• Anasayfa
  • Mobil
  • Samsung'un Başı Çinli Telefon Üreticileri İle Çok Kötü Belada!

Samsung'un Başı Çinli Telefon Üreticileri İle Çok Kötü Belada!

0
0
0
0
0
Akıllı telefon dünyasında Çin istilası! 2015 3. çeyrek raporlarına göre Çinli telefon üreticileri Samsung'u fena halde zorlayacak gibi görünüyor!
2014 yılının sonlarına kadar akıllı telefon denince akla; Apple, Samsung, LG, HTC, Sony gibi birkaç firma gelirdi. 2015 başından beri hızla kullanımı artan Çinli telefon firmaları, 2015 3. çeyrek raporlarınında bizlere gösterdiği sonuç neticesinde akıllı telefon pazarında kendine bayağı büyük bir pazar yeri bulmuş. Özellikle bu durum Samsung'u çok endişelendiriyor. Çünkü tüm Çinli akıllı telefonlar Android işletim sistemini kullanıyor ve her geçen gün Samsung'a o çok cazip fiyatlarıyla rakip oluyorlar.

Çinli üreticilerin en çok tercih edilme sebepleri arasında 1 numarada düşük fiyat geliyor. Hele birde çoğu yurtdışından 50-200$ gibi cüzzi bir fiyat aralığında getirilebilinince, insanlar gidip bir Samsung telefona 1.500-2.000 TL (hatta şimdi çok daha yüksek) vermek yerine 3-4 tane Çinli telefon eskitmeyi daha uygun buluyor. 

Pazarda kendine müşteri kitlesi bulan Çinli üreticiler, her geçen gün kendilerini geliştirmeye devam ediyor. Önceleri "dandik" gözüyle baktığımız Çin ürünleri artık karşımıza daha çok "fiyat/performans" ürünleri olarak çıkmaya başladı. Ki aslına bakarsanız sevdiğimiz, güvendiğimiz firmalar da üretimlerini Çin'de yaptırmakta.

 

 2015 2. - 3. Çeyrek Pazar Karşılaştırması

Pazar tablosunu incelediğimizde, akıllı telefon sevkiyatının 332 milyon adete ulaşarak %9.1 büyüdüğünü görüyoruz. Bu büyüme yavaş yavaş annelerimizin, babalarımızın hatta bazılarımızın anneanneleri, babannelerinin bir akıllı telefona geçmesinden (tabi bir yandan da akıllı telefon kullanımının 6-7 yaşa kadar düşmesinden) kaynaklanıyor. Pazar payının artmasına rağmen liderliği %2 düşüş yaşayan Samsung hala koruyor. İkinciliği yine %2 düşüşle Apple takip ederken diğer tüm firmaların pazar paylarını arttırdığını gözlemliyoruz. 

Samsung'un bu düşüşe ve Çinli firmaların yükselişine daha uygun fiyatlı cihazlar ile cevap verip tekrardan pazar payını geri almasını beklerken, Apple'ın iPhone 6S serisi ile birlikte tekrar yükselişe geçeceğini düşünüyoruz.(Tabi ülkemizdeki fahiş fiyatlarıyla bizdeki pazar payının artacağını hiç sanmıyoruz ama Dünya genelinde ne olur bilemeyiz.)

Sizce Çinlilerin akıllı telefon pazarındaki durumu ne olur? Sizin düşünceleriniz neler?
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0