• Anasayfa
  • Mobil
  • Siri, 11 Eylül Saldırısıyla İlgili Sorularda Direkt Olarak Polisi Arıyor

Siri, 11 Eylül Saldırısıyla İlgili Sorularda Direkt Olarak Polisi Arıyor

3
3
3
1
0
Siri'nin veri tabanında bulunan bir anahtar kelime, polisin epey başını ağrıttı.
Oyun dünyasında çok duymuşsunuzdur, ''Easter egg'' denen bir durum vardır. Kelime anlamı bir yana, bu easter egg'ler genelde oyunlarda, oyuncuların arayıp bulduğu küçük, gizli saklı şeylerdir dersek herhalde olur. Mesela GTA V'de buz tabakanın altında donmuş olan UFO ceseti bir easter egg. Bunun gibi işte olay.

Neyse konumuza dönecek olursak, Siri'de de bu tarz easter egg'ler mevcut. Fakat bu şeyleri bulmak her zaman eğlenceli olmayabiliyor. ''Siri'ye sor'' trendi ile bu easter egg'leri bulmaya çalışan bazı Kanada'lılar, oldukça enteresan bir durumla karşılaşmış.Apple'ın asistanı bazen şaşırtıcı derece de zeki, bazen de hiç beklenmedik şekilde salakca cevaplar verebiliyor. Ancak 11 Eylül 2001'de Amerika'daki İkiz Kulelere gerçekleştirilen terörist saldırı hakkında Siri'ye bir soru yöneltildiği anda, Siri polisi (911) arayarak acil durum bildirimde bulunuyor. Böyle bir sorunun ortaya çıkmasından sonra, polise Siri tarafından yapılan aramalarda büyük bir artış olduğu söylenmekte. Çünkü durumu öğrenip insanları 'trollemek' isteyen Twitter ve Facebook'a koşmuş durumda. Şu an Amerika bölgesinde Facebook ve Twitter üzerinden ''Siri'ye 9/11 ile ilgili sorular sorun, cevapları oldukça komik'' şekilde durumlar paylaşarak insanları zor durumda bırakmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Polis de bu duruma önlem alma amacında.

Bu durumun oluşmasındaki sebebin ise, Apple tarafından Siri veri tabanına yüklenmiş bazı anahtar kelimelerden birinin de 11 Eylül saldırısıyla ilgili olması. Bazı kullanıcılar bu durumdan, yani Apple'ın böyle hassas bir durumdan ötürü önlem almış olmasından memnun. Bazı kullanıcılar ise bunu gereksiz bulmakta.

Kaynak: Cultofmac
3
3
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
3
3
3
1
0