Samsung Galaxy S5'e İlk Bakış

1
0
0
0
0
Samsung Galaxy S5'e İlk Bakış
Samsung'un Unpacked 5 etkinliğinde tanıtılan Galaxy S5 modeli'nin özellikleri neler? Ne zaman piyasaya çıkacak? Ve belki de en önemli soru: beğendik mi alınmalı mı, değer mi?

Samsung'un Unpacked 5 etkinliğinde tanıtılan Galaxy S5 modeli'nin özellikleri neler? Ne zaman piyasaya çıkacak? Ve belki de en önemli sorular: beğendik mi alınmalı mı, değer mi?

Aylardır büyük bir merakla bekliyorduk ve nihayet gördük! Samsung Galaxy serisinin yeni bebeği Galaxy S5 (ve diğer Samsung oyuncakları: Gear 2, Gear Neo ve Gear fit) Peki bakalım Galaxy S5'te neler bekliyorduk, nelerle karşılaştık:

Parmak izi sensörü

Samsung'un, en azından Apple'ın gerisinde kalmamak için Galaxy S5'e parmak izi tarayıcısı yerleştirmesini bekliyorduk ve nitekim de öyle oldu.

Üstelik parmak izi tarama sisteminde Apple'dan daha iyi iş çıkartan Samsung, çocuk koruma sistemi, gizli dosya oluşturma gibi uygulamalarla parmak izi tarayıcılarının getirdiği güvenliği bir adım daha ileri taşıdı. Ayrıca parmak izi tarayıcısı için ayrı bir yer bulmak yerine bu sensörü ekranın altına gömerek ana ekran tuşunu da büyümekten koruyup yerden tasarruf etmişler.

Ne var ki; Samsung kullanıcıları biraz daha fazlasını bekliyordu. Bir yıldır süren söylentilere göre Samsung'un Galaxy S5 modelinde bir retina tarayıcısı da olacaktı ki; bunu göremedik. (başka bahara)

2K Çözünürlükte Ekran

Galaxy S5'in ekranı 5.1 inç büyüklüğe sahip ve bu onu S4'ten yalnıza 0.1 inç daha geniş yapıyor. Bu da zaten bir telefon için yeterli hatta fazla görülebilecek bir boyut.

Samsung'un HD Amoled ekranlara döneceğinin haberini vermiştik. Galaxy S5'te kullanılacak Amoled ekranın ise gözalıcı 2K çözünürlüğe sahip olmasını bekliyorduk. Samsung ise bu noktada hayal kırıklığı yarattı desek yeri var.

Artık neredeyse standart hale gelmiş olan 1080p çöznürlükte bir Amoled ekran kullanan Samsung Galaxy S5, bu noktada bir önceki versiyondan çok da ileride diyemeyiz.

Suya Toza Dayanıklı

Belki hala kelimenin tam anlamı ile sugeçirmez bir telefonumuz yok; ancak Samsung Galaxy S5, suya karşı korumada kullandığı IP67 adlı teknoloji sayesinde yarım saate kadar su altında kalabiliyor. Bu özelliği ile Galaxy S4'ün önüne geçen S5, sadece kendi kardeşlerini değil, suya dayanıklı olan diğer telefonları da dayanıklılık konusunda geride bırakıyor diyebiliriz.

Batarya Derdine Çözüm

Normal kullanımda 10 saat boyunca internette gezinmenize imkan veren Galaxy S5 ile 12 saate kadar da video izleyebiliyoruz.

Ancak batarya konusundaki asıl devrim olan Ultra Power Saving Mode (Ultra Güç Tasarrufu Modu) ile ekranı siyah beyaz yapıp çağrı ve mesaj dışındaki tüm uygulamaları kapatarak telefonunuzun şarjının 24 saate kadar dayanmasına imkan veriyor.

Bağlantı Özellikleri

Wi-Fi ve LTE destekli olan Samsung Galaxy S5, Wi-Fi bağlantı hızı desteğini de 2 katına çıkartarak 1 Gb'lık bir indirme işlemini 30 saniyede tamamlamanıza olanak tanıyor.

Kamerası Nasıl?

Samsung, zaten kamera konusunda başarısız bir telefon üreticisi değil. Galaxy S4'te 13 megapiksel olan kamerasını da 16 megapiksele çıkartarak hala telefonlarına iyi kameralar koymak için uğraştıklarını gösterdiler. Ancak kamera konusundaki asıl dikkat çekici nokta ise Galaxy S5'in geliştirilmiş otofocus özelliği.

Yalnızca 0.3 saniyede odaklanarak hiçbir anı kaçırmamanızı sağlayan Galaxy S5'in kamerası, bu özelliği ile DSLR kameralarda kullanılan odaklama teknolojisini telefonlara taşıyan ilk birey olma özelliği de gösteriyor.

Ayrıca görüntüleme konusunda kullanılan yardımcı çipset sayesinde adeta bir fotoğraf makinası kadar performans sağlayabiliyorsunuz. Video çekimi konusunda da üstün bir performans sağlayan Galaxy S5, HDR özelliklerini video çekiminde de kullanmanıza imkan veriyor. Kameranın özellikle odaklama konusundaki başarısı bizden açıkçası tam puan aldı.

Son Söz

2.5 Ghz, dört çekirdekli bir Snapdragon 800 işlemciye sahip olan Samsung Galaxy S5, batarya ömrü konusunda getirdiği yeniliklerle uzun süre dayanan pil ömrü arayanlar için iyi bir tercih olabilir. Ayrıca kamerası, Nokia Lumia kadar iyi derinlik verebilen bir performansa sahip ve gerçekten üstün bir odaklama teknolojisi var. (adamlar iyi çalışmış)

2 GB RAM'e sahip olan Galaxy S5 aynı zamanda 16 ve 32 Gb dahili bellek seçenekleri ile geliyor ve bu depolama alanını SD kart desteği ile 132 Gb'a kadar çıkartabiliyor. USB 3.0 bağlantı desteği de sunan Galaxy S5, bağlantı konusunda çok iyi bir noktaya gelmiş diyebiliriz.

Tüm bu özelliklerine baktığımızda ise Galaxy S5 için kötü bir telefon demek kesinlikle Samsung'a yapılacak bir haksızlık olur.

Yine de sanki daha fazlasını bekliyorduk; metal gövde, kıvrımlı ve hatta kıvrılabilir 2K ya da 4K çözünürlükte ekran, retina tarayıcı... Acaba biz mi fazla büyüttük Galaxy S5'i? Neyse yine de güzel telefon.

Ne zaman çıkacak

Elbette bu yazıyı Galaxy S5'in çıkış tarihini de vermeden bitiremezdik! Tüm Samsung kullanıcıları, Samsung severler, Samsung almaya heves edenler...Samsung'un amiral gemisi (bunu kullanmasaydım olmazdı :)) telefonu Galaxy S5, 11 Nisan'da piyasada.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0