• Anasayfa
  • Mobil
  • Samsung Galaxy Note 5 ve LG G4 Kıyaslaması: Hangisi Daha İyi?

Samsung Galaxy Note 5 ve LG G4 Kıyaslaması: Hangisi Daha İyi?

1
1
0
0
0
Dün özel bir etkinlik ile ortaya çıkan Samsung Galaxy Note 5, oldukça beğenildi. Peki ya bir diğer sevilen cihaz olan LG G4'e göre nasıl bir performans sunabiliyor? Hanigi daha iyi? Bu soruların cevaplarını arıyoruz.
Dün Samsung tarafından yapılan Unpacked etkinliği ile ortaya çıkan iki cihazdan biri olan Galaxy Note 5 birçok kesim tarafından batarya sıkıntısı dışında oldukça hoş karşılandı. Ayrıca Galaxy S6 Edge Plus adındaki büyük ve kıvrımlı telefonunu da tanıtmış olsa da asıl merak edilen Note 5'de bekleyen takipçilerine görülmüş oldu. İlk bakışta ili olan cihaz şu andaki ana gündem konusu gibi duruyor.

Peki ya yeni piyasaya çıkan Note 5 ile günümüzün sevilen telefonu LG G4 arasında bir kıyaslma yapsak galibi kim olur? İşte bunun cevabını da parça parça kıyaslayarak anlamaya çalışalım.


 

 Tasarım


Her zamanki gibi ilk olarak tasarımdan başlamak gerekli. LG G4 tasarımsal olarak çok şık bir telefon. İnce bir kavisi, deri kapak seçeneği, klasiklerden farklı olarak arka tarafa yerleştirilen güç ve ses kontrol tuşları ile premium bir telefon olduğunu bizlere gösteriyor.

Samsung Galaxy Note 5 ise CES 2015’te tanıtılan Samsung Galaxy S6’ya olan benzerliği ile dikkat çekiyor. Tasarım detaylarında arka kapak kenarlarındaki hafif kıvrım sayesinde ekran büyük olmasına rağmen elle tutuşunu kolaylaştırıyor. Ancak şahsi görüşüme göre LG G4’ün tasarımsal olarak ekran çerçevesinin biraz kalın olması dışında Note 5’e göre daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.


 

 Ekran


Ekran özelliklerine gelecek olursak Galaxy Note 5’te 5.7 inçlik 2K çözünürlüğe sahip bir Super AMOLED ekran bulunuyor. LG G4’te ise 5.5 inçlik 2K ekranında IPS Quantum Display teknolojisini barındırmakta. İlk ortaya çıkan kıyaslama videolarına ve görsellerine göre G4’ün bu konuda da Note 5’e göre biraz daha iyi olduğunu söylemek mümkün.

Fakat Super AMOLED ekranlarındaki parlaklık ve canlılığında oldukça iyi olduğu açık. Hatta parlaklık değeri olarak Galaxy Note 5, G4’e göre daha iyi bir performans sunuyor. Bu da yaşadığımız yaz aylarındaki parlak güneşte dahi Note 5’in daha iyi bir kullanım sunacağı anlamına geliyor.


 

 İşlemci / Bellek / Depolama


Donanımsal detaylara geçeçek olursak Galaxy Note 5’te 2.1GHz hızındaki Exynos 7420 çipseti, LG G4’te ise 1.8GHz hızında çalışan 6 çekirdekli Snapdragon 808 bulunması ile Note 5 direkt olarak G4’ü performans noktasında geçiyor. Bildiğiniz gibi Samsung, 7420 modeli ile oldukça iyi bir performans vaad ediyor. Hem hız noktasında hem de çekirdek bakımından S808’den daha iyi konumda olan E7420, 14nm üretim teknolojisi gibi detayları ile de ben daha iyiyim demekte.

Ayrıca Note 5’te kullanılan LPDDR4 belleğinin 4GB olması da G4’teki LPDDR3 ve 3GB bellekten daha iyi bir performans sunacağı anlamına geliyor. Böylelikle çoklu işlemlerde de G4’ten çok daha iyi bir Note 5 performansı bizi bekleyecek.

Depolama konusunda ise 32GB ve 64GB modelleri olan Note 5’e sadece 32GB modeli ile karşılık veren G4’ün buradaki en avantajlı yanı ise 2TB’a kadar olan MicroSD kart desteği olarak dikkat çekiyor. Çünkü Note 5’te hala nedeni bilinmez bir şekilde MicroSD desteği olmaması bu cihaza yöneltilen en büyük eleştirilerden biri olarak dikkat çekiyor.

 Kamera


Kamera konusuna gelecek olursak eğer asıl kapışma alanlarının bu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 16MP ve 5MP f/1.9 diyafram aralığı bulunan Note 5 ve 16MP f/1.8 ve 8MP f/2.0 kameraları bulunmakta olan LG G4’ün asıl savaşı bu noktada.

Her iki cihazdaki arka kamera da lazer ile desteklendiği için hızlı, renk tonlarını gerçeğe yakın ayarlayabilen bir teknoloji bulunmakta. Her iki cihazda bulunan 16MP kamera ise G4’ün f/1.8 diyafram değeri ve OIS 2.0 sayesinde neredeyse her yöne hareket edebilen kamera ile bir tık öne geçiyor gibi görünse de Note 5’in kalitesinden de büyük bir fark olmadığını belirtebiliriz.

Ön kamera noktasında ise 5MP f/1.9 ile 8MP f/2.0 kamera farkı da büyük olmayacaktır. Ancak G4’ün daha canlı ve biraz daha iyi bir çekim vaadi sunduğunu söyleyebiliriz. Fakat Note 5 de 5MP olmasına rağmen ön kameraların kötü oldukları kapalı alan özçekimlerinde diyafram aralığınmdaki iyi oranı nedeniyle daha fazla ışık alabilecek ve rakiplerine göre daha iyi bir çekim yapabileceğini de belirtmeden geçmemek gerekli.

Son olarak LG’nin kamera yazılımında önemli bir artısı bulunuyor. Tam manuel modu gibi çeşitli destekleri bulunan telefon kamera meraklıları için daha seçilebilir olduğunu düşünüyorum.

 Batarya


Batarya konusuna gelecek olursak her iki cihazda da 3.000mAh Li-Po pillerin kullanıldığını ve bu konuda birbirlerine diş geçirmekte zorlanacaklarını belirtebilirim. Çünkü her iki cihazda da bulunan Quick Charge teknolojisi de aynı ölçüde değer verecektir. Fakat Note 5’in kablosuz şarj teknolojisinde de Quick Charge desteği verebilmesinin bu konuda önemli bir artısı olduğunun altını çiziyorum. Ama genel olarak baktığımızda 5.5 ve 5.7 inç 2K ekranların yakın düzeylerde batarya tüketeceğini fakat Snapdragon 808’in Exynos 7420’ye göre bir nebze daha batarya dostu olduğunu söyleyebilirim.

Kullanımdan kullanıma değişecek bir durum olduğu ve değerlerin yakın olması sebebiyle şu iyi diyemeyiz.


 

 Bağlantı Teknolojileri


Bu sefer Note 5’teki ekstra sebebiyle bağlantı teknolojilerine de bakmak gerektiğini söyleyelim. Her ne kadar ülkemizde internet bağlantıları öyle ahım şahım olmasa da güzel artılardan da bahsetmeden olmaz.

Galaxy Note 5’in en önemli detaylarından biri de LTE yani 4G teknolojisindeki Cat 9 desteği. Cat 9’un LG G4’teki normal LTE desteğine göre çok daha yüksek hızları destekleyebileceğini göreceğiz. Çünkü 4G teknolojisinin şu anda en verimli ve en hızlı protokolünün Cat 9 olduğunu belirtmekte fayda var.

Ayrıca Bluetooth noktasıda G4’te v4.1’e karşılık Note 5’te bulunan yenilenmiş v4.2 kullanılması da giyilebilir cihaz kullananlar arasında önemli bir fark olabilir. Son olarak her iki telefonda da Wi-Fi 802.11ac dahil tüm teknolojileri destekliyor olması da WiFi’da alabileceğiniz hız ne kadar yüksek olursa olsun verimin de gayet iyi olacağı açık bir şekilde görünmekte.


 

 Diğer Detaylar


Her iki telefonda bulunan diğer detaylara bakacak olursak eğer bu konuda bahsetmeden geçmemek gereken en büyük artı Samsung Galaxy Note 5’teki SPen olduğunu anlayabiliriz.

Kullanımı kolaylaştıran SPen’e eklenen ekran kapalı iken bile kullanabilme desteği en büyük artısı olabilir. Çünkü dışarda acil bir not almanız gerektiğinde G4’teki not defteri nerede diye aramak yerine Note 5’te SPen’i çıkartıp direkt ekranın üzerine yazabilme artısı büyük olacak.

Ama bunların dışında bir de arayüzü düşünecek olursak burada da LG’nin bir adım öne çıkacağını görebiliriz. Çünkü LG’nin arayüzü güncelleme konusunda gecikmeler yaşayıp duruyor olsa dahi TouchWiz’e göre daha iyi bir performans gösterdiğini anlayabilirisiniz. Yeni versiyonu olmasına rağmen Galaxy S6’da ve S6 Edge’de de görülen anlık şişmeler can sıkıcı olabilecekken LG G4’te şimdilik böyle bir sorun hiç dillendirilmedi.

 Sonuç


Sonuç kısmına gelecek olursak eğer kararı size bırakmak ve zevklerinize, isteklerinize göre seçim yapmanızı sağlamak daha doğru olacaktır. Ama şöyle genel bir kıyaslama yaptığımızda Samsung Galaxy Note 5’in de küçük bir farkla önde olduğunu görebiliriz. Özellikle çipset performansı ile ileriye çıkan Note 5’in G4’teki en büyük koz olan kamerada da geri kalmaması ve SPen gibi artıları sebebiyle daha iyi diyebileceğimiz bir noktaya taşınıyor.

Ama sizin kullanım ihtiyacınıza göre seçmenizin daha doğru olacağı için alacağınız telefondan beklentilerinizi baz alarak seçim yapmanız tabiki daha doğru olacaktır.
 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0