• Anasayfa
 • Mobil
 • TÜBİTAK Türkiye 2.liği Kazanan Android Uygulaması: Sarı Launcher

TÜBİTAK Türkiye 2.liği Kazanan Android Uygulaması: Sarı Launcher

2
0
0
0
0

Ankara’da bölge birincisi olarak Türkiye finallerinde yarışma hakkı elde eden Sarı Launcher isimli mobil uygulama, TÜBİTAK’ta 2.lik derecesi aldı.

TÜBİTAK, kabul ettiği bazı projeler sebebiyle son günlerde prestij kaybı yaşamıştı. Hakan Emre Başol’un geliştirdiği Sarı Launcher isimli uygulama önce Ankara’da bölge birinciliği sonra da TÜBİTAK 2016 Araştırma Projeleri Yarışmasında Türkiye 2.liği derecesi elde etti. Bize ulaşarak uygulamanın mekaniği hakkında bilgilendirmede bulunan Başol, Sarı Launcher’ın görme engelli insanlara yardımcı olması amacıyla geliştirildiğini açıkladı. (gözlerimizi yaşarttın TÜBİTAK)

Özelleştirilebilir olan ve tamamen hız odaklı çalışan Sarı Launcher ile görme engelli vatandaşlar, mobil üzerinden yapabilecekleri tüm işlemleri en kısa sürede ve zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Bu anlamda Google’ın geliştirdiği Google Talkback’i kullanan fakat akıcı çalışmadığı için iPhone’a yönelmek durumunda kalan kullanıcıların ya iPhone almaya maddi gücünün yetmediğini ya da çok zorlandıklarını söyleyen Başol, Sarı Launcher’ın düşük seviyede özelliklere sahip telefonlarda dahi rahatlıkla çalışabildiğini söylüyor. Görme engelli vatandaşların büyük oranda Braille alfabesine hakim olduğunu ve buna yönelik kendilerinin geliştirdiği 6 parmaklık Braille klavye sayesinde uygulamadan rahatlıkla faydalanabileceklerini söyleyen Başol, eğer bu dile hakim değillerse sesli komutlarla da aynı işlemleri yapabileceklerini söylüyor. Peki bu işlemler neler?
 1. Braille klavye (Görme engelli birey kendi parmaklarına göre kalibre edebiliyor)
 2. Acil yardım durumunda seçilen bireye konumunuzu bildirin!
 3. Arama,mesaj gönderme gibi temel cihaz fonksiyonları
 4. Tweet
 5. Unutmak istemediğiniz şeyleri notlarınıza ekleyin!
 6. Mesajlarınızı sesli dinleyin
 7. Arama kaydı
 8. Arayan kişinin ismini sesli söyler
 9. Gündemden haberler
 10. 3 günlük hava durumuUygulamadan bahsetmişken ortaya çıkmasına sebep olan durumdan da kısaca bahsedelim. Uygulama, ‘sarı nokta’ adındaki hastalığa maruz kalan ve tamamen görme engelli olan vatandaşlar için geliştirilmiş. Merkezi görmeden sorumlu bir retina hastalığı olan sarı nokta, yaşı 55’ten fazla olan kişilerde sıklıkla görülüyor. Ayrıca ilerlemesi halinde görme kaybına da yol açabiliyor. Android için geliştirilen ve yakın zamanda iOS platformuna da geleceği belirtilen Sarı Launcher’ın indirme bağlantısına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 
  Sarı Launcher İndir
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0