek her şey demek değil. Galaxy S5’te kullanılan HDR özelliği ile çok iyi kareler yakalamanıza imkan veren Galaxy Alpha, kötğ diyemeyeceğiniz bir kameraya sahip.


 

 Tasarım

İşte Galaxy Alpha’nın Samsung için çığır açıcı olan noktasına da geldik. Son söz olarak sakladığım tasarım unsuru her şeyden önce metal çerçeve barındırıyoru olması ile Samsung’un inadının kırılmaya başladığını gösteriyor. (belki de telefonu sevmiş olmamın sebebi bu metal çerçeve olmuştur.)

Az önce de sözünü ettiğim gibi 4.70 inçlik ekranı ile rahat bir kullanım da sunan Galaxy Alpha, boyut farkları dışında ise aslında çizgi olarak Galaxy S5’ten çok fazla bir fark barındırmıyor.

 SON SÖZ

Yazının en başında aslında en son söylemem gereken şeyi söyledim belki; yabancı basını takip eden arkadaşlar da görmüştür ki; Samsung Galaxy Alpha hakkında söylenen kötü bir şey yok desek yeridir; ancak bahis sırası fiyata geldiğinde eleştiri almaya başlıyor bu cihaz da...

Amerika’da 612 Dolar olan kontratsız fiyatı ile biraz el yakan Samsung Galaxy Alpha için ederinin üzerinde bir fiyat etiketi taşıyor diyebiliriz. (Elbette bu durumu, bir telefondan ne beklediğinize göre değişir)
4
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
1
0
0