iPhone'un Kişisel Asistanı Siri'nin Yaratıcılarından Yeni Nesil Yapay Zeka Geliyor!

0
0
0
0
0
iOS'un sesli kişisel asistanı Siri'nin yaratıcıları yeni bir devrim peşinde. Yeni geliştirilen ve büyük bir adım olarak nitelendirilen gelecek nesil yapay zeka haftaya tanıtılacak.
iPhone 4s ile birlikte kullanıma sunulan sesli kişisel asistan Siri aslında Apple tarafından yaratılan bir yenilik değil. 2010 yılından önce iOS uygulaması olan Siri, SRI International tarafından geliştirilmiş ve ardından Apple tarafından satın alınarak iOS’a entegre edilmişti. Siri’nin geliştirici ekibi içerisinde yer alan isimler yeni bir şirket kurarak bağımsız  çalışmalarına devam etmişti.

 Nasıl Bir Yapay Zeka Geliyor?

Şimdi bu ekip yeni bir yapay zeka devrimi peşinde. Siri’yi geliştiren Dag Kittlaus, Adam Cheyer ve Chris Brigham gibi isimlerin kurduğu Viv Labs şirketi önümüzdeki Pazartesi günü yeni bir yapay zeka tanıtacak. Gelecek nesil yapay zekanın yine kişisel asistan görevi göreceği ancak öncekilerden çok daha yetenekli olacağı belirtiliyor. Dag Kittlaus’un Twitter sayfasında yaptığı paylaşım da oldukça iddialı… “3.5 yıllık çalışmanın ardından, önümüzdeki hafta gösteri zamanı” şeklinde Tweet gönderen Kittlaus, tüm merakları yeni yapay zekaya toplamış durumda.

 Beklenti Çıtası Yüksek

Viv Labs’ın geliştirdiği yapay zeka beklentileri artırıyor çünkü Siri ve diğer kişisel asistanlar aradan geçen zamanda oldukça geliştirildi. Gelişmiş bir yapay zeka noktasına ulaşmasa da, Siri ile iPhone üzerindeki birçok işlem gerçekleştirilebiliyor. Yeni tanıtılacak yapay zekanın bu deneyimi bir adım daha ileri taşıması gerekiyor. “Her” filmini izleyenler bilir, sanırım hepimizi hayrete düşürmek için öyle bir yapay zekaya ihtiyaç var. Bakalım Viv Labs’ın iddia ettiği “büyük adım” bizi hayrete düşürecek mi?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0