• Anasayfa
  • Mobil
  • Samsung Yeni Nesil Qualcomm Snapdragon 820 İşlemcilerin Üretimine Yardım Edecek!

Samsung Yeni Nesil Qualcomm Snapdragon 820 İşlemcilerin Üretimine Yardım Edecek!

0
0
0
0
0
Mobil cihaz sektöründe çok ses getiren Qualcomm, en yeni işlemcisi olan Snapdragon 820'nin yeni versiyonunu üretme konusunda Samsung ile birlikte çalışacak.
Mobil cihazlar sektöründeki en kaliteli işlemci üreticilerinden birisi olarak varlığını sürdüren Qualcomm, Snapdragon işlemci serisiyle sayesinde birçok farklı mobil cihaz üreticisiyle birlikte çalıştı. Qualcomm'un en yeni işlemcisi olan Snapdragon 820, son olarak Samsung'un yeni amiral gemisi olmaya hazırlanan Galaxy S7'de kullanılmasıyla birlikte gündemimize gelmişti.

Galaxy S7'nin bir modelinde kullanılması planlanan (diğer modelinde Samsung'un üretimini kendi yaptığı Exynos kullanılacak) işlemcinin yeni nesil modeli, Samsung'un geliştiriciliği yaptığı bir sistem sayesinde üretilecek. Samsung, kendi üretmiş olduğu Exynos işlemcileri 14nm FinFET üretim teknolojisiyle birlikte üretiyordu. Bu üretim teknolojisi, sadece Samsung tarafından kullanılmasına rağmen mobil cihazlar için işlemci üretimi yapan diğer üreticilerin de dikkatini çekti. Bu noktadan sonra Qualcomm'un da dikkatini çekmeyi başarmış olan Samsung, dev işlemci üretisincen aldığı teklifi kabul etti. Bu anlaşmaya göre yeni nesil Qualcomm Snapdragon 820 işlemciler, Samsung'un 14nm FinFET üretim teknolojisi ile birlikte üretilecekler. Exynos 8890 işlemcinin de bu üretim teknolojisiyle birlikte üretildiğini hatırlatmakta fayda var.

Snapdragon 820'nin üretiminde FinFET'in kullanılacak olması işlemcinin hızını %15 artıracak ve işlemcinin ısınma sorununu en aza indirgeyecektir. Oldukça ciddi bir ısınma sorunu yaşayan Snapdragon 820'nin ilerleyen senelerde bu sorununa çözüm gelecek mi göreceğiz.

Kaynak: GSMArena 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0