Samsung Tizen Televizyonları Duyurusunu Yaptı

0
0
0
0
0
Samsung telefonlarında ve akıllı saatlerinde tutmayan Tizen işletim sistemini yeni teknolojiler ile beraber televizyonlarına uyarlayarak CES 2015'te tanıttı.

Birçok sektörde en önemli kuruluşlardan olan Samsung'un üzerinde çalıştığı ve bazı telefonlarıyla ve Gear Live dışındaki akıllı saatlerinde kullandığı Tizen işletim sistemi rağbet görmemişti. Aslında tıpkı Apple gibi kendine has bir işletim sistemiyle devam ederek sektörde apayrı bir konuma geçmek isteyen Samsung, Android gibi dünyadaki en çok kullanılan işletim sistemine boyun eğmiş, "Bari saatlere uygulayalım" derken Android Wear ile bu projesini de rafa kaldırmak zorunda kalmıştı.

Ancak bu sefer televizyonlarına adapte ettiği Tizen işletim sistemi ile başarılı sonuçlar alması beklenen Samsung, Bu sektörde tercih edilen Web OS işletim sistemine alternatif oluşturmuş oldu. Gelişmiş özellikli ve SUHD adını verdiği görüntü teknolojili ve Quantum Dot teknolojisini barındıran televizyonları ile bir hayli konuşulacak ve tercih edilecek gibi duruyor.SUHD teriminin detayları şu an için belli değil. UHD ise 4K, yani 3840x2160 çözünürlüğü için kullanılan bir terim. Bu çözünürlük teknolojisinin güncellenmiş versiyonu olma ihtimali bulunsa da söylentiler Samsung'un S'i olduğuna dair belirtililiyor. Bir diğer söylentiler ise Süper ya da büyüleyici, muhteşem gibi bir anlam olabileceği şeklinde. (Stunning, Spectacular vb.)

Bu SUHD televizyonlar için 3 farklı seri üreten Samsung, JS8500, JS9000 ve JS9500 seri numaralarını kullanıyor. Bu seriler 48" ila 88" ekran boyutları arasında değişen 9 farklı model olarak çıkacak televizyonların hepsinde Quantum Dot adı verilen bir teknoloji kullanılıyor.

Quantum Dot, gelişmiş renk ve kontrast oranına sahip olan ve daha parlak ekran sunan bir teknoloji olarak belirtilmiş. Bu teknolojide diğer LED TV'lere oranla %20 daha fazla renk sunulduğu iddia ediliyor.Ve tabiki başta da belirttiğimiz gibi Tizen OS işletim sistemiyle gelecek olan televizyonlar Web OS ve Firefox OS işletim sistemlerine sadelik ve kullanım kolaylığıyla rakip olacak.

Daha yeni tanıtıldığı için klasikleşen sözümüzü tekrar edelim; Bu gelişmiş akıllı televizyonlar için çıkış tarihi ve fiyat bilgisi hakkında şu an için harhangi bir bilgi bulunmuyor. Fakat biraz cep yakacağını şimdiden söyleyebiliriz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0