• Anasayfa
  • Mobil
  • Siri, Iron Man'in JARVIS'inden İlham Alınarak Geliştiriliyor

Siri, Iron Man'in JARVIS'inden İlham Alınarak Geliştiriliyor

3
0
0
0
0
Edebiyatın ve sinemanın teknolojinin gelişimindeki yeri oldukça büyük. Müthiş hayal gücüne sahip sanatçıların zekaları, mühendislerin yetenekleriyle birleştirilebildiği zaman ortaya teknolojiye yön veren eserler çıkmakta.
Gerek çizgi romanlardan, gerekse filmlerden, artık hepimizin Tony Stark'ın (yani Iron Man'in) yapay zekalı asistanı 'JARVIS'i tanıyor, biliyoruz.

Son derece gelişmiş bir yapay zekaya sahip olan JARVIS, her zaman hayallarimizi süsleyen bir sistem olmuştur. Hepimizin aklında 'keşke şöyle bir sisteme sahip olsam' düşüncesi mutlaka geçmiştir. 

Günümüz teknolojisinin bize sunduğu imkanlar doğrultusunda, şu an kendimize potansiyel JARVIS olarak en yakın görebileceğimiz şey şüphesiz Siri. Hatta bazılarımız Siri'den JARVIS muamelesi bekleyerek 'sana JARVIS diye seslenebilir miyim?' ya da 'bana bay Stark şeklinde seslen' gibi komutlar da yöneltmişizdir (denemek isteyenler Siri'yi açıp 'can I call you JARVIS?' ya da 'call me Mr. Stark' şeklinde komut verebilirsiniz. Efsane cevaplar vermekte Siri).

Şimdi karşımızda her ne kadar hayal gücünün bir ürünü olsa da, son derece gelişmiş yapay zeka JARVIS bulunmakta. Elimizde de -akmasa da damlar- diye tabir edebileceğimiz Siri. Peki bu ikisi arasındaki ilişki nedir? Siz daha fazla merak etmeden biz açıklayalım; JARVIS, Siri'nin gelecekte varacağı (varmaya çalışacağı) yerler için bir yol gösterici konumunda.

      

Bu kanıya varmamızın sebebi ise Apple'ın mühendisleri

Geçtiğimiz hafta Cupertino, Kaliforniya'da 'mühendisler toplantısı' olarak lanse edilen bir etkinlikte, Apache Mesos kullanarak Siri üzerinde çalışabilen server'ları duyurmuştu. Apache Mesos, Berkeley Üniversitesi'nde geliştirilen açık kaynak kodlu bir küme yöneticisi. Yaptığı şey ise dağıtılmış uygulamalar veya çerçeveler arasında etkin kaynak izolasyonunu ve paylaşımını sağlamak. Bunların dışında Mesos,bütün işlemleri kaynakların tümü ile tek bir veri merkezinden tamamlamanın en iyi yolu ( anlamadıysanız dert etmeyin, zaten anlasaydınız Apple mühendisi olurdunuz).

Yazılım ayrıca mühendislere, Siri gibi hizmetleri binlerce serverla uğraşmak yerine sanki tek bir bilgisayardan, kolaylıkla çalışıyormuşcasına güncelleme gibi şeyler yapma olanağı sağlamakta.İşte Apple'ın kendi geliştirdiği bu uygulamanın ilham kaynağı, Iron Man'in JARVIS'i. Öyle ki Apple mühendislerinin bu uygulamaya verdikleri isim de JARVIS. Telif hakkından da yırtmak için çok güzel bir yöntem bulmuş durumda Apple. Iron Man'in JARVIS'inin açılımı ''Just A Rather Very Intelligent System ('sadece, oldukça zeki bir yapay zeka' şeklinde çevirilebilir Türkçe'ye) olarak geçmekte. Ancak Apple'ın JARVIS'indeki 'S', 'Sistem' yerine 'Scheduler (zamanlayıcı)' şeklinde.
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0