• Anasayfa
  • Mobil
  • Samsung, Tekrar Akıllı Telefon Pazarının Lideri Oldu

Samsung, Tekrar Akıllı Telefon Pazarının Lideri Oldu

3
1
0
0
0
Geçtiğimiz ay Gartner'ın raporuna göre Apple, 2014 yılının son çeyreğinde akıllı telefon pazarının lideriydi. Aradan geçen zamanda Samsung atağa geçerek Apple'ı tekrar geride bıraktı.
Samsung Electronics, geçtiğimiz salı günü yayınlanan araştırmaya göre dünyanın en iyi akıllı telefon üreticisi olma ünvanını tekrar ele geçirdi.

Elektronik pazar araştırmacısı olan Strategy Analytics’in raporuna göre akıllı telefon pazarının %24’ünü yakalayan Samsung, 2015 yılının ilk çeyreğinde dünya genelinde toplam 83.2 milyon sevk gerçekleştirdi. Bir yıl önce %31’lik bir oran yakalayan şirket %7 oranında gerileme yaşamış, fakat ikinci sıradaki Apple’ın %17.7 pazar oranı ve 61.2 milyon akıllı telefon sevkiyatına göre yine de lider olmayı başarmış.

Samsung, küresel anlamda Apple’ı sollamış olsa da Çin’de bazı sıkıntılarla karşı karşıya. Bu sıkıntılar, Çin merkezli teknoloji şirketlerinin çıkarmış olduğu üst seviye ve Samsung’un Galaxy serisine göre uygun fiyatlarla çıkardıkları akıllı telefonlar. Yine Strategy Analytics’in araştırmasına göre geçtiğimiz Ekim ayında Lenovo-Motorola, 18.8 milyon akıllı telefon sevkiyatıyla pazarda %5.4’lük bir oran yakalamıştı. Lenovo ve Huawei de toplam 17.3 milyon sevkiyatla %5’lik bir pazar oranına sahip.Geçtiğimiz ay yayınladığımız haberimizde, Apple, 2014 yılının son çeyreğinde 74.8 milyon iPhone satarak en fazla akıllı telefon satışına sahip olan şirket olmuştu. Samsung da aynı dönemde 73 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirmiş ve %29.5 olan pazar payı yüzdesi %19.9’a düşmüştü.

Strategy Analytics’in sonuçlarında Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge’in satışları dahil edilmemiş. Bu iki telefonun da devreye girmesinin ardından Samsung’un liderliğini iyice pekiştireceğini söyleyebiliriz.

Kaynak: CNet
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0