• Anasayfa
  • Mobil
  • Samsung, Huawei ve LG'den Sonra ZTE, Lenovo ve Xiaomi de Kendi Çipsetlerini Üretecek!

Samsung, Huawei ve LG'den Sonra ZTE, Lenovo ve Xiaomi de Kendi Çipsetlerini Üretecek!

1
0
0
0
0
Samsung'un Qualcomm ve MediaTek çipsetlerine karşı Exynos atağından sonra Huawei de Kirin ile ortaya çıkmış ardından LG'nin Nuclun çipsetleri getireceği biliniyordu. Ancak görünen o ki sektöre ZTE, Lenovo ve Xiaomi de dahil oluyor.
Mobil çipset üretimi konusunda bundan önceki dönemlerde Qualcomm ve MediaTek'i görmekteydik. Her ne kadar Intel de Atom çipsetleriyle sektörde olsa da bir türlü Snapdragon ve MediaTek çipsetleri kadar yer edinemedi. Tabii bir de Apple'ın A serisi çipsetlerini de unutmamak gerekli. Ardından Samsung'un bu firmalara karşı olarak Exynos çipsetleriyle tepeye oynamasıyla işler değişmiş ve birçok sentetik testte MediaTek geride kalmışken Exynos ve Snapdragon arasında kıyasıya yarış başlamıştı.

Bu durumların ardından Huawei ise Kirin çipseti ile çıkıp gelmiş ve bu yarışın içine dahil olmuştu. LG de baktı olmuyor Nuclun 2 projesiyle sektöre gireceğini duyurmuş ve 2016'da bu üreticilerin yeni rakibi olacağını belli etmişti. Sony tarafında da bir hareketlenme söylentileri olsa da maalesef Sony kendisi bu durumu yalanlayarak o taraklarde bezi olmadığını söyledi.Şimdi ise 2016'da Qualcomm Snapdragon, MediaTek, Intel Atom, Apple A, Samsung Exynos, Huawei Kirin ve LG Nuclun 2 arasında bir yarış beklerken bu konuda yalnız olmayacakları da ortaya çıktı. Hemde sektöre 1 değil tam 3 adet firma dahil oluyor. Bunlar ise ZTE, Lenovo ve Xiaomi olacak.ZTE'nin 74 Milyon Dolar yatırım ile bu işe başlayacağı WiseFone adını alması beklenilen çipsetin görseli de yukarıda bulunuyor. Ayrıca Lenovo'nun ARM mimarisine dayalı çipsetler ile geleceği, Xiaomi'nin ise dünya genelinde pek tanınmayan Çinli çipset üreticisi Leadcore ile işbirliği ile kendi Xiaomi markasını taşıyan çipsetler ile gelebileceği konuşuluyor. Daha önce Redmi 2A ile Leadcore'u cihazında deneyerek piyasaya süren Xiaomi bu konudan memnun kalmışa benziyor ki bir ortaklık durumu söz konusu olacak.

Bunların yanı sıra Kirin çipsetini Huawei için üreten Çinli çipset üreticisi HiSilicon'un yanı sıra diğer Allwinner, Rockchip ve Spreadtrum gibi çipset üreticilerinin de kızışan piyasada yer edinebilmek için ciddi çalışmalar içerisine girdikleri biliniyor.Sonuç olarak böylesine bir yarışın özellikle kullanıcılar açısından önemli artıları ve yararları olacaktır. Bakalım 2016 yılı ve sonrasında çipset tarafında ne gibi piyasa göreceğiz, merakla bekliyoruz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0