• Anasayfa
  • Mobil
  • Hafızanızı Zorlamaktan Beyninizin Yanmasına Sebep Olabilecek Oyun: Sea Hero Quest

Hafızanızı Zorlamaktan Beyninizin Yanmasına Sebep Olabilecek Oyun: Sea Hero Quest

1
1
0
0
0
3 farklı kurumun ortaklaşa geliştirdiği mobil oyun Sea Hero Quest, diğer tüm mobil oyunlardan farklı bir mekaniğe sahip.
Oyunların insan zihnini geliştirip geliştirmediği ya da olumsuz etkisinin olup olmadığı hakkında bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar yıllardır devam ediyor olsa da hala net bir cevaba sahip değiliz. Deutsche Telekom, Londra Üniversitesi Akademisi ve East Anglia Üniversitesi ile ortaklaşa geliştirilen Glitchers’a ait Sea Hero Quest ise ‘mobil oyun ama tek farkla’ sloganıyla duyurulan, oyuncuların beynini daha aktif kullanmasını sağlayan bir mobil oyun.

Dünya genelinde her hafta 3 milyar saat oyun oynandığını ve bu sürenin daha iyi bir şekilde kullanılabileceğini belirten oyunun yapımcıları, kullanıcıların yalnızca iki dakika oyun oynayarak araştırmacıların laboratuvar ortamında 5 saatte toplayabildiği deneysel verileri oyun üzerinden iletebildiğini belirtiliyor.Deniz yaratıklarını takip edip labirentlerin içinde yolunuzu bulmaya çalışacağınız oyun, kullanıcıların hafızasının hangi düzeyde olduğunun anlaşılmasını sağlıyor. Sea Hero Quest’in App Store’daki açıklamasında bulunan ‘bunamanın ilk belirtilerinden olan yön bulma yeteneklerinin kaybı’ ibaresi, oyunun amacını da bir nevi ortaya çıkarıyor. Araştırmacılar, kullanıcıların verilen görevleri yerine getirebilmek için hangi taktikleri kullandığıyla ilgili verileri toplayarak ‘bunama’ya sebep olan etkileri daha net bir şekilde tespit edebileceklerini düşünüyorlar. Bu veriler, Londra Üniversitesi Akademisi ve East Anglia Üniversitesi’ndeki araştırmacılara gönderiliyor.

Farklı yapısıyla ilginizi çekeceğini düşündüğüm oyunun ücretsiz indirme bağlantılarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 
  Sea Hero Quest İndir

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0