• Anasayfa
  • Mobil
  • Samsung Galaxy Note 5, Abisi Galaxy Note 4 İle Karşı Karşıya: Neler Değişti?

Samsung Galaxy Note 5, Abisi Galaxy Note 4 İle Karşı Karşıya: Neler Değişti?

1
0
0
0
0
Dün Samsung’un Unpacked etkinliğinde tanıtılan Galaxy Note 5’in etkisi sürerken geçen sene IFA 2014’te tanıtılan abisi Note 4’e göre ne gibi geliştirmeler içerdiğini sizler için araştırdık.
Dünkü lansman sonrası bir Galaxy Note 5’tir gidiyor. Bugün sizlere LG G4 ile buradaki bağlantıdan yaptığımız kıyaslamasından sonra bir de abisi olan Note 4’e göre ne gibi yenilikler içerdiğine göz atacağız. Yani Note 4 sahipleri acaba Note 5’e geçiş yapmalarına gerek var mı, ya da büyük ekranlı telefon arayanlar Note 4’ü mü yoksa kardeşi Note 5’i mi tercih etmeli bu sorulara cevap arayacağız.


 

 Tasarımİlk olarak herzamanki gibi tasarımlarına bakmak gerektiğini düşünüyorum. İlk olarak Note 4’ten başlamak gerekirse deri gibi görünen sağman bir polikarbon plastik arka kapağı ile oldukça şık ve ince duran Galaxy Note 4’deki şahsen tek dezavantajının çıkıntılı kamerası olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar koruması iyi olsa da arka taraftan gelecek darbe dışarda olduğu için kameraya yoğunlaşabilir.

Aynı durumu maalesef Note 5’te de görüyoruz. Hatta sanki daha keskin hatları var gibi ve bu da aslına abisine göre daha şık ve premium hissi denilen zıvanayı daha iyi yansıtmasına rağmen kamera çıkıntısı bence bir dezavantaj olarak kalacak. Note 5’in 4. modeline göre daha ince ve arka kapaktaki deri görünümünden vazgeçilmesi de daha iyi olduğunu düşünüyorum. Yani tasarım olarak pek bir değişliklik yok ama Note 5 daha hoş duruyor. Fakat aradaki fark da ahım şahım değil sonuçta.


 

 Ekran


Ekran kısmına geldiğimizde ise Gorilla Glass 4 ile korunan 2K ve 5.7 inçlik Super AMOLED ekrana sahip olan Note 4’de %75’e varan bir ekran/gövde oranı ile beraber 515ppi değeri mevcut. Note 5’e baktığımızda ise boyut ve çözünürlük aynı kalmasına rağmen yine son teknoloji Gorilla Glass 4 tercih edilmiş. Ekran/gövde oranı ise %76’a yakın değerlere çıkartılmış. Ppi ise bu sefer 518.

Yani değerlere baktığımız zaman aslında bir fark yok diyebiliriz. Ancak Note 5’in ekranında tahminime göre biraz daha geliştirmeler mevcuttur. Örneğin araştırmalarıma göre Note 5’in daha parlak bir ekrana sahip olduğu söylenmekte.


 

 İşlemci / Bellek / Depolama


Note 5’in farkının asıl belliği olduğu yer olan donanım kısmında ise dün tanıtılan cihazda Exynos 7420 çipseti kullanılacağı açıklandı. Bu da şu anda işlemci bazında en iyi çipset olduğu söyleyebiliriz. S810 gibi rakibi olmasına rağmen bu taraftaki malum sorunlardan liderliğe oynamakta. Note 4’te ise iki farklı model bulunuyor. Snapdragon 805’li ve Exynos 5433 çipsetlerini pazara göre değişiklik gösterecek şekilde kullanan Samsung’un Exynos versiyonu da 8 çekirdekli fakat performans olarak elbette 7420’nin gerisinde. S805 ise 4 çekirdekli ve günümüzde kabul görür bir performansı olsa da artık yüzüne maalesef bakılmıyor.

Bellek kısmında ise 3GB DDR3 RAM kapasitesi Note 5 ile 4GB DDR4 olmasıyla ciddi bir gelişme diyebilriz. Çünkü görünüşe göre Note 5 size şişme yaratmayacak. (Tabii TouchWiz abimiz düzelmişse) Ayrıca bu telefonlarda SPen işlevlerini de düşünürsek bellek önemli bir nokta oluyor. Gerçi 3GB oldukça yeterli fakat 4GB DDR4’de ciddi bir fark.

Depolama kısmında ise 32GB ve 64GB olan Note 5’te ve sadece 32GB modeli mevcut olan Note 4’teki en büyük artı ise MicroSD kart desteği olarak dikkat çekiyor. Çünkü Samsung nedendir bilinmez bir şekilde Note 5’e kart desteği koymadı. Artık günümüzde önemli bir detay olarak görülen sd kart seçimini neden koymadıkları gerçekten hayret verici bir detay.

Bir toparlama yapmak istersek işlemci ve bellek noktasında çok daha iyi olan Note 5’teki bu farkı Note 4 “Ama bende MicroSD kart desteği de var” diyerek bir örtbas etmeye çalışıyor. Fakat başarılı olamayacak.

Tabii şunu da belirtmekte fayda var. Bu verilere göre Note 5 çok daha iyi evet, ama Note 4 en az 1 sene, hatta 2 sene daha rahatlıkla kullanılabilecek özelliklere sahip.


 

 KameraKamera kısmında ise Note 5 bizleri f/1.9 diyafram açıklığı sunan 16MP arka ve 5MP ön kamera ile karşılıyor. Bu değerler Note 4’te arka kamerada 16MP fakat bu kadar geliştirilmiş değil ve ön kamerada ise 3.7MP olarak geliyor. Yani Samsung kamera noktasında da aradan geçen 1 senede ciddi iyileştirmeler yaptı. Hatta S6 ve S6 Edge’deki yetenekleri de arttıran yazılımsal güncellemeler ile de cep telefonu bakımından en iyi kamera performanslarından birine sahip oldular.

E bu kadar iyi zamanda çıkan Note 5’in kamera performansı da haliyle Note 4’ten çok daha iyi olacak. Tabii bu kıstas kamera meraklılarını ilgilendirecektir. Çünkü Note 4’ün de kamera konusunda oldukça iyi olduğunu hatırlatmaya pek de gerek yok sanırım.


 

 Batarya


Kimse kusura bakmasın ama Samsung bu batarya konusunda akıllanmayacak vallahi. Koca ekranlı ve hatta 2K çözünürlüğe sahip ekran yapıyorsun ve bu cihaza 3.000mAh batarya koyuyorsun. Taaa LG G2’de bile vardı o yahu! Hatta Note 4’te 3.220mAh olan değeri de niye 3.000mAh olarak düşürüyorsun. Niye? Çünkü ince olmalı.

“Zaten QuickCharge 2.0 var iki dk şarj edersin, dolar” düşüncesine girdiğini düşündüğüm Samsung’un en eleştiriye açık hareketi bu oldu diyebilriiz. Yani adam gibi batarya koyarak bunca özelliğe sahip telefonu gün boyunca kafa rahat kullanmamızı sağlamayı bir istemiyorlar anlayamıyorum.

Yani sonuç olarak Note 4’te eh idare eder dediğimiz batarya Note 5 ile beraber daha aşağıya çekilerek bir dezavantaj ortaya çıkardı. Ama durumu yukarıda da bahsettiğim gibi hem QC 2.0 ile hem de kablosuz hızlı şarj özelliği ile toplarlamak istediler. Olur mu bunu zaman göstecek.


 

 Diğer Detaylar


Bu noktada SPen’den bahsetmezsek olmaz. Her iki cihazda da mevcut olan SPen, elbette  Note 5’te daha fazla işlevlere sahip olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bunlar biraz yazılımsal detay olduğu için Note 4’e de getirilebileceğini düşünüyorum. Çünkü arada fark sayılabilecek kadar ahım şahım bir fark yok.

Kağıt üzerinde Bluetooth’un da v4.1 yerine v4.2’nin tercih edilmesiyle daha verimli bir çalışma gösterebilecek olan Note 5 için de bu detay da ufak bir fark olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca kablosuz hızlı şarj desteği sunması da isteyenler için bir ekstra olarak görülebilir.

Bunların dışında bir de LTE farkı bulunuyor. 2G, 3G ve 4G’deki tüm protokolleri destekleyen Note 5’in buradaki artısı Cat 9 desteği de sunması olarak görülebilir. Ancak bunda da en azından ülkemiz için bir değişiklik arz etmeyecek. Çünkü daha 3G ile bağlantı yaparken LTE Cat 9’a sahip olmanın bir artısı olmayacak.


 

 Sonuç


Sonuç olarak her iki cihaz arasında aslında ahım şahım bir fark görünmüyor. Tabiki işlemci ve bellek tarafında geliştirilmiş olan Note 5’in performansı muhakkak daha iyi, fakat Note 4’ten Note 5’e geçmek gerektiren bir geliştirme bulunmuyor.

Yeni telefon alacaklar ve Note 4 ile Note 5 arasında kalanlar varsa süreklilik ve uzun ömürlülük açısından Note 5’i tercih etmeleri daha iyi olacaktır elbet. Ancak ülkemiz piyasasına gireceği zaman gösterilecek fiyatın Note 4’ten farkı da önemli bir kıstas olacak. Bu durumda fark büyükse Note 5’i tercih etmeye bile gerek kalmayabilir.

Ama sonuçta bu durum da kişiden kişiye ve zevklere göre değişebilecek birşey. Yani sizin kendi istekleriniz ve bütçeniz doğrultusunda seçim yapmanız daha mantıklı ve doğru olacaktır.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0